Фан клуб: Кристал Палас

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.655
Кристал Палас е професионален англиски фудбалски клуб кој има седиште во Јужен Норвуд, Лондон. Сезоната 2012/2013 успешно се пласираа на петото место во Championship-от и со тоа добија шанса за учество во премиер лигата наречена Barclays League, во финалето на овој плеј оф тие усепаа да ја совладаат екипата на Вотфорд со резултат од 1:0 и со тоа директно се пласираа во првата лига.​

FC Crystal Palace​
Дресовите на Кристал Палас сезона 2013/2014.​

Кристал Палас е основан во 1905 година во Кристалната палата, нивниот стадион се нарекува Кристал Палас парк и има капацитет за околу 15.150 места за љубителите на фудбалот. Создаден е во 1964 година.​
Тимот на Кристал Палас во 1905 година.​

Стадионот на Кристал Палас - Кристал Палас парк​

Моменталниот состав на овој тим за 2013/2014 е следниот:​
Голмани:
Neil Alexander - Scotland​
Ross Fitzsimons - England​
Lewis Price - Wales​
Julian Speroni - Argentina​
Одбрана:
Michael Chambers - England​
Damien Delaney - Ireland​
Daniel Gabbidon - Wales​
Jack Hunt - England​
Ryan Inniss - England​
Florian Marange - France​
Adrian Mariappa - England​
Paddy McCarthy - Ireland​
Dean Moxey - England​
Matt Parsons - England​
Quade Taylor - England​
Joel Ward - England​
Средина:
Barry Bannan - Scotland​
Darcy Blake - Wales​
Hiram Boateng - England​
Yala Bolasie - Congo​
Kyle De Silva - England​
Kagisho Dikgacoi - South Africa​
Owen Garvan - Ireland​
Elliot Grandin - France​
Adlene Guedioura - Algeria​
Mile Jedinak - Australia​
Jose Campana - Spain​
Stuart O'Keefe - England​
Jonathan Parr - Norway​
Jason Puncheon - England​
Jerome Thomas - England​
Jonathan Williams - Wales​
Alex Wynter - England​
Напад:
Kwesi Appiah - England​
Marouane Chamakh - Morocco​
Stephen Dobbie - Scotland​
Dwight Gayle - England​
Cameron Jerome - England​
Glenn Murray - England​
Kevin Phillips - England​
Aaron Wilbraham - England​
Тренер:
Tony Pulis - Wales​
Асистент:
Keith Millen - England​
Тренер на голмани:
George Wood - Scotland​

Кристал Палас може да се пофали дека ги има најгласните и најверните навивачи во Англија, овие навивачи имаат создадено одлични песни за поддршка на својот тим кој што го дрмаат секој стадион каде што игра Палас, едни од поомилените ми се следниве:​
We Love You:​
Where Eagle Fly​
И секако да не ги заборавиме the cheerleaders! :love:
Конечно добија шанса сега по многу години да влезат во премиер лигата, омилен тим ми беше кога се играше добрата стара PES 2004, па и од таму почнав да навивам за нив. Еве ги сега во една нова поинаква сезона која што им беше позната пред многу години.​
Моментално се наоѓаат на последното место од табелата, но тоа не значи ништо, има уште многу да се игра и нема откажување, со среќа момци! :)
И да го завршиме воведот со една прекрасна слика од победата на Кристал Палас против Вотфорд во финалето на плеј офот со резултат од 1:0. :)
 

CrookedYoung93

<3 Echte Liebe <3
Член од
27 април 2013
Мислења
295
Поени од реакции
198
Не сум против Кристал да си има свој дел на кајгана,ама аутсајдери се бе брат..лузери се.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.655
Crystal Palace vs Stoke | 16:00

Почетен состав: Speroni, Mariappa, Gabbidon, Delaney, Parr, Bolasie, Ward, Jedinak, Puncheon, Guedioura, Chamakh

Најбитниот меч е ова, со среќа. :)
 
На врв Bottom