Финансиска писменост и лични финансии

Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Ова се 2 фискални, една од кафич, а другата од штандовите за сокови у градски парк. Баш онака си ги гледав и случајно во очи ми падна ДДВ-то.
1630842982581.png
Кај таа од штандот се гледа дека има ДДВ поврат (што си е ок), но кај оваа од кафичот чудно е што покрај одреден трошок нема ич ДДВ. Знам дека нашето божество УЈП никој не остава не острижен, па ме интересира листа онака дали ДДВ во кафичите влага во игра кога цената е поголема од одредена сума или има некој друг штос ?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Здраво дечки.
Ова се 2 фискални, една од кафич, а другата од штандовите за сокови у градски парк. Баш онака си ги гледав и случајно во очи ми падна ДДВ-то.
Прегледај го приврзокот 305851
Кај таа од штандот се гледа дека има ДДВ поврат (што си е ок), но кај оваа од кафичот чудно е што покрај одреден трошок нема ич ДДВ. Знам дека нашето божество УЈП никој не остава не острижен, па ме интересира листа онака дали ДДВ во кафичите влага во игра кога цената е поголема од одредена сума или има некој друг штос ?
Може да отвориш фирма без да си ддв обврзник.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Здраво дечки.
Ова се 2 фискални, една од кафич, а другата од штандовите за сокови у градски парк. Баш онака си ги гледав и случајно во очи ми падна ДДВ-то.
Прегледај го приврзокот 305851
Кај таа од штандот се гледа дека има ДДВ поврат (што си е ок), но кај оваа од кафичот чудно е што покрај одреден трошок нема ич ДДВ. Знам дека нашето божество УЈП никој не остава не острижен, па ме интересира листа онака дали ДДВ во кафичите влага во игра кога цената е поголема од одредена сума или има некој друг штос ?
Постои одреден праг на промет кој одлучува дали фирмата плаќа или не плаќа ДДВ.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Една добра српска фб група за лични финансии, инвестирање, управување на парите итн...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom