Чао НАТО, Русиjа не чека!

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Грција не ја врака земјата, но да работиме, па ди си ја купиме

поединци тоа веке го прават
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Грција не ја врака земјата, но да работиме, па ди си ја купиме

поединци тоа веке го прават
Да купувам моја земја?!

Зошто да купувам нешто што на хартија го поседувам?

Па не сум будала...

Со години се тужат со грција егејците за тоа земјиште...Не е свртено сеуште меѓународното внимание, да се сврти тоа, и да се објасни зошто се тужат, грција ќе пукне како тиква, мислам државно.

А не да преплаќам свое.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
201
Поени од реакции
1
Трне, ако можеш да направиш нешто нема да те спирам а ште те подкрепја но е трудна работа. В Пловдив има сдружение на Тракииските изселници което се занимава с този проблем от много години и оште ништо не са постигнали.
Мај Македонцки ште се окаже прав по-дорбе да си е купим обратно по б'рзо ште стане.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Кога би влегле во ЕУ да, секако би било полесно да бараме правно решение.
Меѓутоа јас не верувам дека и во тој случај би го добиле она што реално ни следува како надомест.

Да имам толку пари да не жалам и би откупил своето само за да го вратам назад, макар и глупаво да звучи, меѓутоа неможеш ни да го откупиш сега за сега, и да сакаш.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Да купувам моја земја?!

Зошто да купувам нешто што на хартија го поседувам?

Па не сум будала...

Со години се тужат со грција егејците за тоа земјиште...Не е свртено сеуште меѓународното внимание, да се сврти тоа, и да се објасни зошто се тужат, грција ќе пукне како тиква, мислам државно.

А не да преплаќам свое.
Кога може во Македонија да си ја купиш земјата која на хартија ја поседуваш со најновиот закон од владата,што те чуди за делови од друга држава.?Само работата е дали ќе им дозволат на Македонците од Егејска Македонија да можат да си ја купуваат сопствената земја.
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Мислам дека една тема слична на оваа постоеше,но отиде во канта,поради,за мене,неразбирливи ( да некажам глупи ) причини...
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ne ni trebaat ni nato ni rusija treba da se potpreme na SEBE SI KAKO IZRAEL slicno i imeto ako go smenime togas ke ja izgubime nacijata stara 3000 god a ja ke se pisam marsovec sverc na oruzje of mass destruction VIDI VIDI?PA 1995 SE SEKACATE VO TOKISKOTO METRO KULTOT AUM SINRIKJO UPOTREBI NERVEN GAS SARIN....ZNACI VEKE TERORISTITE USPEALE TOJ SVERC NE IM ODGOVARA NA EVROPA I SAD TESKO NIV VERUJTE MI
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Se oglasi so "stav" protiv Makedonija da vleze vo NATO ushte edno ruzhno, klintonovsko-komunjarsko govedo - Ron Asmus:





Skotov kje bide shef na Transatlantskiot Centar pri German Marshall Fund for the United States -- centralen forum za dijalog i za podobruvanje na odnosite SAD-EU.

www.gmfus.org

Znachi ushte eden primer zoshto komunjarite Demokrati nikako ne ni odgovaraat.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ne ni trebaat ni nato ni rusija treba da se potpreme na SEBE SI KAKO IZRAEL slicno i imeto ako go smenime togas ke ja izgubime nacijata stara 3000 god a ja ke se pisam marsovec sverc na oruzje of mass destruction VIDI VIDI?PA 1995 SE SEKACATE VO TOKISKOTO METRO KULTOT AUM SINRIKJO UPOTREBI NERVEN GAS SARIN....ZNACI VEKE TERORISTITE USPEALE TOJ SVERC NE IM ODGOVARA NA EVROPA I SAD TESKO NIV VERUJTE MI

Израел се потпира само на една држава која ја викаме скратено САД,а има голема поддршка и од уште една која денес се вика Русија.:)

Se oglasi so "stav" protiv Makedonija da vleze vo NATO ushte edno ruzhno, klintonovsko-komunjarsko govedo - Ron Asmus:



Skotov kje bide shef na Transatlantskiot Centar pri German Marshall Fund for the United States -- centralen forum za dijalog i za podobruvanje na odnosite SAD-EU.
www.gmfus.org
Znachi ushte eden primer zoshto komunjarite Demokrati nikako ne ni odgovaraat.
Kај го најде уште еден Хазар(Евреин) од страната на Ротшилд,барем да беше од кај Рокфелер,можеби ќе беше подобро.:(
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Neznam od cija loza e ...,ama deka e GOVEDO od daleku se gleda...... :)
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
34
Поени од реакции
5
Ќ е видиме како ќе се одвиваат настаните, нормално сега многу жешка тема е името но несмеат ни другиве глупости да се запостават.
Тоа што го спомнала Нуланд како приоритети кои тие би сакале да ги видат средени и реално може да се средат, но проблемот е што секогаш постои ДУИ и ДПА кои од за сега причини за кои не би сакале да шпекулираме нема да има согласност и секогаш ќе бараат повеќе дури и од тоа што го навела Нуланд како разумно во нејзината листа на приоритети. Ќе видиме дали имаат нашиве политичари, а пред се политичарите од албанските партии капацитет да остават некои прашања подоцна да се допрецизираат наместо сега да се цепидлачи, во спортивно ќе се етаблираат како лицемери бидејќи од една страна го величаат НАТО а од друга страна одбиваат да направат отстапки ѕа да можат на држават чии државјани се да влезе во истата алијанса, со што би им била гарантирана безбедноста.
Ќе видиме, многу задкулисни политички игри има кај нас освен тоа има многу повеќе лични интереси отколку колективни интереси, така да би било навистина интересно и изненадувачки ако успеат барем за ова да се смогнат сили и да се исполни политичкиот минимум, бидејќи и поставениот минимум е нешто навистина многу за политичарите особено за тоа од албанскииот блок на партиии.
Добро е што с создава младина која размислува и реално ги сваќа работите
Значи можме да се согласиме дека фактчки албанскиот блок на партии не сака да влезе Македонија во НАТО. Прашањето „Зошто“, следствено ќе го добие одговорт дека во земја членка на НАТО , Али Ахмети нема да може да мафта со калашњиковот од Мала Речица, а според некои си измислени демократски начела на следните парламентарни избори кои ги очекувам во оваа година, (нормално предвремемни) ДПА ја напушта владината коалиција. Значи, влез во НАТО значи безброј полиички поени за Грујо што секако ќе го охрабри да распише нови парламентарни избори за да ја зацврсти власта. Е сега тука, ДУИ влегува во игра и доаѓа на власт. Значи, ДПА губи ако Македонија влезе во НАТО на секој начин, ДУИ ќе добие власт, но нема да може да диктира закони од типот пензии за терористи и некои слични глупости.
Значи јасна е позицијата на албанските фактори и мислам дека настаните е најлогично да го добијат овој тек.
За СДСМ не ни сакам да зборувам, со нив ситуцијата е водена од идејата „подобро да не се случи ништо отколку тоа да се случи додека ВМРО е на власт“. Тие се губитници во сите комбинаторики. Лошата политика која ја водат од опозиција со лични напади врз функционерите, и блокади на работата на собранието, само го покажува нивнииот слаб демократски капацитет. Наемсто со поддршка за законите кои ни се битни, наместо за еконоска реформа која според макроекноските параметри се движи кон експанзија (иако сеа некој ќе рече како од устата на Шеќеринска: „Што осетил народот од тоа“) партијата која во кратенката СДСМ буквата Д ја користи само како украс треба да започне со конструктивни предлози а не само со извлекување на некои стари афери и нивно секакво поврзување со некој од власта.

А ова со Русија и филмовите за некакви евроазиски пактови се само чисти измислици. Русија не е СССР од 70те и 80те години. Како податок кој го најдов во некој од медиумиве ќе ви кажам дека САД дневно во своите „мировни“ мисии по Авганистан и Ирак и кај не троши повеќе пари отколку руската војска за 4 месеци.
Епа видете каде отидоа Американците а кај се Русите. Тоа што ги имаат енергенсите не значи ништо за Америка која какао што гледаме засилено си освојува нафтени платформи по пустиниве во Африка и Азија. ВО самите САД има привлечено толку многу капитал од Саудиска Арабија (околу 20% од вкупните директни странски инвестиции во САД се од Саудиска Арабија, замислете ја бројката во милијарди долари) која е еден од поголемите производители на нафта и која има интерес пред се од даночната политика на САД, што ќе каже дека САД ги имаат во раце, па и од таму непотребата од руски енергенси.
Потребата од приклучување во НАТО е повеќе од потребна. Не само за стабилизација на безбедносната ситуција туку и за зголемување на обемот на странски инвестиции, нормално, се разбираме, во земја членка на НАТО ризците за инвестирање се речи си сведени на минимум од поглед на турболентни промени во даночната, фискалната и монетарната политика, а на нула во поглед на промена на безбедносната ситуација. Понатаму, тоа на релативно краток рок ни ја отвара вратата за ЕУ.

Во поглед на името и спорот со Грција ќе се произнесам како согласен за шпекулативниот предлог Демократска Република Македонија од причина што тоа фактички не го повредува ни Уставот ниту пак го менува нашето име. Префиксот „демократска“ мислам и дека нема да ни смета. Сме биле и Социјалистичка Република Македонија и никој не кажал ни збор за тоа. Епа, народе, социјализмот заврши и ова е демократија (најверојатно е :pos2:) па сега може и да бидеме Демократска Република Македонија.
Но, предлогот Нова Република Македонија некако ми звучи понижувачки, пред се мислам дека тоа би бил залак кој што Македонија нема да го голтне ни по цена на 3 НАТО и 5 ЕУ влезови. Но и пред две години се мислеше дека Србија нема шанси да го даде Косово па еве...
Значи преговараме безвезе, типовивие само џабе летаат со авионот. Грција одбива да ни го признае името и за тоа дига галама како да е кој знае каков проблем. Ако го прифатиме Демократска Република Македонија, а Грција го одбие, тогаш најверојатно САД ќе збесне ако се случи вето и не треба да се чудиме ако со „дипломатски“ методи ги убедат Грците да си премолчат.
Ајде да се согласиме дека САД има интерес да ја добие Македонија во НАТО по секоја цена. И Отцепуањето на Косово е само рунда во студената војна со Русија каде Русија изгуби територија од својот сојузник и тоа значи ги ослабе позициите да се доближи до Западна Европа каде САД инвестира огромен домашен капитал. Затоа ќе си го штити тој економски интерес со тоа што и Македонија и Албанија и Хрватска а скоро и Црна Гора (и покрај тоа што пола е купена од Руси) ќе ги стави под своја команда и ќе ја изолира Русија нагоре.
Значи Маккедонија е само еден пиун во шаховската игра и ништо чудно и брзо да испадне од играта, но може да биде и оној што ќе опстане до крајот.
иднината во ЕУ и НАТО сметам дека е поизвесна и пооптимистичка.
Можеби нема да се сложиме, но сепак мислам дека Македонија треба да биде Европска земја, мислам дека народов конечно се култивизираше на некое солидно ниво.
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
По теата - овака..
Русија е држава, која била со векови и ќе си остане уште векови
Нато е воен сојуз во распаѓање..
Па ти сега мисли каде е попаметно да се приклониме...
На страна прашањето кој ни е брат и пријател а кој ни мисли да не нема...
Кој им помагаѓе на љонгите во 2001?
Кој ги наоружа? Кој ги инструираше кај Арачиново?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
По теата - овака..
Русија е држава, која била со векови и ќе си остане уште векови
Нато е воен сојуз во распаѓање..
Па ти сега мисли каде е попаметно да се приклониме...
На страна прашањето кој ни е брат и пријател а кој ни мисли да не нема...
Кој им помагаѓе на љонгите во 2001?
Кој ги наоружа? Кој ги инструираше кај Арачиново?

Стварно!!!
Кој ни е брат? Русија!?!

Абе ајт не туку трескајте глупости...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom