Француски јазик

Член од
27 јануари 2007
Мислења
156
Поени од реакции
0
Некој да препорача материјали (од интернет) за учење на јазикот?
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Сакам и јас :helou:

п.с. има некои работи на www.wordreference.com како менување глаголи и слично ама за повеке незнам.
 
J

JohnnyMass

Гостин
Marinka напиша:
Сакам и јас :helou:

п.с. има некои работи на www.wordreference.com како менување глаголи и слично ама за повеке незнам.
Ej браво за страницава.Баш ми требаше еден брз(онлајн) речник кога спремав превод од француски.
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Ма шо не си земете Le pettit Robert.....шо се мачите со ови мали фр-анг речници...???
Патем некој да знај море кој е најголемиот фр-мкд речник?...ако е оној на Н.Китановски..сме ја нае*але...... ништо нема во него....така ли ни еден не се најде од нашите професори да преведат Роберот или ЛаРусата...да му се невиди....кога ќе дипломирам ке треба нешто по прашањево да направиме...замислете дури Роберот и ЛаРусата ги нема во никоја книжарницата у Македонија.....а таман решив да инвестирам у државата....пак ме нејќат..е па сеа.....тоа ти е....
Инаку го имам Роберот електрона верзиај..ако некој сака...да му го сниам...хахах и после по едно гулабче да му го пратам....хахахаха
 
Член од
17 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
7
Le Petit RObert ke ti svrsi najmnogu rabota.Jas so nego se sluzam veke sest godini, i ne mi treba drug recik.
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Le Petit RObert ke ti svrsi najmnogu rabota.Jas so nego se sluzam veke sest godini, i ne mi treba drug recik.
Од кај го најде ти во Македонија речников?....јас го барав ама не го најдов...сега у Француски институт у Софија го најдов..па берам парички да си го купам...имам само диск верзија 2001...и си е најдобар...!!!
:baeh:
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Postoi nov recnik makedonsko francuski od Petar Atanasov i Aleksa Popovski.Na Filoloshki ako go kupite kaj bibliotekarot ima popust.Ama recnikot e stvarno podobar nego site prethodno.Za francuskite recnici moze isto da se obratite vo Albatros knizarata zoshto tie se zastapnici-kontakt kaj Save vo biblioteka na Filoloshki isto.Inaku da, Robert e nezamenliv.P.S. Si doagjam od Pariz vo mart ako nekomu mu e zort za recnik kazete haha
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
AJ.....brej....ami ako me odnese pat nakaj Skopje ...ke go pobaram...a nema taka niz makedonija da se razprostrani ili.....
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
543
a i btw za bilo kakvi prashanja za francuski ili pomosh so prevod pishete mi,tuka sum:smir:
Обавезно ќе прашам, наредни денови, кога ќе ми затреба. Тука да бидеш, да помогнеш, ако сакаш. :)

Францускиот е добар јазик иначе, ми се свиѓа, ама не е баш лесен.
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Никој јазик не е лесен...така да ...секој јазик си има своја тежина...е сега има полесни и потешки...на килограми мислам....:pos2:
Ова за помошта мон пети шери...ке прашаме кога ке ни треба ...ама да не бегаш еј...хихихи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom