Учење на англиски јазик преку интернет

Член од
6 јануари 2014
Мислења
9
Поени од реакции
0
Друштво нов сум на сајтов и би ви бил многу благодарен ако можете да ми дадете линкови од страни или клипови за учење на англиски јазик. :icon_lol:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Друштво нов сум на сајтов и би ви бил многу благодарен ако можете да ми дадете линкови од страни или клипови за учење на англиски јазик. :icon_lol:
Купи си Англиско-Македонски речник, а на Гугл најди ги времињата и после сврзувај и составувај реченици.
Така најлесно ќе научиш Англиски јазик :)
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.252
Duolingo апликација за андроид
Јас од таму учам Германски!
Бесплатна е !
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
@korisnik5

Прво и најважно важна е истрајноста. Наместо да форсираш за месец два да научиш јазик размислувај вака за месец два научи основи и во следните десет години надградувај се.

За учење јазик добра пракса е да слушаш англиска музика и да гледаш англиски филмови со предвод подоцна без. (Исто така и книги на англиски.)

Доколку воопшто немаш никакви познавања од јазикот иако би рекол дека англискиот е еден од полесните јазици за учење сепак не е лошо доколку имаш можност месец два на курс да идеш да се запознаеш со основите за да после можеш да се надградуваш.

Страни има повеќе и сигурно со гуглање ќе најдеш без проблем некоја имаш и тестови за да си го проверуваш знаењето така да волјата е најбитна ствар ако сакаш да го научиш јазикот.

Дуолинго е исто добра опција имаш и на нет и како апликација, но за ова пожелно е да имаш почетни познавања од јазикот.

П.С Ако не те мрзи прочитај и за ANKI софтвер за напредно учење т.е теоријата е малку поопширна, но се се сведува на тоа дека ако нештото доволно го повторуваш ќе премине во долготрајната меморија, а најдобар начин да го запомниш е да го повториш точно пред да го заборавиш.

ANKI софтверот тука влегува во игра и ти служи како потсетник. Софтверот е бесплатен и има онлјан верзија која се синхроизира со десктоп верзијата.
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Купи си Англиско-Македонски речник, а на Гугл најди ги времињата и после сврзувај и составувај реченици.
Така најлесно ќе научиш Англиски јазик :)

4 години изгубив на филолошки за да научам англиски, да знаев на времето немаше да се запишам.. добро бар тогаш немаше гугл транслејт можда затоа сум се запишал којзнае ..
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
4 години изгубив на филолошки за да научам англиски, да знаев на времето немаше да се запишам.. добро бар тогаш немаше гугл транслејт можда затоа сум се запишал којзнае ..
Можда, не викам не...
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Купи си Англиско-Македонски речник, а на Гугл најди ги времињата и после сврзувај и составувај реченици.
Така најлесно ќе научиш Англиски јазик :)
А јас будала на филолошки студирам, партиципации, курци-палци плаќам.
Фала, ме провестли, баталувам факултет, ќе одам овчар, со речникот под рака.
 
Член од
15 септември 2013
Мислења
104
Поени од реакции
186
Duolingo апликација за андроид
Јас од таму учам Германски!
Бесплатна е !
Не е можно да се учи англиски на duolingo освен ако не знае некој од останатите јазици кои што се понудени,односно шпански,француски,италијански итн.а не е вметнато да може да се изучува македонскиот јазик или да се изучува друг јазик со помош на македонскиот,за жал.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.252
Не е можно да се учи англиски на duolingo освен ако не знае некој од останатите јазици кои што се понудени,односно шпански,француски,италијански итн.а не е вметнато да може да се изучува македонскиот јазик или да се изучува друг јазик со помош на македонскиот,за жал.
Апликацијата е многу добро и навистина помага ама за жал го нема англискиот
Јас се извинувам но сум погрешил:(
 
Член од
15 септември 2013
Мислења
104
Поени од реакции
186
Апликацијата е многу добро и навистина помага ама за жал го нема англискиот
Јас се извинувам но сум погрешил:(
Англискиот го има но можеш да го учиш ако знаеш останатите јазици што ги има во duolingo.Пример можеш да учиш германски со помош на англискиот, но исто така можеш да учиш англиски со помош на германскиот ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom