Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
6 февруари 2019
Мислења
35
Поени од реакции
10
Може некој да ми објасни како функционира одбирање на изборни предмети од универзитетска листа?
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
2.718
Поени од реакции
14.166
Дечки, дали има некој книга за Компјутерски Мрежи од Таненбаум во пдф формат? Фала однапред
Ја имаше во групата за мрежи некој поставено како линк, ама поодамна. Мотај низ постовите, пкк можно е да е крстена, не ми текнува.
 
Член од
10 јануари 2014
Мислења
17
Поени од реакции
4
Здраво, може ли некој да ми каже кој ги држи и како се полагаат следниве предмети: Маркетинг, Машинско учење, Веб базирани системи, Напреден веб дизајн, Имплементација на системи со отворен код?
 
Член од
27 август 2016
Мислења
83
Поени од реакции
21
Здраво, може ли некој да ми каже кој ги држи и како се полагаат следниве предмети: Маркетинг, Машинско учење, Веб базирани системи, Напреден веб дизајн, Имплементација на системи со отворен код?
Маркетинг ти е гратис предмет, со едно читање ден пред колоквиум се положува. Присуство незадолжително, еден проект што исто така се прави за еден ден.

За останатите и мене ме интересира.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
20.175
Поени од реакции
41.799
Здраво, може ли некој да ми каже кој ги држи и како се полагаат следниве предмети: Маркетинг, Машинско учење, Веб базирани системи, Напреден веб дизајн, Имплементација на системи со отворен код?
Јас кога ги слушав...
Напреден Веб (Чорбев и Бобан). Front-end (Javascript, canvas, svg, bootstrap, vue.js)
Се полага и теорија на етест и практично.

ИСОК (Чорбев и Бобан повторно).
Back-end... PHP со Laravel (втор колоквиум). Се полага практично.

И по двата предмети за најдобрите од прв колоквиум имаше опција место да полагаат втор, да изработат проект.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
3.989
Поени од реакции
5.418
Дали некој ги знае предусловите за запишување и бранење дипломска работа? Исто така и друго прашање имам, дали на пример можам да запишам семестар со 3 предмети и кога ќе ги положам (на пример во јануари) веднаш да запишам и дипломска во истиот семестар (9ти), или пак ќе морам во летниот семестар да ја запишам?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
20.175
Поени од реакции
41.799
Дали некој ги знае предусловите за запишување и бранење дипломска работа? Исто така и друго прашање имам, дали на пример можам да запишам семестар со 3 предмети и кога ќе ги положам (на пример во јануари) веднаш да запишам и дипломска во истиот семестар (9ти), или пак ќе морам во летниот семестар да ја запишам?
За да ја запишеш мислам дека само треба да имаш над 180 кредити.
Пример ја запишуваш во зимски и до крај на летен положуваш се и ја браниш.

За бранење мора 234 кредити да имаш и сите пријави доставено до студентска служба.

Дипломската може да се запише и во зимски и во летен семестар.
Ако ја запишеш сега мислам дека цела година ќе имаш рок за одбрана, некаде до октомври наредна година.

 
Член од
1 април 2017
Мислења
117
Поени од реакции
20
Освен да ја купиш испринтана, друг начин немаш. Ако не ти се даваат пари, оди во читалната 1000 книги и читај ја бесплатно. Мој совет за како најлесно да го положиш предметот, оди редовно на предавања кај Соња, снимај ја со телефонот и дома пишувај си концепт од преслушаната снимка. Не е толку тежок предметот, а е многу интересен.
Kако тоа да ја снима?
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво, ќе може некој да ми каже по нешто за предметите и начинот на полагање
1. Визуелизација
2. ИТ системи за учење
3. Анализа на софтверски барања
4. Мултимедиски ситеми
И кај кои од овие предмети може да се извади повисока оцена
 
Член од
18 септември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво, дали некој има искуство од мастер програм на Софтверско инжењерство или знае некого кој има искуство, или на некој втор мастер програм? Се зборува дека је млогу тешко во однос со осталите насоки.
 
Член од
26 август 2018
Мислења
20
Поени од реакции
3
Дали напредно програмирање би било паметно да се земи во трет семестар, бидејќи тука се веројатност, алгоритми, мрежи..?
 
На врв Bottom