Фотошоп автомобили (CAR CHOPS)

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Нормално дека има интерес, праќај и други :) Инаку за BMW-то мислиш на rebrush, сепак мора да си ја имал основата на колата, некоја слика, аха и за хаубата одблесокот треба малку на плавкасто/розево да биде како небото. Инаку ептен ми се допаѓа, браво. За пеглата, бојата е oversaturated спрема позадината а мислам дека треба малку појаки рефлексии. Уште еднаш, браво.
 
Член од
27 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
144
основата да брат ама од основата не е останато ништо а викам ништо затоа што за да биде rebrush би требало да го brush-ам она што е на основата односно истите рефлексии или ентериер само што ќе бидат rebrush од мене, во овој случај целиот бодикит сите рефлексии целиот ентериер е целосно мој значи целото тоа е brush, ама знам на што мислиш ти всушност мислиш на концепт едно е rebrush друго е brush и друго е концепт, мислам дека сум јасен доволно, а за пеглата знам дека треба и појаки реф. и бојата и уште мн ама како што реков тоа беше мојот прв или втор brush така да се е тоа во нормала хехе, ќе има уште некој Chop ќе ставам санмо да најдам малку повеќе време.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
основата да брат ама од основата не е останато ништо а викам ништо затоа што за да биде rebrush би требало да го brush-ам она што е на основата односно истите рефлексии или ентериер само што ќе бидат rebrush од мене, во овој случај целиот бодикит сите рефлексии целиот ентериер е целосно мој значи целото тоа е brush, ама знам на што мислиш ти всушност мислиш на концепт едно е rebrush друго е brush и друго е концепт, мислам дека сум јасен доволно, а за пеглата знам дека треба и појаки реф. и бојата и уште мн ама како што реков тоа беше мојот прв или втор brush така да се е тоа во нормала хехе, ќе има уште некој Chop ќе ставам санмо да најдам малку повеќе време.
Не, не, не зборам за тоа. Викам оригиналот да го ставиш за најдобро да се увиди разликата. На пример од обична 6-ка да направиш CSL, за да се види што си направил сам освен brush-от одозгора. На тоа мислев.
Оваа ли беше?? :)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
не не е таа еве го орг

Е па признај сега дека не само што си правел brush туку има и rebrush a бога ми и copy/paste на некои ствари кога ке споредам со chop-от. А и нема врска битно на крај супер ти испаднало. (y)
 
Член од
27 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
144
види вака copy/paste нема ни 5% а за rebrush има 10% ајде нека е 20% од кој фаровите и маската може да се каже дека се нјголемиот дел кој се rebrush останатото е brush така да мислам дека не е грешка кога се кажува дека е full brush
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
види вака copy/paste нема ни 5% а за rebrush има 10% ајде нека е 20% од кој фаровите и маската може да се каже дека се нјголемиот дел кој се rebrush останатото е brush така да мислам дека не е грешка кога се кажува дека е full brush
А предниот браник сакаш да ми кажеш дека со pen tool и brush сам го направи??
Full brush е кога се на колата сам ке дизајнираш (from scratch), еве на ова мислам, погледни ги сликите по ред:






Сликите не се мои, земени се од форумот PS Garage.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Full brush е кога се на колата сам ке дизајнираш (from scratch), еве на ова мислам
За ова да го направиш, ти треба големо познавање на програм за 3д (3д Макс, Маја), за да го добиеш вo wireframe делот (како што ти е добиено на сликите лево).. И за крај ти треба одлично познавање на реднерирањето и текстурирање, како би го доловил ефектот на боите.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
За ова да го направиш, ти треба големо познавање на програм за 3д (3д Макс, Маја), за да го добиеш вo wireframe делот (како што ти е добиено на сликите лево).. И за крај ти треба одлично познавање на реднерирањето и текстурирање, како би го доловил ефектот на боите.
Види Џиш, ова е направено во Photoshop со помош на PC draw tablet, значи црташ со слободна рака, а може и со pen tool во самиот photoshop само оди многу споро и немаш потреба од 3д макс кој се користи за сосема други потреби. :)
 
Член од
27 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
144
хехе и тука си грешка во овој случај сл е постапката правис копи пасте на браникот или пак делови од браникот ги местиш да се совпаднат, оптосле со pen tool ги оцртуваш основните линии и почнуваш со Brush, при што можат да се додаат некој измени за раз од орг дизајн на браникот. и да на истиот начин на мене ми е правен предниот браник. Малку ги мешаш темините Full brush и Concept кој што всушност е оваа


 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Па нели ги мешав brush/rebrush :LOL: Види многу добро знам што е концепт, ама ај да ти појаснам на тебе. Значи во случајов е нешто што не постои, нешто што го сам го измислуваш. А кај тебе гледам дека си го пејстирал предниот браник од тркачката 3.0 CSL и си му удрил rebrush одозгора, дури усисите за воздух се исти и на исто место. :) А ова горе што си го постирал, точно, концепт е, не постои колата. Така да нема врска тоа што го тврдиш во случајов. Него ај праќај други коли, овака како се инаетиш ке полемизираме до 1001 и назад. ;) Не битно.
 
Член од
27 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
144
значи те цитирам
" Full brush е кога се на колата сам ке дизајнираш (from scratch), " и " знам што е концепт, ама ај да ти појаснам на тебе. Значи во случајов е нешто што не постои, нешто што го сам го измислуваш. "
значи ???
И не дека сакам да водам инает ама ни тргна муабетов да не беше оваа дискусија темава до сега ќе се заборавеше да некажам ќе умреше :)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
значи те цитирам
" Full brush е кога се на колата сам ке дизајнираш (from scratch), " и " знам што е концепт, ама ај да ти појаснам на тебе. Значи во случајов е нешто што не постои, нешто што го сам го измислуваш. "
значи ???
И не дека сакам да водам инает ама ни тргна муабетов да не беше оваа дискусија темава до сега ќе се заборавеше да некажам ќе умреше :)
Јас ти објаснив погоре за што зборам конкретно (за кој дел, не за целата кола), да не се повторуваме по сто пати, во случајот со BMW-то. А тоа дека ни тргна, ни тргна. :) Имаш ли други коли?? Постирај нешто ново. Јас имам неколку ама imageshack не сака да ми ги аплоадира, не знам зошто, 100 пати пробав. Ако не ке пробам со друг хоуст.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.182
Поени од реакции
34.398
Може луѓе да оставаат фотки од своите автомобили за да им ги пимпнете? :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Zocc и шумарче, гледам ве интересира ова, Мерцедес имаат конкурс за дизајн, има флаери насекаде, можете да си ја пробате среќата :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom