Фан Клуб: Славија

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.523
Поени од реакции
1.494
Партизан им ја земале уште пред почеток оти овие имале само 7 правилно регистрирани, а потоа се договориле да изиграат пријателска. така да натпреварот немал бодовна тежина, па резултатот не може да се смета за меродавен однос на силите.

еве на пример Ѓунер не ви е регистриран, го нема во комет. иначе од играч се плаќа илјадарка за регистрација во ОФС.

ние па се тувкаме сè по пропис од прво коло, еднаш не ставивме во игра нерегистриран играч, а имаме неколкумина од кое еден голман ѕвер. и Победа ни играа со такви, можеби и ССК, ама нив ги тепавме па не се замаравме да проверуваме.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.212
Поени од реакции
66.896
Партизан им ја земале уште пред почеток оти овие имале само 7 правилно регистрирани, а потоа се договориле да изиграат пријателска. така да натпреварот немал бодовна тежина, па резултатот не може да се смета за меродавен однос на силите.

еве на пример Ѓунер не ви е регистриран, го нема во комет. иначе од играч се плаќа илјадарка за регистрација во ОФС.

ние па се тувкаме сè по пропис од прво коло, еднаш не ставивме во игра нерегистриран играч, а имаме неколкумина од кое еден голман ѕвер. и Победа ни играа со такви, можеби и ССК, ама нив ги тепавме па не се замаравме да проверуваме.
Ѓунер 5 години игра за Славија :D
Ти гарантирам дека ниту еден клуб нема правилно регистрирани играчи, само што работата е што исти играчи играат цело време, не е дека додатно се засилуваат за некои утакмици специфично. Ваљда не им се даваат пари, иако 1000ка е мизерна сума. Затоа и не се пријавуваат меѓусебно екипите, освен ако ептен не се јадат некои за прво место.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.523
Поени од реакции
1.494
он може игра 5 год, ама на лажна. лично го проверував составот на Славија во ФФМ, таков играч воопшто не постои. ОФС Кисела Вода одамна ја немаше во КОМЕТ, сега ја има на наше инсистирање и се гледа дека изминативе години клубовите најчесто воопшто не регистрирале играчи туку си играле на книшки од поранешни регистрирани.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
5.661
Поени од реакции
31.956
Ај го одсуство на @Saber Rider да пишам за денешнава утакмица помеѓу Кул и Славија.

Славија од почеток имаше 2 стопроцентни шанси и еден прејак шут надвор од 16 ама сите шута ги скина голманот на Кул, сите шутеви беа дело на 11ката од Славија(веројатно тој е Ѓунер нез). После тоа примија гол од слободен, ужасна реакција на советникот кој бранеше денес.

И пред крајот на прво полувреме 14ката(Ристе?) и татко му, направија два крвнички старта и добија два црвени картони.

Второ полувреме капитенов им се врати да игра на штопер, примија уште еден гол и толку беше од утакмицата. :D
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.110
Поени од реакции
5.345
Колку е само отиден надолу фудбалот меѓу младите, па порано овие две екипи би губеле по 20-0 во трета лига.
Се собрале млади дечки, од 15та минута не може да одат, освен тројца одбранбени играчи што ги имавте кои искинаа, другото не е за фудбал.
Нашиот капитен Шиле има околу 50 години и ко млад никогаш не успеа да се пробие во трета лига, а денес на оваа возраст беше како Модриќ за 90% од оние на теренот.
istoto go imam zabelezano. potocno ne mozam da sporedam kako porano bilo vo makedonija, no imam zabelezano deka amaterskiot fudbal e na krajno mizeren level. ispod vtora liga ima strasen pad i ako napravam sporedba so germanskiot amaterski fudbal (najniska liga e 11ta) mojata procenka e deka 90+% od tretoligaskite fudbaleri od makedonija vo germanija bi igrale maksimum vo nekoja 8. germanska liga, a pogolemiot del od niv na level ispod 9. liga.

mnogu mal e brojot na amaterskite fudbaleri vo makedonija koi treniraat ozbilno i za amaterski level. jasno deka vo makedonija uslovite se mnogu polosi. kako prvo falat tereni. clenarinata e skapa vo sporedba so platite (vo germanija clenarinata e so cena kako vo MK, a znaeme koja e razlikata vo platite), a sekako vo makedonija ljugeto imaat povise problemi vo zivotot, pred se finansiski, pa pomalku im e do rekreativen sport. se toa pridonesuva da se trenira i igra na mnogu slab level. vo germanija klubovi od 8. i 9. liga cesto imaat 2-3 ozbilni treninzi nedelno + utakmicite, baska cesto imaat letni i zimski podgotovki za koi patuvaat i na drugi mesta (sekako im e i odmor/druzenje, ama treniraat i ozbilno). i fizicki tamu igracite se na sosema drug level. nad 9. liga veke retko ima igraci koi ne mozat da istrcaat barem 70 minuti na soliden amaterski level, i da se tehnicki slabi barem ke "rabotat" cel natprevar.

razlikata se gleda i po toa kade zavrsuvaat duri i prvoligaski igraci od makedonija koga ke se preselat vo germanija za nefudbalska pecalba. retko koj igra povisoko od petta liga, a ima cesto fudbaleri koi od nasa prva tamu ke najdat klub samo vo 6. do 8. liga. cesto problem im e fizicki i takticki da se prilagodat.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.212
Поени од реакции
66.896
прво коло во Долно Лисиче одигравме мн подобро, а изгубивме 4:0, ама и тие се класа над Славија.
1_England-v-Albania-FIFA-World-Cup-2022-European-Qualifying-Group-I-Wembley-Stadium.jpg
Славија - Победа Долно Лисиче 2-0:blablab:

Втора победа во сезоната, после тешко издвојуваниот триумф над слабиот Вардар од Усје во минатото коло. Останаа уште дуелите со ССК и примадонине од Партизан драчево што сите натпревари ги земаат со службена победа, дека противниците играле со играчи регистрирани на лажно име за да не даваат 1000ка :D
А збориме за играчи што по 10 години играат во истите тимови и генерациски се некаде колку Ариел Ортега, за курац ме потега...

Студеничани гази во лигава, ама овие им ја лапнаа службено. Се надевам на крај Кул ќе им замрси сметки и пак ќе си играат општинска наредна година.

Славија досега има најмал пораз од Студеничани, само 1-4 :D

Досега:
Славија - Текстилец 2-4
Зелениково - Славија 4-1
Славија - Слободен 0-0
Кул - Славија 2-0
Славија - Студеничани 1-4
Вардар 75 - Славија 2-3
Славија - Победа Долно Лисиче 2-0
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.212
Поени од реакции
66.896
ССК Младинец - Славија 0-6 :D

Ги чекаме Партизан Драчево го последно коло, екс ФК Драчево со кои имавме големо ривалство порано :D
@Дим4е те чекам на гости :pijani:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.212
Поени од реакции
66.896
Падна и вториот драчевски тим :pijani:

Славија - Текстилец 2-4
Зелениково - Славија 4-1
Славија - Слободен 0-0
Кул - Славија 2-0
Славија - Студеничани 1-4
Вардар 75 - Славија 2-3
Славија - Победа Долно Лисиче 2-0
ССК Младинец - Славија 0-6
Славија-Партизан Драчево 3-1

Им ги уништивме надежите за трета лига:pijani:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.212
Поени од реакции
66.896
@Saber Rider слушнав Славија лапнале убава парка за победава, од Студеничани.
Не верувам искрено :D
Славија регистрираше нови играчи после утакмицата со ССК и така и дојдоа победите. Дојдоа помлади играчи, набркани тазе од школиве на првологашкиве скопски екипи.

Немаат многу ќар ни они од тоа, Кул им бега две победи, а колку што знам само првиот оди бараж.
Инаку, еден од тренерите на Студеничани порано играше за Славија, може да имаме поблиски односи од таа причина.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.523
Поени од реакции
1.494
Падна и вториот драчевски тим :pijani:

Славија - Текстилец 2-4
Зелениково - Славија 4-1
Славија - Слободен 0-0
Кул - Славија 2-0
Славија - Студеничани 1-4
Вардар 75 - Славија 2-3
Славија - Победа Долно Лисиче 2-0
ССК Младинец - Славија 0-6
Славија-Партизан Драчево 3-1

Им ги уништивме надежите за трета лига:pijani:
само на Кул и Слободен не сте им дале гол :D
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.523
Поени од реакции
1.494
има некој стари тимски фотки од клубот за време на Југославија или од првите години по формирањето?

и дали навистина во 1935 год клубот бил шампион на Скопски лоптачки подсавез?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.212
Поени од реакции
66.896
има некој стари тимски фотки од клубот за време на Југославија или од првите години по формирањето?

и дали навистина во 1935 год клубот бил шампион на Скопски лоптачки подсавез?
Нема. Не можам да тврдам ништо, само муабети :D

Тоа што знам е само дека клубот по формирањето играл на терен кој се наоѓал кај сегашно МВР, мислам дека игралиштето се викало Милиционар. Еден од главните во уптавата бил Ташко Берберот кој имал дуќан спроти Симпо во Црниче. Клубот се сели во Пржино некаде во 72/73, кога со самопридонеси од жителите на населбата е изграден стадионот.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.523
Поени од реакции
1.494
на профилот на Славија на Википедиа некој ставил таков податок и дури ставил и цитат од некоја книга: Sijić, Milorad (2014). Football in the Kingdom of Yugoslavia (in Serbian). Aleksandrovac: Zavičajni muzej Župe. p. 289. ISBN 978-86-86829-06-1.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom