Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139

А баш сакав Идрис Елба да биде новиот 007.
Ако Харди е новиот Бонд валда сценарио и режија Нолан.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436

А баш сакав Идрис Елба да биде новиот 007.
Ако Харди е новиот Бонд валда сценарио и режија Нолан.
Зошто би сакал црнец (го почитувам Идрис Елба, да нема забуна) да го глуми Џејмс Бонд?
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Идрис е фаца и одличен актер да разбие монотонија.
Црнец е. Џемјс Бонд е белец, класичен брит. Зошто црнец побогу?

Ако е за разбивање на монотонијата, нека стават жена. Или жена лезбејка, или црнец педер. Или хермафродит.

За да се разбие монотонијата, нели.
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Црнец е. Џемјс Бонд е белец, класичен брит. Зошто црнец побогу?

Ако е за разбивање на монотонијата, нека стават жена. Или жена лезбајка, или црнец педер. Или хермафродит.

За да се разбие монотинјата, нели.
Зошто ти е проблем што Идрис Елба се родил црнец?
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.046
Зошто би сакал црнец (го почитувам Идрис Елба, да нема забуна) да го глуми Џејмс Бонд?
Јас не знам зошто воопшто некој би посакувал да се продужи со снимање филмови за Џејмс Бонд. :icon_lol:
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Зошто ти е проблем што Идрис Елба се родил црнец?
Не ми смета Елба што е црнец, немам ништо против црнците, ми смета Џејмс Бонд да биде црнец. Затоа што не е црнец.

Многу просто, така?
 
Последно уредено од модератор:

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.046
Не ми смета Елба што е црнец, немам ништо против црнците, ми смета Џејмс Бонд да биде црнец. Затоа што не е црнец.

Многу просто, така?
Може и црнец да го напраат сеа според новите регулативи на Холивуд.

Во некоја иднина 2040та година, Џејмс Бонд е црнец чие минато било брутално, татко му роден нигериец избегал во некој сиромашен дел од Лондон каде ја запознал истотака пребеганата Шемса од Пакистан, тој играл лев бек у Вимблдон и долги години ги потиснувал своите геј сексуални чувства се додека еден ден не одлучил да излезе од плакарот и кога за ова дознале Вини Џонс и другарите од клубот, го претепале од ќутек во некој прљав паб. Така му прекинала кариерата пошто коленото му било искршено на 4 дела па така тој морал да разнесува млеко од локалната млекара на црвенокосиот Џорџ, кој откако дознал дека овој е геј го избркал од работа, па после товарал јаглен кај добриот Мич... и така Џејмс Бонд од тоа тешко детство каде многупати немал леб да јаде и се селеле од место во место, станал познат и врвен детектив и сеа го бара тој некој зликовец што сака да ја зароби планетата.

Филмот на бокс офисот ќе заработи 150 милијарди евра, Оскар за најдобра улога ќе добие секако Махершала Али.

:pov:
 
Последно уредено од модератор:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Не ми смета Елба што е црнец, немам ништо против црнците, ми смета Џејмс Бонд да биде црнец. Затоа што не е црнец.

Многу просто, така?
А што имаш ти против црнците??
 
Последно уредено од модератор:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Jaс ја гледав најавата за последниов Џејмс Бонд.

007 е све тоа што се и другите акциони херои, физички спремен, умешен у акција и т.н., но плус тој е префинет, елоквентен и мажествен. Ораторски вештини ич не му мањкаат и не може никој да се заебава со него (вербално мислам).

Овој во најавава (трејлерот) е мизерен. Прва сцена вози кола у некоја брканица и е напнат и нервозен. Не е смирен ич, како што обично е. После се појавува некоја црнкиња (новиот дабл оу ејџент) и му збори срања, од типот - светот се смени, па после у друга сцена дури и му вика - седи си кај што ти е место. Овој цело време е нешто мизерен и несреќен и тоа. Никако не и враќа и пие све што му сипаат.

Закопај го старото, нека се роди новото - мислам дека таков некој воук булшит беше у Стар Варс. И овој филм у тој правец иде. Мене ми личи како новиот дабл оу (црнкињата) дека и во идниот филм ќе биде поише у центар пажње, али еве овие вести за кастинг ме демантираат.

Тоа е тој тренд, све што е мажествено да се закопа: Капетан Америка иде у пензија, место него црнец ваљда беше, Тор добива буквален негатив, он е голем и маж, новиот Тор е мал и е жена, Волверин го умреа исто, Гоустбастерс жениве - да не зборам, тие се најголемата брука у секој поглед. Стар Ворс има почесно место тука, особено вториов дел. И имам уште многу примери, али ваљда и од ова ја сфативте поентата. А можда и не.
Како и да е, неам намера да го глеам Ноу Тајм ту Дај.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Jaс ја гледав најавата за последниов Џејмс Бонд.

007 е све тоа што се и другите акциони херои, физички спремен, умешен у акција и т.н., но плус тој е префинет, елоквентен и мажествен. Ораторски вештини ич не му мањкаат и не може никој да се заебава со него (вербално мислам).

Овој во најавава (трејлерот) е мизерен. Прва сцена вози кола у некоја брканица и е напнат и нервозен. Не е смирен ич, како што обично е. После се појавува некоја црнкиња (новиот дабл оу ејџент) и му збори срања, од типот - светот се смени, па после у друга сцена дури и му вика - седи си кај што ти е место. Овој цело време е нешто мизерен и несреќен и тоа. Никако не и враќа и пие све што му сипаат.

Закопај го старото, нека се роди новото - мислам дека таков некој воук булшит беше у Стар Варс. И овој филм у тој правец иде. Мене ми личи како новиот дабл оу (црнкињата) дека и во идниот филм ќе биде поише у центар пажње, али еве овие вести за кастинг ме демантираат.

Тоа е тој тренд, све што е мажествено да се закопа: Капетан Америка иде у пензија, место него црнец ваљда беше, Тор добива буквален негатив, он е голем и маж, новиот Тор е мал и е жена, Волверин го умреа исто, Гоустбастерс жениве - да не зборам, тие се најголемата брука у секој поглед. Стар Ворс има почесно место тука, особено вториов дел. И имам уште многу примери, али ваљда и од ова ја сфативте поентата. А можда и не.
Како и да е, неам намера да го глеам Ноу Тајм ту Дај.
Нема иновативност и оригинални сценарија се е веќе видено и затоа во Холивуд пробуваат да направат некаков "twist" на франшизите.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Нема иновативност и оригинални сценарија се е веќе видено и затоа во Холивуд пробуваат да направат некаков "twist" на франшизите.
Не сум сигурен дека овој тренд е заради тоа што нема иновативност и оригинални сценарија. У ствари, сигурен сум дека не е заради тоа, туку има политичка и идеолошка заднина. А кога уметноста ја командува политика и идеологија, а не се потпира на нејзините природни идеали, како слобода на израз и искреност на авторот, тогаш престанува да биде уметност.

Од кога тоа расна и полова/сексуална различност го дефинира уметничкото дело, наместо талент и напорна работа на авторот, оригиналност и сл.?
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Не сум сигурен дека овој тренд е заради тоа што нема иновативност и оригинални сценарија. У ствари, сигурен сум дека не е заради тоа, туку има политичка и идеолошка заднина. А кога уметноста ја командува политика и идеологија, а не се потпира на нејзините природни идеали, како слобода на израз и искреност на авторот, тогаш престанува да биде уметност.

Од кога тоа расна и полова/сексуална различност го дефинира уметничкото дело, наместо талент и напорна работа на авторот, оригиналност и сл.?
За жал политиката е длабоко навлезена насекаде а во Холивуд тоа се изразува во последниве десет години.А мејнстрим медиумите во Холивуд се опседнати и пропагираат полова/сексуална различност и кој не се сложува со нив е сексист,расист,хомофоб,садист,мазохист и што уште не и затоа филмовите и филмските ликови и карактери губат идентитет.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
За жал политиката е длабоко навлезена насекаде а во Холивуд тоа се изразува во последниве десет години.А мејнстрим медиумите во Холивуд се опседнати и пропагираат полова/сексуална различност и кој не се сложува со нив е сексист,расист,хомофоб,садист,мазохист и што уште не и затоа филмовите и филмските ликови и карактери губат идентитет.
у ствари - да, заради тоа, индиректно нема иновативност и оригинални сценарија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom