Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Дискусија во форумот 'Фото берза' започната од Acid, 30 март 2007.

1. tomcedoo

tomcedoo

Член од:
    24 август 2011
    Мислења:
    88
    Допаѓања:
    19
    е идиотче.
    canon4000D+kit, ако е за рекреативно му е доволен кит објектив,
    за понатаму 40мм f2.8 panckake, е каде каде понапредно и поквалитетна слика од RX100.
    плус ке се научи фотографски да зумира со нозете, а не 100X зум и сл

2. Acid

Acid Администратор

Член од:
    22 јануари 2005
    Мислења:
    33.510
    Допаѓања:
    25.961
    Да не сака некој да му шитнам Canon EOS 600D? (тело) :)

3. Lazy

Lazy

Член од:
    31 октомври 2007
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo
    Ako moze malku pomos, sakam da kupam fotoaparat i pretezno mi e za snimanje ( sakam da pravam videa za hrana i da postiram na youtube ) budzetot za aparatot mi e do okolu 40 iljadi nesto sto mi fati oko bea : Nikon d5300 18-50 mm objektiv ili Ili canon eos 760 So 50 mm 1.8 stm ili NIkon D5600 ( za ovoj seuste nemam objektiv odbrano )

Sekako preporacajte i drugi aparati

p.s dali e poisplatlivo da se otide do grcka da se kupi na novo ili od tuka ?

fala za pomos

4. murto

murto

Член од:
    23 ноември 2016
    Мислења:
    525
    Допаѓања:
    507
    Se isplati od Gr. www.fotomarket.gr proveri si

5. mambo2

mambo2

Член од:
    7 јануари 2015
    Мислења:
    449
    Допаѓања:
    144
    гледај 18-105 кит да земеш ако ти е ок цената

6. okcomputer

okcomputer

Член од:
    30 септември 2016
    Мислења:
    27
    Допаѓања:
    0
    здраво, има некој активен на темава?
    Во потрага сум по фотоапарат со буџет докај +/- 40.000ден. Е сега се мислам измеѓу dslr и mirrorless. Во главно до сега имам користено само камера од телефон, а апарат најмногу до nikon coolpix l810, е сега првично сакав да земам dslr, шо ке ми користи за хоби(street photography, шетам често во природа исто така) во главно интересно ми е едитирањето слики, моментално сум заразен со lightroom па затоа сакав да земам некој подобар апарат. До сега како што разгледував се мислам измеѓу canon 200d, 750d, nikon d5300, како плус сакам да е понов модел со тоа што дисплејот ќе е ротирачки по можност. Е сега земав да разгледувам и mirrorless ама не сум толку упатен а гледам цените на пр. fujifilm x-t10 започнуваат исто како погоре наведените dslr. Се извинувам ако натрупав многу информации се надевам некој ќе сфати што всушност сакам :) . Дали некој може да ми каже што би ми била надобрата опција прво дали dslr или mirrorless, и конкретни модели(мене најмногу ме влече 200d како што читав критики и според цена, со тоа што би го земал првично со обичен објектив вклучен во цена, а покасно би купил подобар објектив).

п.с.не сум сигурен колку можев да сфатам како им одат сериите на пр. 200d,2000d,750d,800d или исто никон d3300...d3500,d5300,d5600, кои се различни серии, а кои се иста серија само понови модели и кои се главните разлики во сериите ? :)

Последно уредено: 15 февруари 2019
  7. Toto.toto

Toto.toto

Член од:
    4 јули 2012
    Мислења:
    271
    Допаѓања:
    479
    Зa колку можи да се најди кај нас половен Nikon d7000 ?

Сподели преку: