Формула 1 - сезона 2022

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за 2022?

  • Луис Хамилтон - Мерцедес АМГ

    Гласови: 14 11,1%
  • Џорџ Расел - Мерцедес АМГ

    Гласови: 1 0,8%
  • Макс Верстапен - Ред Бул

    Гласови: 38 30,2%
  • Серхио Перез - Ред Бул

    Гласови: 0 0,0%
  • Шарл Леклерк - Ферари

    Гласови: 42 33,3%
  • Карлос Сајнц - Ферари

    Гласови: 6 4,8%
  • Даниел Рикиардо - Мекларен

    Гласови: 3 2,4%
  • Ландо Норис - Мекларен

    Гласови: 7 5,6%
  • Фернандо Алонсо (El Plan) - Алпин

    Гласови: 3 2,4%
  • Естебан Окон - Алпин

    Гласови: 0 0,0%
  • Пјер Гасли - Алфа Таури

    Гласови: 1 0,8%
  • Јуки Тсунода - Алфа Таури

    Гласови: 2 1,6%
  • Себастијан Ветел - Астон Мартин

    Гласови: 4 3,2%
  • Ленс Строл - Астон Мартин

    Гласови: 0 0,0%
  • Николас Латифи - Вилијамс

    Гласови: 0 0,0%
  • Алекс Албон - Вилијамс

    Гласови: 2 1,6%
  • Валтери Ботас - Алфа Ромео

    Гласови: 0 0,0%
  • Жо Гуанју - Алфа Ромео

    Гласови: 1 0,8%
  • Никита Мацепин - Хаас

    Гласови: 1 0,8%
  • Мик Шумахер - Хаас

    Гласови: 1 0,8%

  • Вкупно гласачи
    126
Статус
Затворена за нови мислења.

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
Max e vozac na denot, se zbagova komentatorov na sk poso pokazuvaa fastest lap za Hamilton a ovaj mislese za driver of the day.
E не гледав во тие моменти, само слушав, така да секако тоа е исправно и не ни имаше дилема за истото.
Багнати се тие малце на СК хрватите, не ни приметија при прво влагање у бокс дека Макс излезе цели 5 секунди пред Луис и така практично го помина во тој момент, тоа беше еден од клучните детали ако ништо друго барем за да му се обрне внимание во тие моменти иако се знаеше дека тоа ќе е случај, мада тие 5 секунди секако беа импресивни, а овие тотално го изигнорираа.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Ради Ферари, последни 5/6 трки не зимам бодови на Фантази.

Вакви муфли немам видено. Мерцедес ќе ги пројде во конструктори се кладам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
За гледање добра трка само Скај. Разликата е небо земја со оние мутавите од СК
 
Член од
30 август 2009
Мислења
578
Поени од реакции
211
За гледање добра трка само Скај. Разликата е небо земја со оние мутавите од СК
Не знам дали ги гледате србиве, али според мене итекако се добри србиве, оние што имаат подкаст. Јас гледав на скај, али крофти и брандл ја претеруваа со тоа британското нивно, од уста не ги вадеа Хамилтон и Расел, и затоа сменив.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
Што знам ја не се замарам многу со тоа, Крофти и другите коментатори имаат многу прецизен инпут за све, а и знаат да набијат добра атмосфера а да не се неподносливи воопшто. Овие СК не знаат кај се наоѓаат. Не ми ни смета уопште тоа што малце ете биле за Хамилтон и Расел, тоа е дури и нормално пошто со енглези.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Ne ja gledav trkata, sega neso highlights ova ona.

Kako moze da se tolku nesposobni be u picku mater. Pa i najgolem laik da si bez nikakvi informacii za temperaturata na stazata, degradacija na gumite, lap times, itn, pak ke znaes deka tvrdite gumi se samoubistvo vo vakvi uslovi.
Smesta da go smenat konjot na znakceto so magare.

Max i Lewis dominacija.

A ovoj Okon e neviden grev, ocigledno tesko prifaka so Alonso e bolje od nego. Otsekogas mi bil antipaticen lik.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
А баш пред трката се прашував што ли се може да оплескаат денес на ваква тацна подарена кај што се 2-3 а Макс 10ти. Мислам да имаа поставено некој ,,да ги заебе,, инфилтриран што работи за РБ во менаџмент тимот за трки немаше волку самоубиствени идеи да добие. Реално премногу ми е жал за Леклер, точно и тој правеше грешки но 2 се како што памтам годинава - Имола и Франција.
Монако, Азербејџан, Шпанија, Велика Британија, Унгарија па и Канада би ја ставил сепак ради лош reliability кркаше казна таму. На 6 од 13 трки од полусезона го оплескуваат чисто од тимот, 2 ДНФи ради мотор, 3 тешки стратегиски дебакли.

Ја не знам дали е ради бирократските ствари у тимов и му е забрането јавно да збори против тимот ама после тркава требаше да им ја е*е мајката преку тимското радио, нешто што Луис и Макс би го направиле мислам без мислење.

А за ова денес... Па да му е*ам мајката гледаат дека цел грид што ставија хард гуми се мачеа цела трка и беа преспори сите во однос на тие со медиум. Цел тим им стана meme што би се рекло...
А како што видов Биното после трката изјавил дека болидот не функционирал најдобро баш и дека и тоа допринело за овој резултат, Леклерк изјавува дека на медиум болидот бил одличен... :гомце::facepalm: wtf bro?

Да не заборавиме после Британија беше ова.
1659300559842.png
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051


Vozacot so najdobar race pace zavrsuva 6ti od cista mira, bez nekakov incident, los pit stop ili safety car vo pogresno vreme da mu ja zaebe trkata.

Nz so drugo da kazam osven imbecili.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Мислам не е само тактиката во прашање, Леклер при крај на трката кога влезе во бокс по четврт стинт на нови софт со лесен болид, не можеше најбрз круг да состави, а и Сајнц не беше нешто брз на софт како Луис. Само на медиум функционираа.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Мислам не е само тактиката во прашање, Леклер при крај на трката кога влезе во бокс по четврт стинт на нови софт со лесен болид, не можеше најбрз круг да состави, а и Сајнц не беше нешто брз на софт како Луис. Само на медиум функционираа.
Саинз имаше 3/4 круга со софтот и падна многу, Луис со софтот извозе исто неколку круга по ред за најбрз круг.

Глеј го пост рејс интервјуто со Луис, Макс и Ѓорѓ. Сите 3ца ги прашуваат за хард, дали биле во план или имало некаква тактика со нив. Макс објаснува некоја минута дека ради условите, се смениле тактиките бла бла бла, па не планирале да ги стават но имале дискусија за нив... 2цава други ќутат и Ѓорѓ само на кратко се избацува „не беа никогаш во план“, Луис се смее.

Ова е само доказ дека ако ја анализирале трката и времето (како повеќето тимови), ќе знаеле дека хардот не е опција. Алонсо и Окон имаа 10+ круга хард пред него ставено. Да ги прателе ќе виделе дека Ветел 2цата ги пројде, а после тоа и Строл. А ако сме реални Реното е каде каде побрз болид од Астонов.

Ваква грешка за Ферари не е прифатлива. Мислам дека веќе со сигурност изгубија титула, нема назад од ова. Ветел убаво му викаше на Леклер, имаш талент искористи го на право место, немој да го потрошиш за џабе. Изглеа за Ферари мислел :D
 
Член од
15 јули 2009
Мислења
3.362
Поени од реакции
3.249
Макс и Луис класа над сите други возачи на гридот. Очекувам следната сезона да се борат за титула.
Ферари се прича за себе. Кој е човекот што носи аматерски одлуки за тимот? Иако мислам дека и Леклер и Саинц го немат она шампионското во нив.
Ред Бул мајстори. Како само со еден - два тактички потези ја преломија трката во своја корист. Секако треба да се пофали и страшно добрата вожња на Верстапен. Чеко е во многу лоша форма.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom