Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
26 август 2021
Мислења
28
Поени од реакции
10
Мислење за следните професори и начинот на предавање?
  1. Котеска Бојана - Вовед во компјутерските науки
  2. Рибарски Панче - Професионални вештини
  3. Здравески Владимир - Бизнис и менаџмент
  4. Ѓорѓевиќ Дејан - Структурно програмирање
  5. Димитриевска Ристова Весна - Калкулус
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
129
Поени од реакции
31
Мислење за следните професори и начинот на предавање?
  1. Котеска Бојана - Вовед во компјутерските науки
  2. Рибарски Панче - Професионални вештини
  3. Здравески Владимир - Бизнис и менаџмент
  4. Ѓорѓевиќ Дејан - Структурно програмирање
  5. Димитриевска Ристова Весна - Калкулус
слушај си калкулус кај друг професор, посебно ако ти ги предава и вежбите
Автоматски споено мислење:

Мислење?
Ана Мадевска- АПС
Маџаров-напредно програмирање
Марјан Гушев- компј.мрежи
Верица Бакева-основи на теорија на информации
 
Член од
2 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
6
Мислење за проф. Мирослав Мирчев по предметот компјутерски мрежи и безбедност?
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.250
Поени од реакции
3.173
слушај си калкулус кај друг професор, посебно ако ти ги предава и вежбите
Автоматски споено мислење:

Мислење?
Ана Мадевска- АПС
Маџаров-напредно програмирање
Марјан Гушев- компј.мрежи
Верица Бакева-основи на теорија на информации
Марјан Гушев, тежок клошар. Маџаров ми предаваше вовед во информатика, ми изгледаше на ок човек.


Мислење за проф. Мирослав Мирчев по предметот компјутерски мрежи и безбедност?
Најдобар од тие што го предаваат предметот.
Автоматски споено мислење:

Мислење за следните професори и начинот на предавање?
  1. Котеска Бојана - Вовед во компјутерските науки
  2. Рибарски Панче - Професионални вештини
  3. Здравески Владимир - Бизнис и менаџмент
  4. Ѓорѓевиќ Дејан - Структурно програмирање
  5. Димитриевска Ристова Весна - Калкулус
Првите три предмети ти се заебанција, не се замарај. Структурно не знам кој се и какви се, Чорбев би требало да е нај-ок ама не сум сигурен. Овој ти е единствен битен предмет од семестарот. Калкулус предметот не чини сам по себе.
 
Последно уредено:
Член од
3 февруари 2021
Мислења
19
Поени од реакции
2
Мислење за следниве професори:

Катерина Здравкова - Вовед во компјутерски науки
Билјана Тојтовска - Дискретни структури 1
Весна Димитрова - Калкулус 1
Миле Јованов - Професионални вештини
Иван Чорбев - Структурно програмирање

Како предаваат, колку се строги и слично?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.312
Сега барате мислење за професори, од следна година нема ни да им се појавувате на предавања. Само на аудиториски и лабораториски вежби.
И сфаќате дека за бодување се поважни асистентите.
Нормално е :D
 
Член од
13 август 2021
Мислења
9
Поени од реакции
3
Ако може некои совети за бруцоши од било кој аспект? Ќе ви бидеме благодарни :)
 
Член од
14 март 2017
Мислења
12
Поени од реакции
0
Сега барате мислење за професори, од следна година нема ни да им се појавувате на предавања. Само на аудиториски и лабораториски вежби.
И сфаќате дека за бодување се поважни асистентите.
Нормално е :D
Задолжително е да се иде на предавања? Влегува и присуство во оценка?
 
Член од
2 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
6
Ако може некои совети за бруцоши од било кој аспект? Ќе ви бидеме благодарни :)
Како што пишаа погоре, не се замарај со предмети од типот професионални вештини, бизнис и менаџмент, маркетинг итн., не си го троши многу времето со нив.
Фокусот нека ти биде на предмети како структурно програмирање, објектно-ориентирано програмирање, архитектура и организација на компјутери и соодветно математиките (дискретна математика, калкулус итн.).

Учи во континуитет, многу ќе ти биде полесно и гледај да исчистиш на колоквиуми, по можност да не оставаш за испитни сесии (и летото да ти е free, иначе ќе ти е криво коа ќе треба да учиш а другиве ги глеаш се журкаат по одмори:)).
Битно е да ги разбираш аудиториските вежби и ако не ти е јасно да одиш на консултации, да се обидеш сам да ги решаваш лабораториските вежби и ако без проблем ги решаваш, материјалот може да го сметаш за совладан и немаш гајле за на полагање.

Ова го говорам од мое лично искуство, се надевам ќе ти е од помош.
Автоматски споено мислење:

Задолжително е да се иде на предавања? Влегува и присуство во оценка?
Зависи од професор до професор. Некои професори бараат присуство и следат активност, некои професори оставаат на тебе.
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
129
Поени од реакции
31
Ако може некои совети за бруцоши од било кој аспект? Ќе ви бидеме благодарни :)
Resavajte lab vezbi, redovno i sami!!!
Автоматски споено мислење:

Pari za obrok vi stignaa li
 
Последно уредено:

Ich

Член од
25 јануари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Kako moze da slusam predavanje kaj drug profesor, a ne kaj toj sto mi e zadaden? I dali bi imal problem na ispit dokolku slusam predavanje kaj drug profesor
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
36
Поени од реакции
8
Дали ви се легнати на сметка, средствата од првата исплата за студентски оброк(01,10,2021)?
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Pari za obrok vi stignaa li
pisuva deka se isplateni vcera parite za obrok, no izgleda zavisi od banka do banka koga ke legnat na transakcija.
 
Член од
17 јануари 2021
Мислења
11
Поени од реакции
15
Kako moze da slusam predavanje kaj drug profesor, a ne kaj toj sto mi e zadaden? I dali bi imal problem na ispit dokolku slusam predavanje kaj drug profesor
Ke mozes da slusas. Na stranata na courses ima linkovivi od leva sttana za sekoj oredmet i kog ake kliknes na sredinata se i iminjata na prof i si izbiras kaj kaj kogo sakas da slusas, klikas na linkot i se uklucuvas vo sobata. Samo treba na raspored da vidis koga soodvetniot profesor ima predavanja
Автоматски споено мислење:

Мислење за проф. Мирослав Мирчев по предметот компјутерски мрежи и безбедност?
Covekot e super i e mnogu fer. Kratok i jasen e na predavanjata. Ne bara prisustvo kolku sto see sekavam, a za povisoka ocena na kraj od semestar dava proekt na nekoja tema koja toj prvo treba da ja odobri i ne e voopsto tesko. Edinstven problem e sto ako sakas da go polozis predmetot ke treba da go slusas kaj igor miskoski ili saso gramatikov bidejki tie objasnuvaat do detali i najcesto kolokviumite se praevni od igor pa toa sto go predava toa i go dava na kolok. Prof miroslav saso i igor si se podeleni i tie kolokviumi se malce poteski od onie kaj drugite prof. No miroslav kako profesor e mnogu dobar i ima ogromno razbiranje i pocit kon studentite. Toa e moeto mislenje i iskustvo za predmetov. Jas slusav kaj igor iako miroslav mi bese po KMIB i dobiv 9ka
Автоматски споено мислење:

Ke mozes da slusas. Na stranata na courses ima linkovivi od leva sttana za sekoj oredmet i kog ake kliknes na sredinata se i iminjata na prof i si izbiras kaj kaj kogo sakas da slusas, klikas na linkot i se uklucuvas vo sobata. Samo treba na raspored da vidis koga soodvetniot profesor ima predavanja
Автоматски споено мислење:


Covekot e super i e mnogu fer. Kratok i jasen e na predavanjata. Ne bara prisustvo kolku sto see sekavam, a za povisoka ocena na kraj od semestar dava proekt na nekoja tema koja toj prvo treba da ja odobri i ne e voopsto tesko. Edinstven problem e sto ako sakas da go polozis predmetot ke treba da go slusas kaj igor miskoski ili saso gramatikov bidejki tie objasnuvaat do detali i najcesto kolokviumite se praevni od igor pa toa sto go predava toa i go dava na kolok. Prof miroslav saso i igor si se podeleni i tie kolokviumi se malce poteski od onie kaj drugite prof. No miroslav kako profesor e mnogu dobar i ima ogromno razbiranje i pocit kon studentite. Toa e moeto mislenje i iskustvo za predmetov. Jas slusav kaj igor iako miroslav mi bese po KMIB i dobiv 9ka
Da se nadovrzam. Za site predmeti kade igor e profesor preporacuvam nego da go slusate bidejki prekrasno predava i objasnuva.
Автоматски споено мислење:

Ако може некои совети за бруцоши од било кој аспект? Ќе ви бидеме благодарни :)
Fokusiraj se na bitnite predmeti, kako sto se strukturno ovoj semestar i kalkukus ili dm vo zavisnost na koj smer ste. Ostanatite predmeti se ucat 1 den pred ispit. Za najgolem del,da ne recam za sire predmeti ima grupi na fb polni so matrijali po sekoj mozen predmet. Isto taka vleguvajte vo messenger grupite po predmetite sto vi se vo semestar bidejki i tamu mnogu cesto ima mnogu poveke informacii i vezbi i matrijali za predmetite. Tie sto se na PIT edinstveno fokusirajte se na dm i na strukturno. Drugoto bukvalno se uci vo 1 den. So sreka neka vi e
Автоматски споено мислење:

Здраво
Дали напредно програмирање би било паметно да се земе во трет семестар, со оглед на тоа што ги имам и веројатност, алгоритми, мрежи?
Za ova nikoj ne moze da ti dade sover bidejki sekoj covek ima razlicni naviki na ucenje i razlicen kapacitet. Algo i verojatnost se mnogu zahtevni, mrezi pomalce, no i toj bara ucenje. Napredno mozes da go zemes no treba da znaes deka mnogu ke treba da se poesvetis bidejki konkretno verojatnost e mnogu zahteven predmet. Ako mislis deka ja imas slikata, zosto da ne. Nikoj ne te sprecva. No imaj vo predvid deka napredno ke mozes i vgodina da go odberis, pa duri i vo 4ta. Taka sto imas mnogu sansi da go odberis ako sega ne se osekas podgotveno
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom