Хонда Механичар/Електричар

Член од
16 ноември 2017
Мислења
22
Поени од реакции
5
Здраво имам проблем со Хонда Акорд 2.2 ictdi Дизел. Двете перки не се уклучуваат кога ќе пуштам клима.
Шо направив до сега:
 • Ја однесов на климаџија (Саше од скопје “webasto”), вели дека климата си работи само релето не му дава стрија на перките за да вртат, па да си побарам електричар кој се разбира за хонди
 • Потоа ја однесов во овластениот сервис за хонда, тие велат дека при загревање на моторот перкитат но проблемот лежи повеќе кај компресорот па велат највероватно е до компресорот
 • Се вратив пак кај Саше но стои на своето дека е до релето што не му дава струја

Сега сакам да ја проверам кај некој добар механичар односно електричар за хонда па да ми даде добра диагноза, или во најдобар случај ја поправи. Ако некој може да предложе некој во регион Битола/Ресен/Охрид би било супер, може и подалеку ако познавате некој во други градови.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.227
Поени од реакции
6.654
Здраво имам проблем со Хонда Акорд 2.2 ictdi Дизел. Двете перки не се уклучуваат кога ќе пуштам клима.
Шо направив до сега:
 • Ја однесов на климаџија (Саше од скопје “webasto”), вели дека климата си работи само релето не му дава стрија на перките за да вртат, па да си побарам електричар кој се разбира за хонди
 • Потоа ја однесов во овластениот сервис за хонда, тие велат дека при загревање на моторот перкитат но проблемот лежи повеќе кај компресорот па велат највероватно е до компресорот
 • Се вратив пак кај Саше но стои на своето дека е до релето што не му дава струја

Сега сакам да ја проверам кај некој добар механичар односно електричар за хонда па да ми даде добра диагноза, или во најдобар случај ја поправи. Ако некој може да предложе некој во регион Битола/Ресен/Охрид би било супер, може и подалеку ако познавате некој во други градови.
Abe drugar,
kako prvo dali Honda ili Mercedes perkite se palat na ist princip!
I daj objasni shto te machi potochno!

Koi perki ne ti se palat i koga mislish deka treba da se zapalat?
Tie napred za vodata ladenje?
Ako mislish na niv tie se palat so pomosh na vtoriot termostat koj mu dava signal na releto za da gi vkluchi ,
I toa NEMA vrska so klimata!

AKO mislish na Perkite od Klima kondezatorot toa bi trebalo sekoj obichen elektrichar shto ima Shema od Tvojata kola mozhi da go sredi, Mozhi da ti e i Senzorot za pritisok defekt!
I koja godina ti e kolata?

Ako ne te mrzi ili ne ti e daleku odi do Prilep vo AvtoKontrol i pobaraj go LALO koj e glaven majstor odkako zagina Gazdata, doktor za elektrika i elektronika preku 30 Godini ,i moj shkolski drugar. Ako toj ne ja napraj nema nikoj da ti ja napraj! 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.763
Поени од реакции
10.268
Здраво имам проблем со Хонда Акорд 2.2 ictdi Дизел. Двете перки не се уклучуваат кога ќе пуштам клима.
Шо направив до сега:
 • Ја однесов на климаџија (Саше од скопје “webasto”), вели дека климата си работи само релето не му дава стрија на перките за да вртат, па да си побарам електричар кој се разбира за хонди
 • Потоа ја однесов во овластениот сервис за хонда, тие велат дека при загревање на моторот перкитат но проблемот лежи повеќе кај компресорот па велат највероватно е до компресорот
 • Се вратив пак кај Саше но стои на своето дека е до релето што не му дава струја

Сега сакам да ја проверам кај некој добар механичар односно електричар за хонда па да ми даде добра диагноза, или во најдобар случај ја поправи. Ако некој може да предложе некој во регион Битола/Ресен/Охрид би било супер, може и подалеку ако познавате некој во други градови.
Оди пп кај шо те упати Војаџер или оди бт кај Попето *(излезот кај Довлеџик) или во Карпош зад постојката што е пред Св. Тома маркетот, кај Зоран (дуќанот му е веднаш до тој стакларот). Табиетлии се и двата ама си ја знаат работата.
 
Член од
16 ноември 2017
Мислења
22
Поени од реакции
5
Abe drugar,
kako prvo dali Honda ili Mercedes perkite se palat na ist princip!
I daj objasni shto te machi potochno!

Koi perki ne ti se palat i koga mislish deka treba da se zapalat?
Tie napred za vodata ladenje?
Ako mislish na niv tie se palat so pomosh na vtoriot termostat koj mu dava signal na releto za da gi vkluchi ,
I toa NEMA vrska so klimata!

AKO mislish na Perkite od Klima kondezatorot toa bi trebalo sekoj obichen elektrichar shto ima Shema od Tvojata kola mozhi da go sredi, Mozhi da ti e i Senzorot za pritisok defekt!
I koja godina ti e kolata?

Ako ne te mrzi ili ne ti e daleku odi do Prilep vo AvtoKontrol i pobaraj go LALO koj e glaven majstor odkako zagina Gazdata, doktor za elektrika i elektronika preku 30 Godini ,i moj shkolski drugar. Ako toj ne ja napraj nema nikoj da ti ja napraj!Колата е 2008, проблемот е то шо кога ке уклучам клима треба двете перки да почнат да се вртат, ко не се случува тоа. Климаџијата вели дека AC си работа добро, компресорот исто така работи, но перките не вртат, најверојатно е нешто со електрониката, па да си барам електричар сш шема на Хонда Акорд 2008, Климаџијата кај што бев е доста прочуен и чим вели дека не е до Климата туку до електрониакта, тогаш му верувам. Малце загрижен сум дали воопшто се активират перките кога ке загрее колата, но сега повеќепати сум возел по 200км на автопат а температурата не се покаче повеќе од нормалата, и кога ќе проверев под хауба, моторот беше баш во ред, досега никогаш не сум ги видол перките да се уклучат, но знам дека то се случува само кога ке му е потребно на моторот па потоа се гаснат. Тоа и ме збунува, дали е можно при загревање на моторот да се активират перките, но при уклучување на клима (во нормален случај двете перки треба да се уклучат) да не се уклучат.
Фала за препораката на електричарите
Автоматски споено мислење:

Оди пп кај шо те упати Војаџер или оди бт кај Попето *(излезот кај Довлеџик) или во Карпош зад постојката што е пред Св. Тома маркетот, кај Зоран (дуќанот му е веднаш до тој стакларот). Табиетлии се и двата ама си ја знаат работата.
Фала за препораката ке ги контактирам
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.227
Поени од реакции
6.654
Колата е 2008, проблемот е то шо кога ке уклучам клима треба двете перки да почнат да се вртат, ко не се случува тоа. Климаџијата вели дека AC си работа добро, компресорот исто така работи, но перките не вртат, најверојатно е нешто со електрониката, па да си барам електричар сш шема на Хонда Акорд 2008, Климаџијата кај што бев е доста прочуен и чим вели дека не е до Климата туку до електрониакта, тогаш му верувам. Малце загрижен сум дали воопшто се активират перките кога ке загрее колата, но сега повеќепати сум возел по 200км на автопат а температурата не се покаче повеќе од нормалата, и кога ќе проверев под хауба, моторот беше баш во ред, досега никогаш не сум ги видол перките да се уклучат, но знам дека то се случува само кога ке му е потребно на моторот па потоа се гаснат. Тоа и ме збунува, дали е можно при загревање на моторот да се активират перките, но при уклучување на клима (во нормален случај двете перки треба да се уклучат) да не се уклучат.
Фала за препораката на електричарите
Ako se si raboti klimata kako shto treba batali gi perkite! Kompjuterot si ja prezema rabotata i vo zavisnost od Temperatur, brzina, ugornica, udolnica i ja pali i gasi klimata .
Ako stvaro ti treba majstor samo kaj Lalo.
Toj ti e doktor i za klimata i za elektronikata.
Taka da nema kaj povejche da shetash.

Inache vo Makedonija ima samo eden Majstor za Klimi se drugo e ebiveter, priucheno nedoucheno.
I pokraj toa shto se pravat kurnazi so toa Klima polnachite . Znaat samo polni , prazni
I nishto ne razbiraat.
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
257
Поени од реакции
406
Здраво имам проблем со Хонда Акорд 2.2 ictdi Дизел. Двете перки не се уклучуваат кога ќе пуштам клима.
Шо направив до сега:
 • Ја однесов на климаџија (Саше од скопје “webasto”), вели дека климата си работи само релето не му дава стрија на перките за да вртат, па да си побарам електричар кој се разбира за хонди
 • Потоа ја однесов во овластениот сервис за хонда, тие велат дека при загревање на моторот перкитат но проблемот лежи повеќе кај компресорот па велат највероватно е до компресорот
 • Се вратив пак кај Саше но стои на своето дека е до релето што не му дава струја

Сега сакам да ја проверам кај некој добар механичар односно електричар за хонда па да ми даде добра диагноза, или во најдобар случај ја поправи. Ако некој може да предложе некој во регион Битола/Ресен/Охрид би било супер, може и подалеку ако познавате некој во други градови.
Od site koli ,,sto mi minale,, edna samo palese perka na hladnjak i vrtese postojano koga klimata e vklucena. Otiden i bese diktonot na glava i stom puatis klima ,,brrrrrr,, perkata nonstop. Znaci toa mi bese kola so defekt.
Site drugi sto sum gi imal palat perka ,,po potreba,, kako sto kje opredeli kompjuterot izgleda, bez razlika pustena klima ili ne. Odlicno ti odgovori @vouager t.e. batali gi perkite, ostavi kompjuterot da si ja vrsi rabotata.
Sekoe dobro.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom