Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112
S

staycalm

Гостин
Најдено е дека има зголемено присуство на SLITRK6 и на Xq28, но ме интересира каде е потврдено дека ова важи во сите случаи? Каде пишува дека геј се само луѓе кои имаат само повишено присуство на овие два гени, а други не можат да бидат?
Значи паралелата моја со тие што се родени како убијци се испоставува дека не е далеку од реалноста, кај нив беше пронајдено т.н „гени на убијци“ и тоа MAOA и CDH13, што покажува дека и едните и другите не сте нормални!
Тоа што се пронајдени гени корелирани со оваа состојба не ви ја олеснува ситуацијата, ниту ве прави дека сте нормални, баш напротив, само може да ви даде дополнително сожалување од заедницата дека сте заебани во сам старт.
Каде пишува дека геј се станува и дека кој сака може да си игра кур ташак со сексуалноста?
Другото просто срање шо го пишуваш искрено ќе го игнорирам пошо залудно ќе трошам време да пишувам
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.696
Поени од реакции
35.090
Каде пишува дека геј се станува и дека кој сака може да си игра кур ташак со сексуалноста?
Другото просто срање шо го пишуваш искрено ќе го игнорирам пошо залудно ќе трошам време да пишувам
Не пишува и дека не може.
Која официјална институција ги има собрано овие истражувања и излегла во медиумите со став дека факт е дека се раѓаш како геј и не може да стане човек што нема генетски предиспозиции?
Каде пишува дека научниците од целиот свет се согласуваат со тезата дека хомосексуалноста е исклучиво последица на овие два гени?
Има и такви што викаат дека земјата е рамна и конкавна, па не гледам дека некој излегол да каже дека се во право, така е и со овие истражувања.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
15
Поени од реакции
5
За првото бев саркастичен дека смешно ми беше тоа што го кажа, дека помагале планетата да не биде пренаселена. Исто ко да кажеш дека самоубијците помагаат за планетава да не биде пренаселена.
Еве како рамнам хомосексуалност со инцесцт и зоофилија. Љубов е љубов, нели? Хомосексуалците своеволно се заљубуваат, имаат секс. Истото може да се случи и помеѓу мајка и син, татко и син, татко и ќерка, и мајка и ќерка. Таквите бракови се забранети. Тие луѓе ги третираат и полошо од хомосексуалците. За зоофилите пак е уште полошо. Луѓето ги гледаат како фрикови. Што ако некоја девојка има секс со коњ, а притоа да не го присилува животното? Му наштетува некому? Таа не може да го контролира нагонот, се пали на коњи... исто како што хомосексуалците се палат на ист пол.[DOUBLEPOST=1515772857][/DOUBLEPOST]
Не дискутираме за туѓи животи туку го изразуваме нашето мислење за хомосексуалноста.
Инцестот е прилично дискутабилна тема. Имаш држави кај што е забрането љубов до трето колено, а имаш и такви кај што можеш да се земеш со прв/а братучед/ка. Но при инцестот проблемот е што децата имаат големи шанси да се родат со аномалии. Затоа е забранет.
А кај зоофилија и педофилија немаш согласност од другата страна т.е. ја манипулираш и затоа и тие се забранети и казниви.[DOUBLEPOST=1515775714][/DOUBLEPOST]
Не пишува и дека не може.
Која официјална институција ги има собрано овие истражувања и излегла во медиумите со став дека факт е дека се раѓаш како геј и не може да стане човек што нема генетски предиспозиции?
Каде пишува дека научниците од целиот свет се согласуваат со тезата дека хомосексуалноста е исклучиво последица на овие два гени?
Има и такви што викаат дека земјата е рамна и конкавна, па не гледам дека некој излегол да каже дека се во право, така е и со овие истражувања.
Исто така може да се каже и за Бог дека постои и не постои. Никој не може да го докаже 100% ни едното ни другото. Па религијата не е забранета. Ниту атеизмот.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.628
На возраст од 14 год до 16 гледав ИСКЛУЧИВО стрејт порничи и замисли не ме бреинвошнало и уште сум геј? :)
Живеам со мајка ми и со татко ми, баш татко ми повеќе ми пружал внимание. Се дружам со машки и со женски.....
Јас зборам за нормални геј луѓе.
Ти си специфична.
Ти не си ни геј.
Ти не знаеш кај тераш.
И за крај, не си ни веродостојна, не верувам во работиве што ги зборуваш.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
15
Поени од реакции
5
Лезбејка може да отиде во странство и да забремени преку интраутерусна инсеминација или инвитро од донатор на сперма и да се врати во Македонија. Може и поевтино да си помине ако се договори со некого да преспие. Потоа заедно со својата партнерка 20 години го одгледуваат детето што ќе се роди.
Значи детето има биолошка мајка. Но што му е партнерката? Тетка, вујна, стрина, цимерка? Не. Таа му е исто мајка. И не знам зошто толку се противите кога децата на разведените родители исто така имаат по 2 мајки и 2 татковци. Битно е детето да е сакано.[DOUBLEPOST=1515776351][/DOUBLEPOST]
Јас зборам за нормални геј луѓе.
Ти си специфична.
Ти не си ни геј.
Ти не знаеш кај тераш.
И за крај, не си ни веродостојна, не верувам во работиве што ги зборуваш.
А што е толку битно дали е некој геј или стрејт или некоја варијанта измеѓу? Сексуалноста е широк спектар врз кој влијаат многу фактори. Зошто мора да етикетираме и да ги ставаме луѓето во калапи?
 

Трипл Што?

#Протестирам
Член од
30 декември 2017
Мислења
97
Поени од реакции
33
Инцестот е прилично дискутабилна тема. Имаш држави кај што е забрането љубов до трето колено, а имаш и такви кај што можеш да се земеш со прв/а братучед/ка. Но при инцестот проблемот е што децата имаат големи шанси да се родат со аномалии. Затоа е забранет.
А кај зоофилија и педофилија немаш согласност од другата страна т.е. ја манипулираш и затоа и тие се забранети и казниви.[DOUBLEPOST=1515775714][/DOUBLEPOST]

Исто така може да се каже и за Бог дека постои и не постои. Никој не може да го докаже 100% ни едното ни другото. Па религијата не е забранета. Ниту атеизмот.
Тоа што е забранет да го тргнеме на страна. Како луѓето гледаат на нив ми е зборот. За зоофилијата не мора да значи дека нема согласност од другата страна. Има многу примери каде што животно пробува да има секс со човек. Е сега, како треба да постапат овие личности? Дали треба да се воздржуваат од инцест и зоофилија? Идентични се овие работи со хомосексуалноста само што хомосексуалноста ни изгледа понормално бидејќи ни се сервира секојдневно и ни е доста поблиска.

За последното, ниту хомосексуалноста не е забранета.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
15
Поени од реакции
5
Јас зборам за нормални геј луѓе.
Ти си специфична.
Ти не си ни геј.
Ти не знаеш кај тераш.
И за крај, не си ни веродостојна, не верувам во работиве што ги зборуваш.
А што е толку битно дали е некој геј или стрејт или некоја варијанта измеѓу? Сексуалноста е широк спектар врз кој влијаат многу фактори. Зошто мора да етикетираме и да ги ставаме луѓето во калапи?[DOUBLEPOST=1515776705][/DOUBLEPOST]
Тоа што е забранет да го тргнеме на страна. Како луѓето гледаат на нив ми е зборот. За зоофилијата не мора да значи дека нема согласност од другата страна. Има многу примери каде што животно пробува да има секс со човек. Е сега, како треба да постапат овие личности? Дали треба да се воздржуваат од инцест и зоофилија? Идентични се овие работи со хомосексуалноста само што хомосексуалноста ни изгледа понормално бидејќи ни се сервира секојдневно и ни е доста поблиска.
Ма што ми е мене битно како некој гледа на мене. Ниту сакам ниту може сите луѓе да ме сакаат, ниту пак јас можам сите да ги сакам. Како вика Бурекот: Ако не ти се допаѓам, смени го каналот :). Глеј си своја работа.
Животното пробува но ако се случи сексот пак ќе се смета за манипулација од страна на човекот како свесно битие.
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2008
Мислења
15
Поени од реакции
5
Не збориме за дали е битно.
Па зошто се обидуваш да дознаеш што е? Можеби експериментира додека се најде себеси.[DOUBLEPOST=1515777340][/DOUBLEPOST]
За последното, ниту хомосексуалноста не е забранета.
Не е, ама врски меѓу хомосексуалците не се легализирани и овие луѓе живеат во сива зона на законот. Ни таму ни ваму. Еве ти еден куп права што ги имаат хетеросексуалците а ги немаат хомосексуалците:

- право на посвојување деца од дом
- право на посвојување деца од мајка инкубатор
- право на посвојување биолошки или посвоени деца од партнерот
- право на алиментација (деца, болен партнер)
- право на наследство на имот
- право на наследство на пензија
- право на поделба на имот
- право на заеднички кредити
- право на заедничко осигурување
- право на заедничко плаќање даноци
- право на семејни услуги од компании (пр. телефони на една сметка со попусти)
- право на учество на конкурс за станови за млади брачни парови
- право на посета во шок соба
- право да користиш извод од венчани наместо да го мкнеш својот партнер и да докажуваш дека сте во врска итн.
- при попис што ќе кажеш? со кого живееш? со цимер/ка, другар/ка, братучед/ка?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.628
Па зошто се обидуваш да дознаеш што е? Можеби експериментира додека се најде себеси.
Не се обидувам да дознаам што е. Зборуваме дали средината има фактор во детерминирање на сексуалната ориентација кај единката.
И не ме замарај повеќе кориснику регистриран пред 10 години со 10 поста и последните 5 у темава наеднаш.
Што се случи, зошто се врати? Те изигра партнерот од истиот пол па сега бараш нов тука?
Гони се.
 

Трипл Што?

#Протестирам
Член од
30 декември 2017
Мислења
97
Поени од реакции
33
Ма што ми е мене битно како некој гледа на мене. Ниту сакам ниту може сите луѓе да ме сакаат, ниту пак јас можам сите да ги сакам. Како вика Бурекот: Ако не ти се допаѓам, смени го каналот :). Глеј си своја работа.
Животното пробува но ако се случи сексот пак ќе се смета за манипулација од страна на човекот како свесно битие.
Ако е тоа така, зошто хомосексуалците прават паради? За да бидат прифатени од општеството. Еве и да не им е гајле. Дали има разлика помеѓу инцест, хомосексуалност и зоофилија? Зоофилот се пали на животни и не може против тоа исто како што хомосексуалците се палат на припадници од ист пол. Може да се смета за манипулација, ама не е манипулација. Ако бараме утеха во природата, коњите имаат секс со магариња на пример. Значи зоофилијата е природна исто како хомосексуалноста. Зошто се осеќаат навредени кога правиме вакви споредби, а они можат да кажат дека хетеросексуалноста и хомосексуалноста се исти?[DOUBLEPOST=1515777771][/DOUBLEPOST]
Не е, ама врски меѓу хомосексуалците не се легализирани и овие луѓе живеат во сива зона на законот. Ни таму ни ваму. Еве ти еден куп права што ги имаат хетеросексуалците а ги немаат хомосексуалците:

- право на посвојување деца од дом
- право на посвојување деца од мајка инкубатор
- право на посвојување биолошки или посвоени деца од партнерот
- право на алиментација (деца, болен партнер)
- право на наследство на имот
- право на наследство на пензија
- право на поделба на имот
- право на заеднички кредити
- право на заедничко осигурување
- право на заедничко плаќање даноци
- право на семејни услуги од компании (пр. телефони на една сметка со попусти)
- право на учество на конкурс за станови за млади брачни парови
- право на посета во шок соба
- право да користиш извод од венчани наместо да го мкнеш својот партнер и да докажуваш дека сте во врска итн.
- при попис што ќе кажеш? со кого живееш? со цимер/ка, другар/ка, братучед/ка?
А замисли како им е на зоофилите и инцесташите.
А и смешно е ова. Исто како да бараш право на паркирање на места кои се само за инвалиди или да си маж, а да бараш трудничко.
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2008
Мислења
15
Поени од реакции
5
Не се обидувам да дознаам што е. Зборуваме дали средината има фактор во детерминирање на сексуалната ориентација кај единката.
И не ме замарај повеќе кориснику регистриран пред 10 години со 10 поста и последните 5 у темава наеднаш.
Што се случи, зошто се врати? Те изигра партнерот од истиот пол па сега бараш нов тука?
Гони се.
1. Воопшто не е битно дали средината има фактор или не. Битно е дека ниту било ниту ќе биде штетно за единките и за општеството.
2. Фала ти што наместо со аргументи ме нападна на лична основа и ме навредуваш. Поздрав и секое добро. Не се спуштам на твоето дебилно ниво на дискусија.[DOUBLEPOST=1515778246][/DOUBLEPOST]
Ако е тоа така, зошто хомосексуалците прават паради? За да бидат прифатени од општеството. Еве и да не им е гајле. Дали има разлика помеѓу инцест, хомосексуалност и зоофилија? Зоофилот се пали на животни и не може против тоа исто како што хомосексуалците се палат на припадници од ист пол. Може да се смета за манипулација, ама не е манипулација. Ако бараме утеха во природата, коњите имаат секс со магариња на пример. Значи зоофилијата е природна исто како хомосексуалноста. Зошто се осеќаат навредени кога правиме вакви споредби, а они можат да кажат дека хетеросексуалноста и хомосексуалноста се исти?[DOUBLEPOST=1515777771][/DOUBLEPOST]

А замисли како им е на зоофилите и инцесташите.
Не за да бидат прифатени од општеството туку за да не јадат ќотек и поради правата што ги немаат.
Лезбејка може да отиде во странство и да забремени преку интраутерусна инсеминација или инвитро од донатор на сперма и да се врати во Македонија. Може и поевтино да си помине ако се договори со некого да преспие. Потоа заедно со својата партнерка 20 години го одгледуваат детето што ќе се роди.
Значи детето има биолошка мајка. Но што му е партнерката? Тетка, вујна, стрина, цимерка? Не. Таа му е исто родител.

За зоофилија веќе реков дека е манипулација на животното. А од инцест се раѓаат деца со аномалии. Коњ може да има секс со магаре, но човекот не се меша во нивниот живот. Како во документарците на Nature.

Во многу држави во светот мажите имаат право на породилно. Мислам дека и кај нас стапи на сила.
[DOUBLEPOST=1515778537][/DOUBLEPOST]
I will just drop this here .
Вазелин и жени го употребуваат кога им е сува :*
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.696
Поени од реакции
35.090
Инцестот е прилично дискутабилна тема. Имаш држави кај што е забрането љубов до трето колено, а имаш и такви кај што можеш да се земеш со прв/а братучед/ка. Но при инцестот проблемот е што децата имаат големи шанси да се родат со аномалии. Затоа е забранет.
А кај зоофилија и педофилија немаш согласност од другата страна т.е. ја манипулираш и затоа и тие се забранети и казниви.[DOUBLEPOST=1515775714][/DOUBLEPOST]

Исто така може да се каже и за Бог дека постои и не постои. Никој не може да го докаже 100% ни едното ни другото. Па религијата не е забранета. Ниту атеизмот.
Ова не е апстрактна работа, не сум некој што ја почитува организираната религија, но разлика од ова таму и да сакаш нема како да докажеш, се е претпоставка. Тука може да се направат соодветни експерименти без разлика колку долго ќе траат со испитаници од сите можни комбинации, различни држави, различни социјални слоеви, различна интелигенција и тн
 

Трипл Што?

#Протестирам
Член од
30 декември 2017
Мислења
97
Поени од реакции
33
Не за да бидат прифатени од општеството туку за да не јадат ќотек и поради правата што ги немаат.
Лезбејка може да отиде во странство и да забремени преку интраутерусна инсеминација или инвитро од донатор на сперма и да се врати во Македонија. Може и поевтино да си помине ако се договори со некого да преспие. Потоа заедно со својата партнерка 20 години го одгледуваат детето што ќе се роди.
Значи детето има биолошка мајка. Но што му е партнерката? Тетка, вујна, стрина, цимерка? Не. Таа му е исто родител.
Погоре го поправив одговорот ама касно.
Исто како да бараш право на паркирање на места кои се само за инвалиди или да си маж, а да бараш трудничко.
Ова со лезбејките, другата не му е родител. Родители му се таа што го родила и донаторот на сперма.[DOUBLEPOST=1515779388][/DOUBLEPOST]
За зоофилија веќе реков дека е манипулација на животното. А од инцест се раѓаат деца со аномалии. Коњ може да има секс со магаре, но човекот не се меша во нивниот живот. Како во документарците на Nature.
Ама како е манипулација ако животното инсистира? Не се раѓаат секогаш но еве да речеме дека причината е тоа. Зошто не им забранат само да имаат деца, а не и да се венчаат. Ова за животните, ако коњот може да се „меша во животот на магарето, зошто да не може и човекот?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom