Цвеќиња (одгледување, нега, совети...)

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.734
Поени од реакции
24.373
Napraskaj gi so insectocidi za gasenici. Moite nemozea da poteraat od niv i od mali goli polzavi sve jadea. Eve gi sega 30 dena posle prskanje.


[DOUBLEPOST=1533317360][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 194862
Не сакав да употребувам хемикалии и гуглав, откако испрскав со вода во која имаше лук, ништо не ги јаде веќе. Ме интересираше што беше тоа, прв пат гледам такво нешто.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Што палма е оваа? На Кентија ми личи
Areca palm.[DOUBLEPOST=1533326840][/DOUBLEPOST]
Не сакав да употребувам хемикалии и гуглав, откако испрскав со вода во која имаше лук, ништо не ги јаде веќе. Ме интересираше што беше тоа, прв пат гледам такво нешто.
I jas probav so eseitnal oil,luk senf etc...po nekoe vreme pak ke se vratat. Toa zrncata se poop od gasenica.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
Obično Arecata se odgleduva so poveće koreni vo edna saksija...i vaka ne ja prepoznav...no deluva elegantno
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Палми, од кои урми да фатам? Кои се најдобри?
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Не сакав да употребувам хемикалии и гуглав, откако испрскав со вода во која имаше лук, ништо не ги јаде веќе. Ме интересираше што беше тоа, прв пат гледам такво нешто.
Агде, пиши рецепт за лукот и водата.
Моиве ги јаде нешо шо доаѓа сосе земјата што ја купувам. :(
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.734
Поени од реакции
24.373
Агде, пиши рецепт за лукот и водата.
Моиве ги јаде нешо шо доаѓа сосе земјата што ја купувам. :(
Чешне лук го вриев во вода, кога се олади видата ја ставив во прскалка и прскав неколку дена по ред.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Никогаш не сум одгледувал никакви растенија ама нешто добив инспирација деновиве :)
Значи, барам растение што произведува многу кислород, го прочистува воздухот од хемикалии но и да не бара многу нега :)
Има некој искуство со некое од овие? Може да се купат кај нас?

Овие растенија ја чистат куќата од отрови за само 6 часа!
http://www.novalek.mk/ovie-rastenija-ja-cistat-kucata-od-otrovi-za-samo-6-casa

Најдобрите природни просчистувачи на воздухот за вашиот дом, по препорака на НАСА
http://www.healthylife.mk/најдобрите-природни-просчистувачи-н/
 

0nline

ЕУ и Нато Антифашист
Член од
8 јануари 2012
Мислења
103
Поени од реакции
58
Имам земено Мандарина, незнам дали е соодветна тема да поставам тука, Но ми се исушија лисјата и паднаа... Дали постои некое чаре, да го повратам? и како да знам дали е сеуште живо? Го поливав секоја 2ра вечер.
Се работи за џуџеста мандарина
Мој другар мислам дека има таква мандарина. Со години му седеше дако исушено мало дрвце кое имаше по некој лист и суви гранчиња. Еднашка почна да го шиша. Ги отсекување крајните делови од сувата “грмушка“, па почна да зазеленува и да раѓа по некоја мандаринка.

Jas rabotev vo cvekjara, i nikogas nemav slusnato bambusot da se sadi vo saksija.
Go cuvas vo voda, i ne mu ja menjavas, samo koga kje vidis deka se namaluva doturas nova. Bambusot saka necisto, zatoa sto e rastenie koe raste vo bari/mocurista.
Имам другар во Скопје, кој дворот има насадено бамбус. Мене лично не ми се допаѓа. Не бара посебни услови. Го има добиено од комшијата , кој во дворот има бамбус. Така да, пробај насади бамбус во двор. Не ти треба саксија или нешто екстра услови.

Некој да има садено лимон? Искуства?:)
Дома 20 години имавме лимони. Јас не се грижев за нив. Ни беа на источната страна од куќата. До 11 саатот ако ги грееше сонце, потоа цел ден беа под сенка. Зимскиот период беа сместени во внатрешните скали од северниот дел на куќата, без греење, колку да не премрзнат. Сонце скоро ич не ги фаќаше, но имаа доволно светлина. Внатрешните скали ни се со сталкени ѕидови и се наоѓаат на северната страна од куќата. Во зимскиот период, исто така растеа лимони (тоа го имам приметено). Кога ги имаат фрлено моиве, немам приметено.

Некој Авокадо да одгледува? Како иде со садењето на земјата? Што земја користите за садење? Веќе стеблото порасна околу 40 цм и горниот дел почна да се разгранува со доста листови. Е сеа, на интернет што читав требало да го скратам на околу 6 инчи кога ќе потпорасне. Дали да го сторам тоа или нема потреба? Пошто вака доста е убаво, и разгранувањето му е прекрасно.
Еве ти слика од моето авокадо.
IMG-5110b144bb858ef51ad080a9c6a9fe02-V.jpg
На Св.Трифун ќе наполни 2 години откако изрти семката. Вчера го сликав. Првата година израсна 1.3 метри, до црвената линија на сликата. Зимскиот период го шетав по соби да му најдам место кое одговара. Додека му најдов место, пола од листовите станаа кафеави. Се сушеа. Така останаа засекогаш, се гледа на сликата што остана читаво. Мислев дека е од ладното, но сега мислам дека му требаше сонце. Авокадото е како сончоглед. Стави го обратно од сонцето , тоа ќе се сврти кон него. Во моментов има висина од 2- 2.2 метри. Многу сака сонце и вода. Има нежни гранки, мислам дека не треба да се чува изложен на ветер. За да се раѓа авокадо , треба да имаш повеќе дрвца авокадо. Да се збиени едно до друго и кога ќе дувне ветер да се опрашат меѓусебно. Тешко се опрашувале. Во континентален дел од Европа, му успеало на некој во Хрватска, кој го има засадено во двор и му опстојува. Јас планирам да го засадам во двор следната година.
Засега добро поднесува ладно, само не знам како и дали би го преживеал минусниот температурен период од зимата.
Имам ананас , ми се фати во мај.
IMAG0079.jpg
Пред 20 дена го внесов дома под клима на топло. Почна да пожолтува, па од цел зелен остана ваков каков што е на сликава. Го вратив надвор и веќе 10 дена не жолтее. Сега стагнира. Во двор ќе го оставам . Ако перзими, негова среќа. Барем ќе научам нешто од него.
Имам изртено мали ананаси, од семка.
IMAG0086.jpg
Ми останаа само 2 вакви. Досега не ми успеало некој ананас да ми презими. Некогаш ми го јадат црви, мувла ќе го исуши, саксиите со ананас по случајност ќе ги превртам наопаку, ... итн.
Од семки досега имам изртено и пораснато: манго, киви, кајсии, јаболко,цреши, мандарини, портокали, лимони , цитрони, мандарини. Само кајсиите преживејаа, другото се се исуши. Летниот период не сум дома и нема кој да внимава на нив. Од сето ова наброено, само мангото го поклонив на тетка ми, но не успеа. Изгледа кога парното го исклучија април, се суши за кратко време.
Сега имам намера од семка да изртам маслинка, крушка и лубеница. Кога ќе најдам пау пау ( индијанска банана ) , желба ми е и тоа да го изртам од семка. Има два вида на семки, само досега не сум нафатил да го најдам на ова овошје.
А може во блиска иднина да пробам со обична банана . Баш денес читав за обична банана.
Поздрав.
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40
Помош!

Денес купив неколку петунии. Во саксиите беа ептен убави, расцветани. Дома ги пресадив во поголеми саксии и веднаш клапнааа Едвај ги пресадив, ептен големи корени имаа. Им ставив вода, ѓубриво, на сонце се. Како да ги вратам во живот? Или нормално е да клапнат?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
Kasno e za presaduvanje....se presaduva vo prolet..ne sega
Cuvaj gi vo polusenka...ne na sonce bidejki sega se presadeni a petunijata najdobro viree na polusenka ...no nad 33-35 stepeni poteško opstojuvaat
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Тренирам за пензионерски денови, па...
Како се размножуваат бегонии? Мислам на оние со „компирчиња“. Лани имав една, но наесен имаше само едно „компирче“. А јас сакам самиот да ги размножувам (не е до парите, поголема е радоста кога нешто сам успеам да го направам).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom