Функциски генератори

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Функцискиот генератор е уред кој што служи за добивање сигнали од различен облик(синусен, правоаголен, пилест, итн..). Ние на факс го користиме за едукативни цели, а wikipedia вика дека се користи и при поправање и тестирање на електроника и слично. Е сега прашањето ми е, да не сретнал некој низ нашиве продавници за електроника некои поевтини функциски генератори од 30-40 евра? Во Loging electronics имаат али троа посоленки се, од 9000 па нагоре...

http://en.wikipedia.org/wiki/Signal_generator







Јас барам нешто вакво:

 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Ја можам да ти најдам, али неверувам дека за до 40 евра. од 80 па нагоре.
Него ако не е тајна кажи за што ти требаат, да не сакаш да си ги вежбаш лабораториските :D ?
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Ја можам да ти најдам, али неверувам дека за до 40 евра. од 80 па нагоре.
Него ако не е тајна кажи за што ти требаат, да не сакаш да си ги вежбаш лабораториските :D ?
Па сакам да имам дома нешто такво и да го штракам, да си купам и таква USB картица и да си симнам LabView и да си експериментирам по дома. Само за да ги вежбам лабораториските сигурно не би го купил :). Иначе 80 евра..скапо ми е некако.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Брат неверувам дека ќе најдеш за толку пари, а и не сум сигурен за цената можда и више да е.
Јас такви како на сликата што ја стави немам видено...
Да не те разочарувам ама највише ти се исплати да џопнеш еден дур не гледа Љубо.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Брат неверувам дека ќе најдеш за толку пари, а и не сум сигурен за цената можда и више да е.
Јас такви како на сликата што ја стави немам видено...
Да не те разочарувам ама највише ти се исплати да џопнеш еден дур не гледа Љубо.
Хахахахахаха :D
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
не ти треба функциски генератор бе имаш многу покорисни работи за тие пари.. ќе го научиш labview има време, ако ти треба за на работа, нема да те пуштат пред предтоа да те подготви некој
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
не ти треба функциски генератор бе имаш многу покорисни работи за тие пари.. ќе го научиш labview има време, ако ти треба за на работа, нема да те пуштат пред предтоа да те подготви некој
На пример? Не сакам јас да го купам функцискиов генератор за да научам Labview, сакам да си експериментирам по дома и да имам кај да го видам у секое време тоа што го учам на факс...
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
ама ќе ти требаат уште 3898943 други глупости кога ќе видиш ќе те фати ѓавол ипол и јас сум размислувал за тоа..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom