Финансиски бродолом

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Ова не го сфаќам кај македонците. Ќе градам куќа 20 години ееееееј, јебем ти куќа ако е така. Ништо лично, те цитирам само, ама 20 години за една куќа е премногу, со пари или без. За тие пари се купуваат 2 стана
И јас се согласувам дека се купуваат ама да ги имаш на купче. А кога оваа година ќе ставиш темел, догодина ѕидови, па третата плоча, па уште ѕидови, па друга плоча...па 2 години ќе збираш за кров... јасна ти е сликата...
Да знаеш само колку години татко ми вели „Главата ми е заѕидана во оваа куќа“.
А по мое, тоа е лудост! Да си го потрошиш животот на ѕидови!
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
Тачно! Бев конзумеристка и со сто евра. И тогаш имав и компјутер, и струја, и вода...[/quot
no sama, a ne kako sto napisa pogore cela familija so 100 evra, nema matematika, 100 evra se 6000 denari!!!
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
znaeme kolku bese internetot vo toa vreme, a kako sto vidov na nekoj post pisa deka pusis i cigari???kako gi raspredelivte tie 6000?
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
за да го цените сопствениот живот и да се радувате на мали нешта треба да го допрете дното или да се приближите кон него....се додека сте во облаци стварите долу на земја изгледаат ситни и безначајни

можеби за вас одењето на одмор два пати годишно е нешто најнормално....но ставете се во кожа на човек кој 5 години не бил на никаков одмор....а вие упорно го прашувате каде годинава на одмор...што не отидеш во Грција...ептен е ефтино...за 400 евра ќе поминеш прекрасно....а тој човек кој ионака едвај го преживува секој месец му фали само уште вашето попување како одењето на одмор не било скапо

за крај би завршил со една реченица од една книга на Антони Ди Мело.....БЕВ НЕСРЕЌЕН БИДЕЈЌИ НАМАМ НОВИ ЧЕВЛИ, СЕ ДОДЕКА НЕ СРЕТНАВ ЧОВЕК КОЈ НЕМАШЕ НОЗЕ

Прекрасно кажано. Верувам во филозофијата дека човекот кој барем еднаш го допрел дното повеќе ги цени вистински вредните нешта во животот. И верувам дека кога ќе дојде човек до дното друг пат нема освен нагоре. (Или да се удави скроз!)
 
A

AnFem

Гостин
znaeme kolku bese internetot vo toa vreme, a kako sto vidov na nekoj post pisa deka pusis i cigari???kako gi raspredelivte tie 6000?
Не пушам цигари, но пушев тогаш. Не прашувај како! :icon_lol:
После тој период, работите се „подобрија“ и живеевме со 200 евра месечно. Кога на работа им зборував на колегите дека мене ми се доволно, освен во случај на болест, ме направија ненормална. Зборот ми беше дека сме навикнати на многу. Изместена ни е сликата за тоа што е неопходно, а што не. Мобилниот не е неопходен!
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
Не пушам цигари, но пушев тогаш. Не прашувај како! :icon_lol:
После тој период, работите се „подобрија“ и живеевме со 200 евра месечно. Кога на работа им зборував на колегите дека мене ми се доволно, освен во случај на болест, ме направија ненормална. Зборот ми беше дека сме навикнати на многу. Изместена ни е сликата за тоа што е неопходно, а што не. Мобилниот не е неопходен!
vo pravo si deka mobilniot e neophoden, no kako bi bil neophoden togas internetot, ako mozes bez obilen bi mozela i bez internet, i navistina ne mi e jasno, kako odvojuvavte i za studii od tie sto evra, patem koja generacija si?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.560
Прекрасно кажано. Верувам во филозофијата дека човекот кој барем еднаш го допрел дното повеќе ги цени вистински вредните нешта во животот. И верувам дека кога ќе дојде човек до дното друг пат нема освен нагоре. (Или да се удави скроз!)
Едноставно повеќе нема што да изгубиш, гордоста и „убавиот живот“ заминале. Ти останува разнишаната самодоверба и желбата да му помогнеш на семејството, твојот лик некако се губи од приказната. Затоа денес ми се интересни некои ликови кои се повеќе горди, одколку способни. На некои им е срам и вода да побараат. Нема срам од работа, срамота е да лажеш и да крадеш, додека чесно си го заработуваш лебот крени ја главата горе и онака на овој народ никој не му погодил или му ја затворил устата.

п.с. Интернетот беше 500ден 100 МБ (мрежен нет).
 
A

AnFem

Гостин
vo pravo si deka mobilniot e neophoden, no kako bi bil neophoden togas internetot, ako mozes bez obilen bi mozela i bez internet, i navistina ne mi e jasno, kako odvojuvavte i za studii od tie sto evra, patem koja generacija si?
Не реков ни дека интернетот е неопходен, мобилниот го кажав само како пример. Какви црни студии? Тоа е за ситната буржоазија. :icon_lol: Во дваесетите сум. Зошто?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
Не реков ни дека интернетот е неопходен, мобилниот го кажав само како пример. Какви црни студии? Тоа е за ситната буржоазија. :icon_lol: Во дваесетите сум. Зошто?
onaka za prestava prasav kolku godini imas. ok za studiranjeto mozebi te pomesav na kratko so leandra.
--- надополнето: 13 јули 2013 во 14:17 ---
Едноставно повеќе нема што да изгубиш, гордоста и „убавиот живот“ заминале. Ти останува разнишаната самодоверба и желбата да му помогнеш на семејството, твојот лик некако се губи од приказната. Затоа денес ми се интересни некои ликови кои се повеќе горди, одколку способни. На некои им е срам и вода да побараат. Нема срам од работа, срамота е да лажеш и да крадеш, додека чесно си го заработуваш лебот крени ја главата горе и онака на овој народ никој не му погодил или му ја затворил устата.

п.с. Интернетот беше 500ден 100 МБ (мрежен нет).
Ovie razmisluvanja ne se tipicno Veleski, bravo navistina ti si redok primerok stom razmisluvas taka.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.560
Скраја да е да размислуваш типично Велешки, стави си ја бесилката веднаш на прва препрека.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
4.805
Zasto misliste deka ako padnes mozes i lesno da se kacis?
Ideme so primer:
Prijatel zavrsi medicinski fakultet. Pocina tatko mu se skratija primanja od 20.000 doma. Majka mu pocna da podrabotuva za 7-8000den. So tolku ne se se izlaga kraj so kraj.
Diplomiraniot opst lekar fati crevo vo raka da mie koli vo peralna pa napredna vo zvanje taksist. Posle nekoja godina so trista vrzuvanja uspea da vleze po struka kako Doktor.

Koj e paradoksot na covekot sto pred 4 godini mu davase 100denari da ti ja ispere kolata i go dupese deka ti ostaval fleki....Da mu sedinas pred stolce i da mu kazuvas tvoite zdrastveni problemi ocekuvajki da te izleci? A? Sto pravime so poremeteniot socijalen status...Trajnoto zigosuvanje?

A za toa mobilni i internet....Neznam sto ocekuvate vo 21 vek. Mozda i struja da se ima doma e luksuz.
Ako jas otidam na rabota za najobicen prodavac i koa rabotodavecot mi rece Decko zasto nemas Tel Broj i e-mail vo CV? - Znaete gospodine toa e luksuz i jas ne mozam da si go dozvolam toa!
So koja zdrava logika onda ke te pusti da mu kucas na edna Fiskalna kasa takviot rabotodavec....
 
A

AnFem

Гостин
Во првата или во втората половина?

:icon_mrgr:
Стара родилка. :pos:


A za toa mobilni i internet....Neznam sto ocekuvate vo 21 vek. Mozda i struja da se ima doma e luksuz.
Ako jas otidam na rabota za najobicen prodavac i koa rabotodavecot mi rece Decko zasto nemas Tel Broj i e-mail vo CV? - Znaete gospodine toa e luksuz i jas ne mozam da si go dozvolam toa!
So koja zdrava logika onda ke te pusti da mu kucas na edna Fiskalna kasa takviot rabotodavec....
Така де, затоа боли глава после. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom