Успех или љубов?

  • Креатор на темата Сатори
  • Време на започнување
С

Сатори

Гостин
:duel: Кога се одвива борба помеѓу желбата за успех и желбата за љубов?
Пример!
Ви се отвара можност за ново работно место, или добиваш стипендија за во друга држава.Тоа е се што си посакувал и си работел за тоа, но...За време на процесот се заљубуваш во некој, имаш сериозна врска и се тоа.Дали ќе ја ризикуваш љубовта или не?:wub:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Хм:) Па... Верувам дека има само една вистинска љубов. Не станува збор за сродна душа, не постои такво нешто но кога еднаш вистински ќе се заљубиш - тоа е трајно. Сега... Во договор со љубениот/љубената може да се постигне и нешто како „одам јас додека да се снајдам а после доаѓаш и ти” или чекање на погоден момент за и двајцата да отидете... Ако се работи за пократок временски период и би отишла - па ќе се вратам... Ако нема начин да се остане заедно и ако успехот би претставувал крај на љубовта - го отфрлам. Љубовта ми е многу многу поважна од се друго.
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Да, би го прифатила работното место. А кој вели дека покасно нема да се вратам по љубовта ?
 
Член од
6 јули 2006
Мислења
23
Поени од реакции
0
uspehot i ljubovta se potkrepa na :) edna golema sreka i mozam da idat istovremeno
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Нема шанса да ја ризикувам вистинската љубов (која е премногу ретка, нали) за некоја добра прилика за работа. Ако веќе толку ми значи работата, ќе гледам да најдам начин да ја имам и неа и љубовта, а ако не се може тоа, ќе чекам наредна шанса за работа, но за љубов не.
Е сега може толку едноставно звучам дека имам тоа што сакам во моментов и неможам најверојатно 100% да се ставам во таква ситуација, ама па 99% сум сигурна како би изреагирала ... вечен романтичар како мене, кој верува во љубовта пред се друго, не би изреагирал поинаку:nenene: :toe:
 
Член од
6 јули 2006
Мислења
23
Поени од реакции
0
Анастазија напиша:
Хм:) Па... Верувам дека има само една вистинска љубов. Не станува збор за сродна душа, не постои такво нешто но кога еднаш вистински ќе се заљубиш - тоа е трајно. Сега... Во договор со љубениот/љубената може да се постигне и нешто како „одам јас додека да се снајдам а после доаѓаш и ти” или чекање на погоден момент за и двајцата да отидете... Ако се работи за пократок временски период и би отишла - па ќе се вратам... Ако нема начин да се остане заедно и ако успехот би претставувал крај на љубовта - го отфрлам. Љубовта ми е многу многу поважна од се друго.


vistinska ljubof :) hmmm treba vreme da ja poznaes onaa visitnskata a za da ja poznaes :) treba da iskusis se sto e lazno gluma farsa itn . :) sepak so sreka
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Hmm...Bi ja rizikuvala ljubovta zavisno od goleminata na mojot uspeh i ako od nego mi zavisi zivotot ili slicno.
 
С

Сатори

Гостин
Љубовта е ретка да, но за личност која е премногу амбициозна, тогаш...успехот е поважен, нели?
 
Член од
6 јули 2006
Мислења
23
Поени од реакции
0
CuCeNcE напиша:
Hmm...Bi ja rizikuvala ljubovta zavisno od goleminata na mojot uspeh i ako od nego mi zavisi zivotot ili slicno.

za da imas uspeh potrebna ti e ljubof kon nesto :) ako rabotite sto gi sakas gi pravis so dovolno ljubof i zelba togas si na vrvot od svojot uspeh :) ali da rizikuvas ljubof :) sto znam :wub:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Lady Satori напиша:
Љубовта е ретка да, но за личност која е премногу амбициозна, тогаш...успехот е поважен, нели?
Да, секако ... (затоа според мене секако) таквите преамбициозни личности се најосамени во животот.
 

MoNa`

Do you believe in perfection ?
Член од
18 април 2006
Мислења
1.702
Поени од реакции
6
Sekako ljubovta bi ja izbrala..oti retki slucaevi se koga mozes da najdes vistinska ljubov..a za uspehot,za nekoja rabota,ke se najdi pak ..ne sum od onie kako sto rece divaj preambiciozni licnosti koi gledaat samo da uspeat vo rabotata ili nesto slicno..a za familijata ako voopsto ja imaat im e na posledno mesto i recisi ja zanemaruva zaradi uspehot sto bil povazen.
 

Мари

...
Член од
31 декември 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
0
Епа сеа би нашла време и за двете..Но ако би бирала меѓу работа и љубов би одбрала работа зошто ваљда мене дечко ми нема да ми се налути зш сакам да работам и да бидам вредна..Но најдобро ми е да работам и љубов во исто време...:)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Мари напиша:
Епа сеа би нашла време и за двете..Но ако би бирала меѓу работа и љубов би одбрала работа зошто ваљда мене дечко ми нема да ми се налути зш сакам да работам и да бидам вредна..Но најдобро ми е да работам и љубов во исто време...:)
Се е тоа во ред ама не го читате прашањето како што треба изгледа ...
"Ви се отвара можност за ново работно место, или добиваш стипендија за во друга држава.Тоа е се што си посакувал и си работел за тоа, но..."

Е сега продолжете ...
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Незнам, не сум бил во таква ситуација, несакам да бидам. Најверојатно ќе пробам да ја повлечам и мојата љубов со мене, ако неможе... стварно незнам што да пишам... ваљда ќе останам...

:toe:
 
Ч

Чек Он Ит

Гостин
Па бидејки вистинска љубов ретко се наоѓа би ја жртвувала работата.
А за работата ке има и друга прилика а за вистинска љубов е само една. :)
Така да би ја избрала љувовта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom