Цариници?

  • Креатор на темата Lady
  • Време на започнување
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Dolznost na sekoj carinik e da bide ljubezen i uctiv pri propushtanjeto na patnicite i svoite obvrski da gi izvrshuva brzo, navremeno i ekspeditivno:helou:
Vo zemjite na evropskata unija carinikot se poistovetuva kako "sluga za narodot"...
Sto mislite, kakvi se nashite carinici?:smir:
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Преваранти
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Цариници а?

Откако ги стегнаа, почнаа да отвараат мали бизниси бидејќи тешко им падна фактот дека ќе мораат да работат само за плата, навикнати се да трошат, а според тоа колкави трошаџии се, нивната плата ќе ја спичкаат за 2 дена. Познавам неколку. Едниот се има жалено пред неколку години дека го стаиле во смена со некој колега од постара постава, хардкор чесен цариник и познаников се жалеше "Маме му ебам, не можам од него ни 5 евра да чепнам, не ми се исплати на работа да идам бе".

Инаку, нивната плата не е ништо над просечната македонска плата.

Би било убаво кога државата би можела на вработените на такви "пипливи" работни места, како во царина, судови, доктори и сите други професии и институции да им даде висока плата за да ја осигура нивната професионалност во вршењето на професионалните обврски и да ја спречи корупцијата. Нешто во стил, еве ти 1000 (или 2000 евра плата), ама пипнеш ли 5 евра, 5 години апсаана.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
E pa vidi sega, morashe ednash da dojde i toj moment na nivno zategnuvanje...
Mislam fer e so ogled na toa kolku mlad obrazoven kadar izleze od fakultetot za carina i spedicija vo Ohrid, i sedi doma cekajki da zastanat na stranata na odgovorni i cesni carinici:helou:

Zgolemena plata e edinstveno reshenie za uskratuvanje na korupcijata sto e slucaj vo razvienive zemji. Eve i pr. nash kamiondzija pri vlez vo Italija, so cel da ostvari pobrz vlez i da ne ceka, im ponudil plus 100 evra od predvidenata carina .... So takvata postapka Italijanskite carinici mu presmetale dupla carina:vozbud:
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Lady напиша:
Dolznost na sekoj carinik e da bide ljubezen i uctiv pri propushtanjeto na patnicite i svoite obvrski da gi izvrshuva brzo, navremeno i ekspeditivno:helou:
Vo zemjite na evropskata unija carinikot se poistovetuva kako "sluga za narodot"...
Sto mislite, kakvi se nashite carinici?:smir:
татко ми има многу пријатели царинарници!!!

ги стекна со тек на време и преку партиски врски и преку корпупција т.е. мито.
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Abe,po pravilo,bi trebalo da se ljubezni,ama vo deneshen den,retko koj pochituva pravila...pa taka shto mozat da te oteraat i vo p*m* ako stanale na leva noga,od iskustvo zboruvam (za evropski carinici,ne za makedonski).
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Necrophilia напиша:
татко ми има многу пријатели царинарници!!!

ги стекна со тек на време и преку партиски врски и преку корпупција т.е. мито.
Абе се зборуваат ли такви работи тука....и да познаваш ама не се фали дека си ги стекнал т.е. татко ти ги стекнал преку корупција. Тоа не се кажува.:smir:
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
ВМРО напиша:
Абе се зборуваат ли такви работи тука....и да познаваш ама не се фали дека си ги стекнал т.е. татко ти ги стекнал преку корупција. Тоа не се кажува.:smir:
као демек другите не го знаат тоа???


а една работа не ми е јасна.

Разлика мегу граничар и цариник?
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Necrophilia напиша:
као демек другите не го знаат тоа???


а една работа не ми е јасна.

Разлика мегу граничар и цариник?
Granicar mislish:
1) granicna policija
2) carinska policija
3) samo granicar?
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Necrophilia напиша:
као демек другите не го знаат тоа???


а една работа не ми е јасна.

Разлика мегу граничар и цариник?
Па граничар пушка на рамо и во патрола
Царинарник рацете в џеп и уживај :)
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Necrophilia напиша:
као демек другите не го знаат тоа???


а една работа не ми е јасна.

Разлика мегу граничар и цариник?
Граничарот ја чува границата...цариникот зема мито за тоа време....:pos: :pos:
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Necrophilia напиша:
као демек другите не го знаат тоа???


а една работа не ми е јасна.

Разлика мегу граничар и цариник?
Ne se kazhuvaat takvi raboti, dete, sredi se.


Inache carina, hm, ima chisti i chesni, no povekjeto se bogatashi.. poznavam i jas nekolku. Sekade e toa taka, ne e kaj nas samo. Jebiga.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Lady напиша:
a odgovorni i cesni carinici:helou:
:pos::pos::pos::pos::pos: оооооуууууу маааааајјјј гооооооодддд...одамна не сум чула олку добар виц....од стол паднав:pos::pos::pos::pos::pos:...разбуди се ej :helou:

Zgolemena plata e edinstveno reshenie za uskratuvanje na korupcijata sto e slucaj vo razvienive zemji.

Сори Лејди...wrong again!!!:helou: „Луѓе„ на кои низ раце им минуваат стока и пари ,од цифри со по пет нули секојдневно...НИКОГАШ нема да се задоволат со во случајов смешни покачувања на личниот доход колкави и да се:)

Има побитни нешта кои изумреле: зголемен морал, зголемено чувство на праведност, чесност, чувство за фер работа и придонес кон општеството, систем на лични вредности како единки кои ги немаат:helou:......уфффффф кога се читам вака - научна фантастика....гледам дека ќе останиме без цариници:pos:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Оние што се во работен однос на Царина се од најразличен профил,има електричари,медицински сестри,економисти,гимназијалци,хемиски техничари,се има освен со завршен факултет царина(има исклучоци,кои се влезени по партиски клуч,мито и корупција,но они не се на граничните премини туку се по терминалите во канцеларија).Со завршен факултет царина што седат дома бројката е околу 440 од кои чекаат работа и повеќе од 5 години.Но поради преголемата конкуренција од останатите профили(ха ха)за нив метлата.На цариниците како што кажа и Мистичен платата им е просечна и многу лесно ја зголемуваат,но и народот е така научен да си даде за преку ред или преглед низ прсти,но и они незнаат да одбијат.Како и да е со контролите што им ги направија малце си ја пособраа раката,само до кога незнам.
Според последните информации за последниот конкурс на царина за вработување,старата шема.Некои работи не се менуваат...за жал...

п.с.Lady растури со темиве:smir: инспирација на ниво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom