Црквите на Грузија

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Откако ве прошетав низ Готските катедрали на Европа, Американскиот Арт Деко и нашите најубави Византиски оставштини, време е пак, онака Јустинијански, да се свртам накај истокот. Имено на самиот раб од континентот Европа, се наоѓа една земја за која Германските научници сметале дека на светот му го дарила белиот човек - неговото потекло, сметале тие, е од Кавказ, Грузија.
Ако има стручен овде, ај прво нека ме просветли зошто Грузија а не Ѓорѓија на македонски? Зарем Грузија не е на Руски?
Името го добива од својот патрон светец, Византиецот Свети Ѓорѓија кој го уби змејот и го победи злото па го засакаа сите средновековни расни моми. Јас тврдам дека правилно би било на Македонски да е Ѓорѓија, пошто и на Англиски е Џорџ-ија.
Како и да е, мои перверзно православни Македонци и Македонки, Византијци и Византијки, време е за тура низ средновековната архитектура на Грузија. Нашиот некогашен најисточен сосед, пред се да уништат Турците.

ЦРКВИТЕ НА ГРУЗИЈА




Црквата Кветера | 10ти век
Грузиски: კვეტერის ეკლესია



Црквата Кветера била изградена во почетокот на 10 век.
Таа е релативно мала црква во грузискиот стил на архитектура на вкрстени куполи.
Куполата се потпира на кружен тимпанон и се издига над централниот квадрат.


 
Последно уредено:

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Катедралата во Баграти
Грузиски: ბაგრატი; ბაგრატის ტაძარი

Катедралата во Баграти била изградена во раните години на 11ти век,
за време на владеењето на кралот Баграт III.
Ремек дело на средновековната грузиска архитектура,
катедралата сепак претрпела многу штета низ вековите.
Во 2010 година, под раководство на италијанскиот архитект Андреа Бруно,
Грузија започна со реконструкција насочена кон враќање
на катедралата во првобитната состојба.



Source


Source

Bagrati Cathedral
by Robert Lx, on Flickr

Near Bagrati Cathedral
by Vitaly Dmitriev, on Flickr

Bagrati cathedral
by irakli mgebrishvili, on Flickr

DSC05030
by Scott McDonough, on Flickr

Photo: Marcin Konsek / Wikimedia Commons

Photo: Marcin Konsek / Wikimedia Commons

Kutaisi - Bagrati Cathedral
by boondocks refugee, on Flickr

Bagrati Cathedral, Kutaisi
by The Sloths, on Flickr

Bagrati Cathedral, Kutaisi
by Leslie, on Flickr
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Германски се пишува со мала буква.

Свети Ѓорѓи не живеел во средновековието, туку во антика.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
...и ти грешиш, а никој не ти замери, па ни јас, зш вака му ја расипуваш темата? да напишеше нешто за црквите во Грузија, па онака дискретно да спомнеше за грешката!
,,...срање, посрање, најсрање,, се пишува заедно, знам дека знаеш ама ете и Ти си утнал,
Темата е, од посрање - најсрање и таму како сакаш пишувај.
Оваа, чинам, има првенствено образовна функција и друг е тонот. Не е оваа тема Освои го замокот.
Не личи у ваква тема да има такви грешки.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Тогаш напуштија. Оди на некој бугарски форум, таму ќе ти ја кажат вистината, веројатно веќе си дел though? Убаво ли те редат? Читав дека убаво им се ределе на продадени Македонци. Замисли бе, да дозволиш да те реди некој ко онај шо ја пеј Мал'кта. Треба да си заштрафен во умот. Од коњ на магаре.

Култот кон Свети Ѓорѓија е огромен во средниот век, не само во Византија туку низ цела Европа. Пример знамето на Англија е речиси идентично со ова на Грузија и на него го има крстот на бела основа. Тој го енкапсулира христијанскиот сон за победа на доброто над злото во средниот век. Триумфална победа на чистото, на она што вистина вреди. Како да ти илустрирам подобро, хм, како победа на Македонците над Бугарите во 2ра. За таа чистина зборам. Затоа реков дека средновековните моми се палеле на него.
Се моли Љубчо да ја напушти темата.
Автоматски споено мислење:

За оние понормалните од дудуков, да пробам да развлечам интересна дискусија. Она што ептен ми се допаѓа кај некои од црквите во Грузија е Византискиот шарм со кој суптилно а гордо зрачат. Црквата Кветера ме потсеќа на нашиот Канео. И покрај тоа што Грузијците се суверена култура со сите свои права, и најголемиот дел од црквите им се слични на тие од нивниот сосед Ерменија, сепак, попримиле нешто и од нашата култура. И тие ги градат црквите во форма на коцкаст крст, доминирани од куполи и полукуполи на страните исто како и следниве примери во Лесново - Македонија, Солун - Грција, Белград - Србија.
Комплетно православен bliss.



 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ако има стручен овде, ај прво нека ме просветли зошто Грузија а не Ѓорѓија на македонски? Зарем Грузија не е на Руски?
Името го добива од својот патрон светец, Византиецот Свети Ѓорѓија кој го уби змејот и го победи злото па го засакаа сите средновековни расни моми. Јас тврдам дека правилно би било на Македонски да е Ѓорѓија, пошто и на Англиски е Џорџ-ија.
Јас не сум историчар, ама имам некои сознанија за името на државата.
Самата Грузија изворно се вика Сакартвело(Земја на Картвелите)
И самите грузини кога прашуваат дали некој е грузин, прашуваат: сакартвело?
Називот Грузија е од арапско-персиски корени, описно земја на волците (Гурџистан) од Гурџ(горг на персиски) волк. Русите само го превзеле називот, нема трошка руско таму.
Георгија е од култот спрема Св.Ѓорги, се рачуна дека има околу 365 храмови посветени нему. И навистина Ѓорги е култ таму :D секој втор грузин е Ѓорги!
Е сега има тука многу легенди и неистражени до крај претпоставки, едната е дека дел од народите(а ги има доста) во Грузија води директно потекло од крстоносците. Па и облеката и обележјата се доста слични на тоа како се преставени крстоносците. Исто како и ние, наоѓајки се на крстопат, имаат доста бурна историја.
Автоматски споено мислење:

Инаку Грузија е богата земја, со плодна почва, води и благопријатна клима.
Особено изразен е култот кон виното и грозјето. Прочуени се нивните долги здравици и пиење вино од рог :D
Овде ќе отидам малку офтоп, па еве Ви линк од еден филм од ВСВ, за татко грузин кој го бара синот. Ама сцената е со лозјето и уважувањето од негова страна, дури и по цена на дуел со тенкистите!
 
Последно уредено:

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Па и облеката и обележјата се доста слични на тоа како се преставени крстоносците.
Мене и облеката на момите ме потсеќа на Византија. Инаку Византија и Грузија имале неколку конфликти и војни. Но кога Турците Селџуци почнале масивно да освојуваат се, Грузијците решиле дека им треба поблиска соработка со Византија. Па така грузискиот крал Баграт решил да ја омажи ќерка си Марија за Византиецот Михаел VII Дукас. Според весникот Вог, тие се физички најубава нација на светот.
Познати се по тоа дека се големи играорци.


 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Катедралата Света Троица во Тбилиси
Грузиски: თბილისის წმინდა სამების საკათედრო ტაძარი

Главната катедрала на Грузиската православна црква лоцирана во Тбилиси, главниот град на Грузија.
Изградена помеѓу 1995 и 2004 година, таа е трета највисока православна катедрала во светот
и една од најголемите верски објекти во светот по вкупна површина.
Таа е снтеза на традиционални стилови што доминираат со грузиската црковна архитектура
во различни фази од историјата и има византиски под-тонови.



The Holy Trinity Cathedral by
Adnan Younus, on Flickr

Holy Trinity Cathedral
by Altex Travel, on Flickr

Source

DSC_2449p
by Milan Tvrdy, on Flickr

Holy Trinity Cathedral (Sameba) of Tbilisi, Georgia
by Raji PV, on Flickr

Happy sunday ! / The cathedral in Tbilisi, Georgia
by Frans Sellies, on Flickr
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Јас вака по малку офтоп, ама за подобро запознавање на Грузија(Сакартвело)!
Една од најквалитетните минерални води во светот: Боржоми!
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Не смета офтопикот, интересен е. Се срамам од фактот што Грците ги напаѓале Грузијците. Се чини баш им се намерачиле на земјичката. До ден денес живеат таму во помали заедници. Срамота, не ги собра. Гадно.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.225
Поени од реакции
5.452
Тогаш напуштија. Оди на некој бугарски форум, таму ќе ти ја кажат вистината, веројатно веќе си дел though? Убаво ли те редат? Читав дека убаво им се ределе на продадени Македонци. Замисли бе, да дозволиш да те реди некој ко онај шо ја пеј Мал'кта. Треба да си заштрафен во умот. Од коњ на магаре.

Култот кон Свети Ѓорѓија е огромен во средниот век, не само во Византија туку низ цела Европа. Пример знамето на Англија е речиси идентично со ова на Грузија и на него го има крстот на бела основа. Тој го енкапсулира христијанскиот сон за победа на доброто над злото во средниот век. Триумфална победа на чистото, на она што вистина вреди. Како да ти илустрирам подобро, хм, како победа на Македонците над Бугарите во 2ра. За таа чистина зборам. Затоа реков дека средновековните моми се палеле на него.
Се моли Љубчо да ја напушти темата.
Автоматски споено мислење:

За оние понормалните од дудуков, да пробам да развлечам интересна дискусија. Она што ептен ми се допаѓа кај некои од црквите во Грузија е Византискиот шарм со кој суптилно а гордо зрачат. Црквата Кветера ме потсеќа на нашиот Канео. И покрај тоа што Грузијците се суверена култура со сите свои права, и најголемиот дел од црквите им се слични на тие од нивниот сосед Ерменија, сепак, попримиле нешто и од нашата култура. И тие ги градат црквите во форма на коцкаст крст, доминирани од куполи и полукуполи на страните исто како и следниве примери во Лесново - Македонија, Солун - Грција, Белград - Србија.
Комплетно православен bliss.



Секогаш кај изведбата се зависело од вештината на градителот.
Првата слика би рекол правилно изведена градба.
Еден податок што ретко кој го знае, горе кубето или како се вика секогаш треба да биде осумаголник. Кај осумаголникот од која позиција сакаш и од кој агол заврти се секогаш се гледаат само три прозорчиња.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
На првата слика е црквата во Лесново, средновековен оригинал. Другите два од Грција и Србија се модерни обиди. Можам да им најдам илјада маани, ама сум видел и полошо.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Архитектура си е архитектура, ама и треба да се јаде понекогаш :D
Кој знае дали ќе се отвори тема за Грузија пак, затоа Ви ја преставувам нивната национална пита - Хачапури.
Рецептите му варираат од регион до регион, ама основна карактеристика му е дека е многу вкусно ;)
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
14
Поени од реакции
19
Убава архитектура и произведуваат преубаво вино.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Кога сме кај архитектурата, замокот Рабати беше дел од топ 3 најубави замоци во Европа пред неколку месеци.
Заедно со Виндзор, Англија и Алказар де Сеговија во Шпанија.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom