Цвеќиња (одгледување, нега, совети...)

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Jas go koristam mulchot so godini (imas nekolku vidovi, onaj organskiot mulch od drvo jas go koristam) i na negovo mesto ne izleguva ni trevka a i e dosta dekoratoven!
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
Наместо малч, стави чакал.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.994
Поени од реакции
1.890
Не може. Мислам дека најблиско до асален малч е ова
Прегледај го приврзокот 256211
или почва за орхидеји...
Ова првовто немам видено со години, a второто не е исплатливо...
Во Хубо Маркет има доста од овие , јас купив преклани...
Автоматски споено мислење:

Инаку вака изгледат сега сурфиниите на балкон...само што на 5-6 цвеќиња им се исушија листовита за 2-3 дена (земјата останува мокра) и ми се уништија, а не ги леам многу со вода...како да им се расипа системот за носење вода до листовите...дали од корен, дали на почеток на гранките, поима немам...зедов две три гранки ги ставив во вода , листовите одма им станаа позелени, ке пробам да ги садам во земја, мада сурфиниите тешко фаќаат од гранки (една ми успеа).
Ако има некој совет, како да се спречи ова , ќе му бидам благодарен :)
Lule qershor1.jpg
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Дали знае некој што растение е ова? Ми наликува на црвен кантарион, ама не сум сигурна. На гугл пребарување по слика, ми дава три-четири различни растенија што се слични, некои лековити, некои сосема отровни :D
niva kantarion.jpg
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
20200625_101752.jpg
Maлце подоцна од лани(Ceropegia collaricorona subsp. collaricorona или под Ceropegia woodii)

Автоматски споено мислење:

Дали знае некој што растение е ова? Ми наликува на црвен кантарион, ама не сум сигурна. На гугл пребарување по слика, ми дава три-четири различни растенија што се слични, некои лековити, некои сосема отровни :D
Прегледај го приврзокот 256402
Па. не е црвен катарион. формата е чудна, ќе проверам после.
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
Дали знае некој што растение е ова? Ми наликува на црвен кантарион, ама не сум сигурна. На гугл пребарување по слика, ми дава три-четири различни растенија што се слични, некои лековити, некои сосема отровни :D
Прегледај го приврзокот 256402
Член на форумот каде што идам го има идентификувано како "Mimulus", aма како род тој и сличниот Erythranthe се автохтонони на северна америка, со мал број видоби што растат на британските острови. И тие што се у европа, сите се жути. Чекај ден двва за потврда....
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Член на форумот каде што идам го има идентификувано како "Mimulus", aма како род тој и сличниот Erythranthe се автохтонони на северна америка, со мал број видоби што растат на британските острови. И тие што се у европа, сите се жути. Чекај ден двва за потврда....
Ох, ова е снимено во МК, цветот е бел кон виолетов. Ќе почекам за потврда, фала за помошта :)
п.с. Од тие Мимулус што ги најдов на Википедија како фотографии, оваа ми заличува најмногу на моево цвеќе, иако па друга боја е:
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
Ох, ова е снимено во МК, цветот е бел кон виолетов. Ќе почекам за потврда, фала за помошта :)
п.с. Од тие Мимулус што ги најдов на Википедија како фотографии, оваа ми заличува најмногу на моево цвеќе, иако па друга боја е:
Што ми е OFF, e бројот на венечни лифчиња(petals). Има колку, 4?
Mimulos има 5....
Освена ако аголот прави финта....
Пошто викаш на поле...тогаш треба да биде здивено, што ги комплицира стварите
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Што ми е OFF, e бројот на венечни лифчиња(petals). Има колку, 4?
Mimulos има 5....
Освена ако аголот прави финта....
Пошто викаш на поле...тогаш треба да биде здивено, што ги комплицира стварите
Аха, не ми текна на бројот на ливчиња од цветот. Имам неколку фотографии, како што гледам на сите се 4.
Фотографијата што ја ставив овде личеше на најдобра за да се види. Мене ми заличи на тој Mimulus 'Robin' според формата на цветото, ама и според формата на зелените листови.
ОК, кој знае што е ова :)
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
aко имаш слики, ќе ги накачам таму. Можда некој поспособен ќе одгорви...
Плус има други методи....
згора на тоа, сајтов е главно северна америка. уште е рано за голем дел од нив да одговараат
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
20200524_141741.jpg
Еве како изгледаше како помало, наликуваше на кантарион, па го следев, помислив дека е црвен, ама ете, не е.
Еве неколку слики со цвет, различни растенија сликнав. Ги имам многу вакви растенија:
20200623_140105.jpg

20200623_133844.jpg
20200623_140518.jpg
20200623_140145.jpg
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Еве нешто многу убаво, барем мене ми се допадна: цвеќиња кои растат на ѕид од камен. Од блиску ги загледав, корењата им се меѓу камењата :)
20200606_134736.jpg
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
Кампанула, фоја, чувакуќи и мов.
Обично мовта е потребната состојка за одджување растенија у камен...
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.994
Поени од реакции
1.890
На живата ограда има бели и црвени петунии, додека на влезот од десната врата има милион белс, сурфинии, импатиент - нова гвинеа, и долу бомбончиња...
green wall.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom