Цвекиња(Акватични растенија)

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.423
Поени од реакции
4.254
Ме интересира дали некој има пробано(и преферабилно успеано) да расте вакви...
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Мајка ми чува ваков ползавец (Epipremnum aureum) кој инаку сме го чувале и во обична саксија со земја, во ваза со вода, многу лесно се одржува. Ваљда му доаѓа тој како полуакватичен.

unnamed.jpg
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.423
Поени од реакции
4.254
Технички може да чуваш се во вода преку хидрофоника(дури и кактуси), ама мислев нешто по-конвенционално(лотос, водени лилија итн).
Пробав....во саксија(некако)...ама не успеа....
Му порасна лист и се, ама отиде никаде...
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Технички може да чуваш се во вода преку хидрофоника(дури и кактуси), ама мислев нешто по-конвенционално(лотос, водени лилија итн).
Пробав....во саксија(некако)...ама не успеа....
Му порасна лист и се, ама отиде никаде...
Имам видено лотоси само во Марков Манастир во еден базен-фонтана и во Зоолошката во Скопје. Инаку, на запад ги одгледуваат на терасите во лимени буриња полни вода, мислам дека не изискуваат премногу внимание. На мојава џунгла на терасата добро би ѝ дошол еден таков таков додаток. :) И имам одгледувано куп аквариумски растенија, кои иако вон темава, се многу декоративни и многу убаво го „заличуваат“ просторот.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Технички може да чуваш се во вода преку хидрофоника(дури и кактуси), ама мислев нешто по-конвенционално(лотос, водени лилија итн).
Пробав....во саксија(некако)...ама не успеа....
Му порасна лист и се, ама отиде никаде...
Знам дека во Волково некаде има едно интересно човече што има езерце и продава и риби и водни растенија само не знам точно каде е. Јас имам во фонтаната во двор десетина врсти а семе за лотоси нарачав од Алиекспрес и ми профункционираа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom