Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
е идиотче.
canon4000D+kit, ако е за рекреативно му е доволен кит објектив,
за понатаму 40мм f2.8 panckake, е каде каде понапредно и поквалитетна слика од RX100.
плус ке се научи фотографски да зумира со нозете, а не 100X зум и сл
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Да не сака некој да му шитнам Canon EOS 600D? (тело) :)
 
Член од
31 октомври 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo
Ako moze malku pomos, sakam da kupam fotoaparat i pretezno mi e za snimanje ( sakam da pravam videa za hrana i da postiram na youtube ) budzetot za aparatot mi e do okolu 40 iljadi nesto sto mi fati oko bea : Nikon d5300 18-50 mm objektiv ili Ili canon eos 760 So 50 mm 1.8 stm ili NIkon D5600 ( za ovoj seuste nemam objektiv odbrano )

Sekako preporacajte i drugi aparati

p.s dali e poisplatlivo da se otide do grcka da se kupi na novo ili od tuka ?

fala za pomos
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Zdravo
Ako moze malku pomos, sakam da kupam fotoaparat i pretezno mi e za snimanje ( sakam da pravam videa za hrana i da postiram na youtube ) budzetot za aparatot mi e do okolu 40 iljadi nesto sto mi fati oko bea : Nikon d5300 18-50 mm objektiv ili Ili canon eos 760 So 50 mm 1.8 stm ili NIkon D5600 ( za ovoj seuste nemam objektiv odbrano )

Sekako preporacajte i drugi aparati

p.s dali e poisplatlivo da se otide do grcka da se kupi na novo ili od tuka ?

fala za pomos
Se isplati od Gr. www.fotomarket.gr proveri si
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
934
Поени од реакции
616
гледај 18-105 кит да земеш ако ти е ок цената
 
Член од
30 септември 2016
Мислења
44
Поени од реакции
1
здраво, има некој активен на темава?
Во потрага сум по фотоапарат со буџет докај +/- 40.000ден. Е сега се мислам измеѓу dslr и mirrorless. Во главно до сега имам користено само камера од телефон, а апарат најмногу до nikon coolpix l810, е сега првично сакав да земам dslr, шо ке ми користи за хоби(street photography, шетам често во природа исто така) во главно интересно ми е едитирањето слики, моментално сум заразен со lightroom па затоа сакав да земам некој подобар апарат. До сега како што разгледував се мислам измеѓу canon 200d, 750d, nikon d5300, како плус сакам да е понов модел со тоа што дисплејот ќе е ротирачки по можност. Е сега земав да разгледувам и mirrorless ама не сум толку упатен а гледам цените на пр. fujifilm x-t10 започнуваат исто како погоре наведените dslr. Се извинувам ако натрупав многу информации се надевам некој ќе сфати што всушност сакам :) . Дали некој може да ми каже што би ми била надобрата опција прво дали dslr или mirrorless, и конкретни модели(мене најмногу ме влече 200d како што читав критики и според цена, со тоа што би го земал првично со обичен објектив вклучен во цена, а покасно би купил подобар објектив).

п.с.не сум сигурен колку можев да сфатам како им одат сериите на пр. 200d,2000d,750d,800d или исто никон d3300...d3500,d5300,d5600, кои се различни серии, а кои се иста серија само понови модели и кои се главните разлики во сериите ? :)
 
Последно уредено:
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Зa колку можи да се најди кај нас половен Nikon d7000 ?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Колку може да вреди Зенит апарат... многу добро сочуван?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.101
Колку може да вреди Зенит апарат... многу добро сочуван?

Ако е сосе објектив, продади ги посебно, повеќе пари ќе му земеш така. Да не се заебаваме на кој денес му треба зенит апарат на филм,..али објективот може да се стави и користи на дигитален апарат.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
799
Поени од реакции
525
Продавам максимално зачуван Nikon D5200 16000 denari многу малку користен IMG-fea4e83b6f530e6dc6e086ff6965527b-V.jpg IMG-f342845ce4b8dc2a8d5e3e7747ee82fc-V.jpg IMG-fc1ff1d65dfb39e4c0f0d157a041253a-V.jpg IMG-9fa0f994c5c3cbc1bf55d7a92967e237-V.jpg IMG-8a798972b26a80c0368ac63920a2fd37-V.jpg IMG-ac7707b3b14272f452d18edd81bce673-V.jpg IMG-1356c41512f7a6799a5337937cc784ed-V.jpg IMG-d8d1933fc55dd5e833fc3c7ca93993d1-V.jpg IMG-582897c13b08f3efc00c275b82ff21d7-V.jpg
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Хелоу.

Прочитав неколку теми назад и го имате зборено апаратов за кој што ќе прашувам Canon EOS4000D. Во нептун моментално е намален од 25к на 17к.

Проблемот ми е што сум ептен почетник во ова, немам држено во рака DSLR што се вика, а тука користите терминологија што ми е непозната како кит објектив, panckake, идиточе, Обектив 50 1.8, обектив 70-300, IS објективи и слично.

Ми треба кратко интро, верувам ќе им се најде и на другите членови, што значи кит објектив, што е Објектив 50, објектив 70, колку отприлка коштаат и слично. Зашто ко што прочитав некои апарати се ефтини да се купат ама им се ептен скапи додатоците :toe:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Океј, игнорирајте ми го последниот пост. Се едуцирав викендов околу работите што ми беа нејасни и сега се мислам помеѓу овие два апарати:

Canon EOS 250 D
Nikon D5600

Повеќе ме влече Canon-от оти има 4к видео и Built-In Wi-Fi and Bluetooth, ама си реков да потврдам со мислење од некој поискусен. Гаранција гледам дека Никон-от има 2 години, за разлики од 1 година колку што има Канон-от па си викам да не има проблеми со расипување, такви работи.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.228
Океј, игнорирајте ми го последниот пост. Се едуцирав викендов околу работите што ми беа нејасни и сега се мислам помеѓу овие два апарати:

Canon EOS 250 D
Nikon D5600

Повеќе ме влече Canon-от оти има 4к видео и Built-In Wi-Fi and Bluetooth, ама си реков да потврдам со мислење од некој поискусен. Гаранција гледам дека Никон-от има 2 години, за разлики од 1 година колку што има Канон-от па си викам да не има проблеми со расипување, такви работи.
Некако цените на нови апарати како да се малце кренати од пред извесен период. Јас не би вложил 500-600 евра за кроп сензор и плус 18-55 објектив. Најголем дел од парите би вложил во добар објектив, а тело би купил на старо до кај 200/250 евра за кроп сезнор и 500-600 евра за фф. Имаше сега солидна понуда во пикс плус нов никон д610 за 500 евра. Купи си настаро никон д3300 или д3400 за 200 евра со 18-55 објектив и вежбај со него, остатокот од парите вложвај го во објективи со фиксна бленда 1.8, 2.8 итн. Не се расипват така лесно, освен ако не ти падни од раце. По извесен период ко ќе ти се створи желба за ваков апарт, за таков објектив, за онаков трипод, па пари за патувања, па пари за ова, па пари за она, ќе си караш мајката :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom