Циркумцизија (сунет) - да или не?

¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Внук ми, има 9 години, имаше проблем со кожичката, му се залепи. Пробаа прво, најнормално да ја одлепат на повеќе начини. Првиот пат успеа, потоа не сакаше, туку се ископлицира, почна да крвари, па да гнои... триста компликации. Зафатот беше неизбежен. Сега, здрав-прав. Не гледам друга причина, освен здравствена, која би оправдала осакатување на телото, нит религии (во чест на измисленото другарче), па нит мода (ако е сега мода, после неколку години, ќе биде де моде:LOL:).


А кога сме кај хигиена пред се- замивајте се почесто или да не речам- редовно, нема да имате проблеми;)
Mislish sea vnuk ti e osakaten dolu? Demek nema da mozhe da ima odnosi nikogash, ili ke ima ama so nekoi mani? :D
 
В

влијателен

Гостин
Мажите треба да имаат право да изберат обрежување, не смее изборот да биде принуден врз нив. Обрежувањето кај новороденчиња без согласност или итна медицинска оправданост е неоправдано прекршување на основните човекови права, која има повеќе заедничко со застарени старовремски ритуали отколку со потребна медицинска пракса.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
32
Поени од реакции
3
Имам прашање во врска со циркумицизијата.Колку време после хируршкиот зафат ќе можеш слободно да одиш,после колку време можеш да имаш односи,односно колку време треба за домашна нега ?
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Имам прашање во врска со циркумицизијата.Колку време после хируршкиот зафат ќе можеш слободно да одиш,после колку време можеш да имаш односи,односно колку време треба за домашна нега ?
Па три четири дена максимум една недела, за одење до веце моеш одма ваљда ако те направи убаво,
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.556
Поени од реакции
278
Знае некој дали боли кога ти прават циркумцизија?! И колку време трае операцијата?!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
малку оф, ама мислам дека читав некаде дека обрежувањето било добро и за партнерките; на времето, поодамна, некој во уса открил дека еврејките многу помалце добивале рак на мозок од жените што си имаат работа со необрежани .. е сега со кондомизацијата тоа влијание и не е значајно, ама мислам дека обрежаните и помалку користат кондом ??...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Не, под анестезија си.
сумбил на класичен сунет, на 12годишно дете, на живо е и мислам не трае долго, 5 минути највеќе... ова 45 минути да не е кај патолошки случај на Фимоза ??
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
142
Поени од реакции
23
За тие што ги интересира, бев на циркумизација пред 2 недели...
За почеток на операцијата боли едино инекцијата, мада на крај кај мене испадна и френулумот краток па мораше со ласерски скалпер да се сечи, тоа болеше неподносливо многу... Све траеше околу 50тина минути..

Првите 2 часа ми беше онака океј, осеќав болка али ништо страшно.. После 4/5 часа ме пуштија дома али уште недопојден, прокрварив па мораше да ме враќаат назад па ми правеа покушај со преврска што ме стегаше многу за да нема потреба од уште некој конец... Тек другиот ден вечерта ме пуштија..
На 2/3 дена одев на преврска и на преглед, све океј си беше... Секако понекогаш знаеше да прокрвари на кратко.. И на секој момент све ми идеше некој страв дека нешто не е како што треба.. Сепак имаше мало крвавење, дел од кожата долу помодре, главичето потече, тоа френулумот се засуши крвта па го одлепив некако, потоа ми излезе како бело топче па итоа го снема...

После 1 недела ми ги извадија завојот и све што беше преврзано и од тогаш првите 2/3 дена скоро да неможев да се движам, главичката пола ми е надвор и при допир болеше премногу... Еве сега после 2 недели сеуште ме боли при допир, али како што сватив таа премногу е осетлива и со тек на време ќе се навикнувам.. Главичката (посебно од страните) е сеуште отечена како да е нонстоп под ерекција и докторот ми кажа тоа дека се смирува тек после 3/4 недели од операцијата...
1 недела пиев апчиња против болка и против ерекција (мада сепак секое сабајле ја имав) а сега се прскам со некој спреј за кој појма немам за што е..

Целосен заклучок дека поголема болка немам издржано во живот али мораше да се среди кога тогаш (предходно при секс болеше премногу, поготово без кондом...) се надевам на крај ќе се исплати цела болка што ја издржав..

Ако има некој прашања слободно нека пиши тука или во приватна порака, знам како ми беше пред месец два кога бев со многу прашања без одговор... Целосната операција ме кошташе 1000 денари...
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
здраво
Јас сум од Скопје имам 22 години
кожичката на пенисот ми ја зафаќа пола главичка не ми е скроз повлечена.При секс знае некогаш да ми смета,и
Каде во скопје може да се среди ова,дали може уште истиот ден да те пуштат дома??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom