Фотографија (општи дискусии)

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.518
Поени од реакции
5.008
Јас имам гледано поголеми простори на скопски фотографи, ама и тоа е далеку од ова. Најголем простор што имам видено, и во кој имам фотографирано е Digital Media Park кое е вистинско филмско студио според димензиите.

Ова е ќошот :)
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
30
Поени од реакции
5
Ајде фотографи давајте предлози за некои убави локации за фотосесија. Благодарам однапред :)
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
30
Поени од реакции
5
па една другарка треба да се слика и прашува на кое место, некое интересно парк што знам такви некој места со интересна позадина. :)
 

Nikolaben2 @ YT

Carspotter
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
961
Можеш во градски парк , парко во аеродром што е ( со авионот) , во бившата стаклара во рушевините хах ... тоа е тоа
 
Член од
27 ноември 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
извинувам се вака шо се вметнувам у дискусијата тука без врска.. сакам да прашам дали некој може и сака да ми помогне .. правам семинарска работа на тема фотографирање.. насловот на прв поглед ми изгледаше "ха воа е лесен плен, готов е семинарскиот труд" но читајки ве вас тука.. и сите други подтеми за фотографија.. не било така лесно.. мислам.. имало ногу поише од тоа фотографирање многу техники и разно разни детали за коишто јас незнаев.. .. па прашував се .. ако може некој да ме насочи од каде шо каде да најдам материјал за семинарската работа.. да биде се на едно место.. онака немора многу опширно.. во кратки црти нека биде.. или уште подобро составено некој материјал за семинарски труд.. само да биде побитното напишано многу би му бил благодарен.. фала однапред. :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.518
Поени од реакции
5.008
Побарај по нетов статии за Henry Cartier Bresson, најдобриот фотограф на сите времиња. Башка живеел во период кога фотографијата еволуирала во голема мера во сите аспекти.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
180
Јас со едно прашање? АКо купиш батери грип и го користиш само со една батерија (онаа што си иде со апаратот нели) дали има функција или доколку немаш две батерии да брцнеш у него нема никаква функција освен држач?
 

Nikolaben2 @ YT

Carspotter
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
961
Колку се корисни магазините за фотографија? Може нешто да се научи некоја вештина или гола вода... ?
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
22
Колку се корисни магазините за фотографија? Може нешто да се научи некоја вештина или гола вода... ?
Ако имаш основни, или малку понапредни предзнаења во фотографијата некои од специјализираните фотографски списанија би можеле да ти подпомогнат да поднапреднеш во технички аспект на фотографијата...но сепак потребно многу вежбање, експериментирање и најважното да бидеме свесни што тоа правиме и што добиваме кога експериментираме како би понатаму знаеле како да пристапиме при одредена задача...
--- надополнето: 22 април 2012 во 15:49 ---
Јас со едно прашање? АКо купиш батери грип и го користиш само со една батерија (онаа што си иде со апаратот нели) дали има функција или доколку немаш две батерии да брцнеш у него нема никаква функција освен држач?
Има фунција да ти тежи повекје, има функција ако сликаш во вертикала ( исправен формат или пак така наречен портрет) да ти го олесни или пак отежни мирното држење на апаратот, тоа е звисно од фотографот како повеќе му лежи на рака.
 
Член од
17 март 2011
Мислења
58
Поени од реакции
27
Да си прашам и јас нешто :)
Каде може да се најде филм за чудово ... користи 120mm medium format film... ама дали може да се најде кај нас такво нешто :D
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
22
Чисто се сомневам дека ке најдеш фим за "чудово", најдобро да побараш по амазон, е-бај, зашто у Скопјево веќе тешко се наоѓа и 35 мм филм :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Да си прашам и јас нешто :)
Каде може да се најде филм за чудово ... користи 120mm medium format film... ама дали може да се најде кај нас такво нешто :D
Овде не знам али има во Солун продавница photoqueen, Илфорд 120 ИСО 400 е 4,35 евра, има мислам и на ИСО 100.
Ако најдиш некој да оди Солун може да ти донесе
 

CBB

Член од
13 август 2010
Мислења
24
Поени од реакции
4
Има и кај нас 120mm филм, и то само на едно место во МК, во Скопје, во Фототрансакта. Илфорд е, црнобел, 12 пози, имаш две врсти:
1. Ilford FP4 125 - 120 = 230 denari (125 asa)
2. Ilford HP5 400 - 120 = 230 denari (400 asa)
Еве и мејл за контакт fototransakta@t-home.mk

Но треба да рачунаш дека после (ако се земе во предвид дека имаш познавање и искуство) ти треба и развијач, и фиксир, дозна за развивање (ако не пак рачно:).. па ако сакаш да правиш фотографии на хартија ти треба копир апарат, башка развијач за хартија, самата хартијата нарочито е многу скапа... Незнам..скап спорт е денес аналогната фотографија!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom