Хорор филмови

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.164
Го репризирав The Hitcher, со години не ми беше гледан. Еден од оние Хорор-Трилери каде негативецот ти остава посебен впечаток, се одделува од другите актери... А чим негативецот го глуми Рутгер Хауер, значи нема промашување :cuc: Каков лик, каква глума, навиваш за него во текот на целиот филм.











 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.164
DreamWorks одсекогаш правеле солидни хорор филмови...Ја имам читано Дракула од Брем Стокер и избрале интересен дел од книгата за да направат филм, кога Дракула ги пренесува сандуците во Лондон...секако дека ќе се ѕирне и овој филм (y)

Новиот Ecil Dead, изгледа солидно ама според трејлеров многу забегуваат од оргиналната содржина на предходните делови...башка го нема Брус Кембел :'(
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
881
Поени од реакции
1.403
Evil dead rise го гледав вчера во кино и само накратко ќе кажам - ептен исфорсиран хорор, некако ко на стероиди ми беше цел филм, преголем труд и премногу чип трилс, превише саунд ефекти за да се постигне нешто страшно. Мачно ми беше да го догледам у кино од сите врискотници и пискотници. Без шмек, со доста елементи што можат да се искористат у некоја пародија ко скери муви.

На имдб му стаив кец чисто пошо ме нервира оценката што ја има, а реално 4/10.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.164
Се согласувам со членов погоре за новиот Evil Dead, таа 6.9 оценка што ја има на ИМДБ треба да му се преполови. Ако можете прескокнете го, то толку не го бива... Уште од трејлерот кога видов дека го нема главниот лик Еш, знаев дека нешто смрди, ама не сакав да му судам пред да го видам филмот. Немам проблеми што сакале да го направат поозбилен филмов, и да се дистанцираат од комедијата на првите три дела (па и серијата), ама тоа е толку лошо и досадно направено што едноставно беше негледливо. А и демоните од оргиналите три дела изгледаат пострашно од новово срање. Слободно можам да кажам дека римејкот од пред 10 години е подобро направен од овој...


Некои работи едноставно е подобро да се остават нечепнати, ете серијата беше убаво освежување за фановите на филмовите, ама јас радо би ја оставил франшизава така, нека не ја чепкаат веќе да не ја направат како со Терминаторот што направија.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
709
Поени од реакции
933
Најјак момент беше ко му го изеде окото и го плукна и му го напика директно во грклан на другио и то со вратата ко ја лупаше глата. :D
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.164
Најјак момент беше ко му го изеде окото и го плукна и му го напика директно во грклан на другио
ОК, и во вториот дел имаше ваква сцена...100 пати подобро направена :LOL:

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.308
Поени од реакции
19.661
Ме потсети на играва за мобилен телефон. 10/10 беше, не требаше да ја тргнат.

Army_of_Darkness_Defense_screenshot.jpg
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.132
Се согласувам со членов погоре за новиот Evil Dead, таа 6.9 оценка што ја има на ИМДБ треба да му се преполови. Ако можете прескокнете го, то толку не го бива... Уште од трејлерот кога видов дека го нема главниот лик Еш, знаев дека нешто смрди, ама не сакав да му судам пред да го видам филмот. Немам проблеми што сакале да го направат поозбилен филмов, и да се дистанцираат од комедијата на првите три дела (па и серијата), ама тоа е толку лошо и досадно направено што едноставно беше негледливо. А и демоните од оргиналите три дела изгледаат пострашно од новово срање. Слободно можам да кажам дека римејкот од пред 10 години е подобро направен од овој...


Некои работи едноставно е подобро да се остават нечепнати, ете серијата беше убаво освежување за фановите на филмовите, ама јас радо би ја оставил франшизава така, нека не ја чепкаат веќе да не ја направат како со Терминаторот што направија.
со Дракула имаш милион делови нз што е проблемот па да не биле чепнати?


Прејак филм одамна немам гледано ваков језив добро направен филм, не мрднав 90 минути, 60минута со рендето цццц
4/5 има а ке го репризирам пак кога ке бидам следен во филм клубот и ке им го дадам да го гледаат

а и хорор филмови кога се гледаат пожелно е тоа волумето од тв или соундбарот да биде погласно да се долови ефектот на самиот филм а не со намален глас сакате да гледате хорор не иде некако
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.164
со Дракула имаш милион делови нз што е проблемот па да не биле чепнати?


Прејак филм одамна немам гледано ваков језив добро направен филм, не мрднав 90 минути, 60минута со рендето цццц
4/5 има а ке го репризирам пак кога ке бидам следен во филм клубот и ке им го дадам да го гледаат

а и хорор филмови кога се гледаат пожелно е тоа волумето од тв или соундбарот да биде погласно да се долови ефектот на самиот филм а не со намален глас сакате да гледате хорор не иде некако
Сеуште стојам на ставот дека е чист просек, како и секој нов модерен хорор филм, со ништо не отскокнува од останатите филмови од овој жарн. Овој дури и ич не ми беше страшен, не знам дали тоа е ради предходните делови што ги имам гледано, па знаев одприлика што да очекувам, или пак стварно не се потрудиле луѓето што работеле на филмов....знаеш, цело време се некако ми беше у брзање додека го гледав, 10 минути да ја запознаеме фамилијата, од кое 5 минути се думав дали повозрасното девојче е машко или женско, дека личеше на класичен трансџендер фрик. 2 сестри кои немаа никаква хемија на екранот, машкото дете кое личеше на Џастин Тимберлејк кога беше во NSYNC, и најмалото девојче кое се шавраше наваму натаму. И потоа почнува нели страшниот дел кој траеше нон стоп, буквално без престан до самиот крај... Знаеш, тоа некако психички те замара, сакаш пауза малце да совземеш мисли, да видиш како реагираат ликовите во филмот (очајна глума во такви напнати моменти), малце да слегне филмот со напнатите моменти. И тука велам ме изгуби, имаше моменти што ете ми оставија впечаток убав пример си дал со рендето, али тоа е тоа. Филм што се заборава за една недела, а ти останува во глава никогаш повеќе да не го пуштиш повторно.


Тоа делот со Дракула не ти го разбрав, сеуште го немам гледано новиот филм на Димворкс :)
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
881
Поени од реакции
1.403
Дечки ми треба помош, гледав од овие шорт клиповиве на инста ко тикток што е, и имаше препорака за мистерија/хорор филм од 2023та што као е доста андерграунд филм у смисла многу прикажува од светов али не го промовираат ради х y причини - нешто као конспираси атмосфера имаше околу филмов.

Со едно име беше, мислам дека почињаше со буквата N, а оценка на имдб имаше околу 6.5. Исто, тематиката му беше нешто демонски срања, барем плотот.

Ви текнуе нешто овакво?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom