Учиме англиски

Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Ако не си разбрал, јас сам професионален земјоделец. Нигде не ми требе странски јазик/англиски. Чисто за ташак разбирам по нешто. Јас не работам за плата, јас работам за да произведам. Ама тава е офф топик.

Да те цитирам ли дек шо викаше, ак имаш добар учитал, дома нема потреба книга да фаќаш?
Сега наеднаш излезеа накнадни обврски... Интересно... :)
Пишувањето најчесто се случува на час, книгите/лектирите ги има во не толку голем број на школи. Стојам на тоа дека може многу да се научи само од час, зошто самиот така научив, многу ретко пишував домашни, зборчиња и сл. а многу внимавав на час.
И мислам дека нема потреба веке да замараме на темава :)
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
110
help mi trebat nepravilnite glagoli od past perfect simple tense..... neka mi gi napise nekoj plss ..:)
 
L

Luki Junior

Гостин
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Прво стекни се со основни познавања на англискиот јазик, а потоа симни филмови и исто така и англиски превод (иако и самите филмови се на англиски), така ќе знаеш како правилно се изговараат зборовите и како правилно се пишуваат.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Не сакам да давам совети кој е вистинскиот начин да се научи еден јазик.
Можам само да го дадам мојот пример, ама се слагам со Luki Junior дека кога ти е обврска, од типот на курс, ќе гледаш да ја ескивираш, особено ако се учат работи што ти се смешни или неинтересни, како цвечки и полиња.

Во животов мој немам земено ниту еден час по англиски. На чколија учев руски. А сепак англиски го владеам до толку што понекогаш дури и на native speakers им ги фаќам грешките. Како? Немам поим како. Едноставно јазикот ми ѕвони во уво и фаќа фалш тонови. Знам кога е нешто офф, кога не паше.

Како почнав?
Со таа скудна основа што го имав, почнав да ги гледам Star Trek - Kirk & Picard (само овие двајца). Првиот, бидејќи е највечи фраер у маало :), а вториот, бидејќи во тој серијал се зборува супер англиски, правилни конструкции, убава конверзација, дипломатско изразување и сл. И се обидував да научам целосни структури на зборување, не зборови или изговор, туку начин на формулирање на реченици. Подоцна почнав да ги гледам со англиски тајтл одоздола.
Следно, ќе пуштев BBC радио, стриктно вести, и тераше така во позадина со саати. Нешто слушав, нешто не, ама важно мозокот знам дека пасивно регистрираше. Јас си бркав друга работа, учење, читање, готвење, чистење, кафе, интернет, што било, важно тој чичкото во позадина ми лафеше на англиски. Или гледав документарци. Значи, без разлика радио или ТВ, гледав да биде нешто каде ќе бидам изложена на proper еnglish, да не биде сленг, дијалект, гарбиџ или џибориш.

И потоа дојде планината. Решив да полагам испити на англиски, а јас безмалку дудук со јазикот. Книгата во лева, речникот во десна рака. Се згнав, стегнав заби, се потев, се нервирав, ама терав понатаму. И да има смешки-грешки, правиш едно кикири-какара и фураш даље.
И така, еден испит, па друг, па трет и потоа почна да лизга, за да го освојам тој што ми беше Монт Еверест од 9000 страници. Сега прашај ме за стручна терминологија на македонски, ќе почнам да ти зборувам како бебе.

Сепак, правам грешки понекогаш, но и ден денес да ме прашаш за паст/траст и фјучер/мучер немам абер кое што е. Англиска граматика сум ТАПА. Ама затоа сонувам на англиски, кога брзо зборувам на македонски ненадејно ми летаат англиски зборови. Само да не почнам така залуфтана да се расправам, аутомаЦки стискам свич-от и одам во странЦки мод. :):)
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
110
Член од
20 октомври 2014
Мислења
64
Поени од реакции
14
Симни си Rosetta stone или Tell me more. Двата се мултимедијални курсеви, значи ќе вежбаш и изговор и пишување и слушање. Има лекции од почетно до напредно ниво, можеш да започнеш било каде.
И само добра волја и редовност, само ништо не се учи.
има шанси некако да се симне tell me more ili rosetta stone for free.... ако има дај помогнете ми ,одам на приватни часови,ама мислам дека добро ќе ми дојде :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom