Цвеќиња (одгледување, нега, совети...)

Член од
7 октомври 2018
Мислења
103
Поени од реакции
106
Пред некое време ми подарија Фикус Бонсаи и веќе извесен период секој ден му паѓаат по неколку лисја и почнува доста голо да изгледа :) Тотален лаик сум, па секој совет е добредојден :) Инаку го чувам дома, вода му ставам кога му е сува почвата. Дали може да е поради тоа што не воопшто не го фаќа сонце? Стои до прозор на светло, ама на северна страна гледам и нема сонце.

Инаку купено е од City Flowers, https://www.cityflowers.mk/mk/proizvod/fikus-bonsai. Како тоа на слика е:
 
Член од
19 декември 2019
Мислења
11
Поени од реакции
2
Нов овдека. Собирам кактуси и сукуленти нешто 8 години. Полевај го фикусот помалце, и пресади го.
И глеј новата саксија да има бајги дупки одоздола. Не би требало да биде нешто специјално почвата, но би ти препорачал да биде по растресита. На лето, вади го надвор.
Во случај да ти треба сиви, ова е мое: 20190620_134606.jpg
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.238
Поени од реакции
14.265
Пред некое време ми подарија Фикус Бонсаи и веќе извесен период секој ден му паѓаат по неколку лисја и почнува доста голо да изгледа :) Тотален лаик сум, па секој совет е добредојден :) Инаку го чувам дома, вода му ставам кога му е сува почвата. Дали може да е поради тоа што не воопшто не го фаќа сонце? Стои до прозор на светло, ама на северна страна гледам и нема сонце.

Инаку купено е од City Flowers, https://www.cityflowers.mk/mk/proizvod/fikus-bonsai. Како тоа на слика е:
Вода еднаш неделно и ова цвеќе си сака сонце, ама не прејако за да го изгориш.
 
На врв Bottom