Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.023
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.756
Поени од реакции
19.201
Животно е свесно и може да се согласи на сексуален акт со човек? Или тоа го заборави дека хомосексуалците се два возрасни индивидуи, кои се согласиле да стапат во брак. Не мешај баби и жаби те молам, споредуваш нешто што нема допирна точка со хомосексуалност, задржи се до темата.
...токму тоа го кажувам двојни аршини, постојат бракови на два возрасни индивидуи истиполови но различно родови, а признати од државата да можат да се регистриараат во брачна заедница? - постојат! дури се зачудив колку многу примери има низ светот! зошто не би можело таква призната брачна заедница на истополов, но различно родово возрасни индивидуи да посвојат дете, ете тоа ми е споредбено и точно сум на темата, ако има некој да ми објасни, зборуваме за хомосексуалност - истополова љубов и брак на два возрасни индивидуи (штом е дозволено званично брачно запишување во матична книга тогаш е индивидуа),
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.382
Поени од реакции
8.495
Да, љубов. Поим што ти е далечен и го силуваш за да одговара на твојот светоглед...

Не ти велам што да пишуваш, те прашувам што со твојата омраза...

Пак со судови за "нормални" и "ненормални". Полека, "нормален"...
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
632
Поени од реакции
2.439
...Хепта,би било ли претенциозно и навредно ако те прашам од каде ја црпиш таа енергија секому да му покажуваш колку знаеш и кои се твоите ставови?
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.382
Поени од реакции
8.495
...Хепта,би било ли претенциозно и навредно ако те прашам од каде ја црпиш таа енергија секому да му покажуваш колку знаеш и кои се твоите ставови?
Од животот. На пример тебе ќе ти кажам да научиш да тагнуваш луѓе... за да знае некој дека токму на тој член е наменета мислата. :)

Ја црпам енергијата од тоа што ми е здосадено да гледам како се нешто им смета на луѓето, како се некој што прави е многу погрешно во однос на општеството, во однос на „вредностите“, на не знам што... а реално не е воопшто погрешно. Ново е, да, но погрешно - не е.

Од каде се црпи енергијата да се ограничува некој, да се одредува дека е болен, безвреден за живот. за љубов, за да има семејство итн итн?
Тоа е побитно прашање...
Се собрале догматичари и расправаат од петни жили како креветот на кој што тие спијат мора сите да ги собира и да им е удобно на него!
Не бидува таа работа, не знам, да цртаме ли треба за да се разбереме...

Наместо да се бориме секој да има ист старт за да си го најде местото под сонцето, нормално без да прави штета на другиот, ние - очи си вадиме бидејќи двајца од ист пол се сакале и сакале семејство!

Не можело тоа, било болест... светот претежно заглавува од мнозинството „здрави“ кои не знаат кај тераат.
 
Член од
12 јуни 2021
Мислења
1
Поени од реакции
21
...Хепта,би било ли претенциозно и навредно ако те прашам од каде ја црпиш таа енергија секому да му покажуваш колку знаеш и кои се твоите ставови?
Ми личи на борба за опстанок.

Немам ништо против геј, повеќе женски за нас.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
632
Поени од реакции
2.439
...не тагнувам затоа што не сакам никого директно да прозивам ;)
...кого сакам да го сместам во мојот кревет е моја и само моја работа Хепта,луѓето имаат желба за егзибиционизам и вкус на нешто ново во животот
....борба на ставови и моќ на убедување е една уметност која не може секој да ја практицира,нели?
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.382
Поени од реакции
8.495
Директно ме прозиваш, само како да се плашиш дека ќе ти вратам одма. Не те закачам, ете ти одговорив зошто и како :)
Мислам дека не те навредив со одговорот...

Тоа го зборуваме, се сложувам. Кого ќе љубиш, како и каде е твоја и само твоја работа. Но има луѓе кои сметаат дека тоа е „сечија работа“...
Ако сите така размислуваат како тебе, ќе го немаме тука муабетот за „нормални“ парови и “геј парови“ разлика... се разбираме нели? :)

Кој му е до моќ на убедување, нека вежба тука... тоа е добра основа за ако некој оди во водите на политиката.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.611
Поени од реакции
4.535
Да, љубов. Поим што ти е далечен и го силуваш за да одговара на твојот светоглед...

Не ти велам што да пишуваш, те прашувам што со твојата омраза...

Пак со судови за "нормални" и "ненормални". Полека, "нормален"...
Каде тоа има омраза? Потенцирањето на реалноста вс. митовите е омраза? Што да не треба сите да прифаќаме све што се сервира по медиуми, да подржуваме месец на гордоста?

Да, нормални, по дефиниција. Чисто биолошки. Ако тоа звучи навредливо, нека звучи. Нема да се цензурирам во своите мислења базирани на аргументи и факти само заради политичка коректност.
Интересно како лицата кои себеси веројатно се сметаат за либерални и прогресивни се склони на цензура и оневозможување на мислења кои се спротивни на нивните.
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.382
Поени од реакции
8.495
Не знам зошто се заморувате со медиуми и тв :) Тие сешто ќе ти сервираат само за да побудат омраза за нешто за кое што не треба да има човек омраза, или љубов кон нешто што вреди да биде отфрлено. Баталете медиуми...

Има начини и начини како да го кажеш тоа што го мислеш, но ти не се заморуваш со тоа... битно е да билдаш омраза кон геј луѓето и тие да немаат право да имаат љубов, да имаат семејство бидејќи тоа за тебе е болест... фати препрочитај си ги постовите, можеби ќе видиш што зборуваш, а можеби и ќе ни раскажеш зошто толку омраза и одбивност. Сигурно не си толку напален на биологијата и дали геј популацијата ќе преживее... не им си ти стопан па да се заморуваш дали ќе исчезнат или не!
Добро е што на места/функции каде што (ќе) се одлучува за овие ствари ќе бидат/стојат луѓе многу поразлични од твојот тип, кои за сите велат дека се болни или ненормални бидејќи не се поклопуваат со нивната перспектива на животот.

Се фатил за биолошки. Љубовта е биологија нели... за тебе само сексот е љубов по се изгледа... или лошо се изразуваш од брзање?

Ние сме екстремно толерантни освен кон нетолерантноста! Не може да ја криеш твојата омраза, напади и што уште не што читам тука и да се повикуваш на либералноста и како „ти скратува„ да не кажуваш што мислеш...

Секако ограничувачки ти се мислите, но насочи ги навнатре наместо кон другите... кои сте вие да одлучувате во врска со туѓата љубов?
Да не можеле геј луѓето да имаат семејство (да посвојат дете), да стапуваат во брак... зошто?
Бидејќи вам ви се гади од тоа...
Одете повраќајте во вашите домови мислејќи и судејќи за туѓите домови и семејства, друго нема лек. :)
Едноставно мора да се дозволи на секој да љуби и да има дом и семејство - без разлика што вам пола свет ви е „болен“ или „ненормален“ бидејќи вам така ви доаѓа на сон...

Најмал проблем е хомосексуалноста во општествово кое се држи на стаклени нозе... но вие си знаете :)
Јас завршувам тука, бидејќи ќе треба да се повторувам, а и вие нема да ми кажете нешто ново освен... „ненормално“ и „болест“. Оваа „војна“ секако се води на друго место... тука само летаат флаери од медиумите :)
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
1.010
Поени од реакции
3.372
@callejón de la muerte
Многу го тупиш со давањето предност на хомосексуалците, а всушност тебе проблемот ти е таквиот негаторски и дискриминирачки став кон тој ' минорен процент ' од популацијата. И многу се расфрлаш со терминологијата (во негативна конотација).

Ти наметнуваш став и кажуваш што требало, а што не требало. И се повикуваш на некои си факти и аргументи (од типот хомосексуалноста е болест или аномалија, whatever, нешто што е прилично застарено и отфрлено како такво оддамна)....убаво е да се повикуваш секако на факти и аргументи, ама престижот од сето тоа би било развивање на "твоја теорија" базирана на наука се разбира и размислување за прочитаното! Значи никој ништо нема против твојот светоглед и начинот на кој ги перцепираш нештата, туку начинот на кој ги интерпретираш нештата. Ти го наметнуваш твоето ко нормално, а сите мислења и ставови на другата страна од дискусијата ко ненормални.

Навистина не знам зошто се ова би му сметало на рандом човек, кога нема апсолутно никакво влијание врз неговиот живот. Зарем толку ви е фрагилно егото па се плашите од еднаквост?!

Не може да се дефинира и наметне начинот на живот на хомосексуалците исто како што не може ни на хетеросексуалците. Не постои "стандарден начин на живот".
 

Dumbledore

Модератор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.757
Поени од реакции
16.872
Не гледам дека треба некој да има предност, секој пар кој е способен и поминал преку сите потребни правила и барања за посвојување на дете треба да има право да посвои, без етикети аман 21 век демек сме.
Ако одиме во тој правец јас сум голем противник за напуштање на деца кои свесно си ги донел на овој свет, од каде тоа право дека општеството треба да се грижи за тоа дете? Ама ете се грижиме сите колективно за енормниот број на сирачиња фрлени во рацете на системот. Па ќе прашуваме и згора дали парот бил геј или стрејт, дајте им топлина и дом на тие дечиња, не е нивна вина што некој ги отфрлил.
Може од нефункционално семејство, од починати родители или да биде најденче на територија на Македонија за да се дојде до некој дом. Не мора баш само родителите да го остават во дом. И концептот за згрижувачки семејства ми се допаѓа. Кај нас е актуелен и популарен.

Одреден педер или одредена лезбејка и кај нас може да се јави како посвојувач. Тоа право не им е ускратено. Ускратена им е реализацијата на тоа право затоа што шансите поединец (кој не е во брачна или вонбрачна заедница) да посвои се фактички и непостоечки.

Може и треба да посвојуваат само и само хетеро паровите кои имаат материјални услови, ги исполнуваат условите да се јават како посвојувачи и немаат пречки да се јават како посвојувачи (под 45 год, 18 год разлика со посвоениот, не им е ускратено родителското право, не страдаат од психичка болест, алкохолизам, дрога...и уште неколку услови од ЗС). Ниту на самци не би им давал деца, но тоа е само мој став, а не став на законодавецот.

Социјални и општествени експерименти не ни се потребни. :)

Мене ми пречи целата пропаганда, посебно во училиштата. Ако не сакам некого или нешто да прифатам, го имам тоа право. Имам право и на мислење околу тоа што сакам моите деца да учат. И не се единствени во тоа "семејство", така други структури не се гледаат себе во моногамен брак/заедница, па и тоа ли треба да се дозволи? Зошто?

Види што се случува, кај вас, на јужната граница. Кај вас има ius soli, стар концент од римското право каде детето и припаѓа на територијата на која е пронајдено! Така многу деца се оставани со цел да имаат одреден можен просперитет во САД, што е тажно. Тоа не е механизам и истиот треба да се напушти од целиот цивилизиран свет. Ако не се напушти, ќе имаме сѐ повеќе најденчиња.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.382
Поени од реакции
8.495
... тоа е само мој став, а не став на законодавецот.

Социјални и општествени експерименти не ни се потребни. :)

Мене ми пречи целата пропаганда, посебно во училиштата. Ако не сакам некого или нешто да прифатам, го имам тоа право. Имам право и на мислење околу тоа што сакам моите деца да учат. И не се единствени во тоа "семејство", така други структури не се гледаат себе во моногамен брак/заедница, па и тоа ли треба да се дозволи? Зошто?
Затоа е битно кој е законодовацот, бидејќи мноштвото што и да сака или не сака - небитно. Како од секогаш.

Не битно е ти што сакаш да ти учат децата (ако тоа не е приватно школо), сега за сега... бидејќи и тоа е врзано со законодовецот со кој ти не би имал слични мислења и што да се донесе како закон...
Затоа реков битно е какви луѓе ќе стојат на места каде ќе се одлучува дали геј луѓето ќе може да стапуваат во брак, а со тоа ќе се прекине пречката за посвојувања и создавања семејство :)

Никој не пречи на било кој да не сака ова или она, прашањето е што ви смета да има геј луѓе, истите ако се како и сите други во однос на користење дроги и алкохол, финансиска стабилност - да не може да бидат семејство...
Зошто барате хомосексуалците да се кријат, да немаат тоа што вие туку така го добивате, па потоа се предомислувате и се разведувате? Бидејќи сакате секс со другиот пол, тоа ве парви нормални и подобри? :)

Бидејќи во уставот вели бракот е „маж и жена“?
Ќе го смениме уставот, зарем е тоа проблем? Законодавецот... е битна ствар во оваа војна, која за вас е само „не прифаќам, не сакам“, а за некои е тешка војна заради ограничувањата на општеството, кое нели е „многу совршено“ и не треба промени. :)

П.С. @Reptilian, олабави. Напиши што те нервира и поттикнува гнев, да не отварам тарот да читам што те мачи :D
 
Последно уредено:

Dumbledore

Модератор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.757
Поени од реакции
16.872
Оваа не е никаков тип на војна, џабе ја промовираш. Ова е дебата, како и секоја друга. Само разликата кај мене е што не сакам да бидам морален победник. :)

Уставот се менува со 2/3 мнозинство, не знам во кој твој луциден сон сметаш дека има политичка клима, волја и компромис за таков исчекор!

И ти си ограничен, како и твоите истомисленици на темава. Едно е прифатливо, но не е сѐ прифатливо. Зошто?

Законот е одраз на народниот дух, ние ги бираме пратениците да работат во наше име. Историски гледано, монархот доаѓал на власт по наследен или насилен пат и самиот ги поставувал луѓето на политичките позиции да работат во неговото име. Денес во рацете имаш моќна алатка- правото на глас. Можеш со истото да допринесеш за одредени промени. Но и другата страна го има истото право и легитимитет да се бори за своите идеали. Не биди диктатор. Со земаш за право само ти да кажеш што претставува семејството, а не мнозинството од општеството.

Не ми пречи хомо заедницата, ми пречи пропагандата. И не може да имаат подобри општествени услови да посвојуваат деца. Не може детето да се даде во нов социјален експеримент.
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.382
Поени од реакции
8.495
Уставот се менува со 2/3 мнозинство, не знам во кој твој луциден сон сметаш дека има политичка клима, волја и компромис за таков исчекор!
Законот е одраз на народниот дух, ние ги бираме пратениците да работат во наше име.
Знам како, што и кога се менува... Секогаш тој што ограничува е во лоша позиција за разлика од оние кои се борат да бидат исти како другите...
Го имаш правото да бираш од која страна ќе бидеш... тоа не може никој да ти го одземе.

За народниот дух, пратеници... нека ти биде ајде :)

Ќе ја намалат пропагандата кога ќе има повеќе како тебе, што нема да имаат проблем со геј популацијата и истите да може да прават се што прават и хетеро...
До тогаш, или работи да се променат нештата или стрпи се, издржи ја пропагандата. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom