Уругвај-Гана 1/4 финале 2 јули

Кој е вашиот фаворит?


  • Вкупно гласачи
    44
  • Гласањето е завршено на .
А

Анноун

Гостин
најправедно ќе беше уругвај да тепаа 3 , 4 гола у регуларните 90 минути , оти имаше 3,4 ситуации кога излегуваа суарез,форлан,абреу или кавани 3 или 4 на 2 у напад и од себичност сами за себе играа. требаше да додаваат и 3 гола со топка во гол да им влезеа на ѓупциве , и тогаш ќе беше праведно 100 проценти.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.902
Поени од реакции
1.528
Лошо е да бидеш патриот ?

Сигурно и јас би играл со рака и нормално дека би бил херој, но во оваа ситуација е друго. Не мешајте глупости, ако играла Македонија. Не игра Македонија, играат сосема други, па како неутрален гледач, според мое мислење справедливоста не е задоволена. Може за тебе е. Требаше да биде признаен голот и црвен картон, зошто тоа е решавачки момент, и зависи на некој судбината од тоа.
Јас кажувам дека не е фер тоа, но сепак е херојски. Пронајди го мојот пост пред 2-3 страни и види што напишав.

"Целта ги оправдува средствата"
Има правило во фудбал кое вика дека несмее да се игра со рака и ако тоа се случи се досудува слободен удар доколку е надвор од шеснаесетник и пенал ако е во шеснаесетник. Доколку играчот е на гол линија, а топката иде во гол и тој ја спречи со рака се доделува и црвен картон (као и во случајов). Значи без разлика дали играчот ќе игра намерно или ненамерно со рака пенал си е пенал. Судијата досуди пенал и му дае црвен на Суарез. Уругвајците не се криви што овие црнгеливе се толку прости да промашат решавачки пенал во 120 минута. А, и за мене на пример педерски би било кога после цела утакмица и двете репрезентации беа изедначени Гана да даеше гол у последна минута. Реално си беше да има пенали.

И да не сум расиста само презирам ваков фудбал како што го играат африканските репрезентации на сила и со трчање ко коњи без техника.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Јас не ги разбирам коментариве дека Уругвај педерски се пласирале во полуф.Не знам што е педерски???Одбрани со рака Суарез(фудбалски потег на векот) и си доби црвен и пенал за Гана.Овие утнаја.И шо сега??На Суарез треба да му подигнат споменик во Уругвај.
Па кој нормален би ја пуштил топката во 120 мин. да влезе,ако има шанса да ја спречи,со рака,со две раце со патлак или со што било???Кој???
Да имавме ние такви борбени фудбалери кои играат со срце и ум ќе бевме на европско и светско пласирани одамна.Вака ќе се тешиме со таа ебена победа над Словенија во првиот официјален натпревар.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Педерски ? Дај не заебавајте педерски било....:jaj:
 

Cthulhu^

your neighbourhood weirdo
Член од
17 јули 2006
Мислења
1.383
Поени од реакции
1.860
Јас мислам дека ситуација во која играч на гол линија игра намерно со рака, голот треба да биде признаен а играчот исклучен. Уа за Уругвај, ептен на педерски начин победија !!!
Ти мислиш така, али правилата не:) Јас пак мислам дека Уругвајците после пеналот требаше сами да си ја забијат топката у гол, кога веќе не им успеа тоа на африканциве:) За да биде праведно, нали...:)))) La Celeste to the Final! :D
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.232
Поени од реакции
41.522
И официјално Суарез е казнет со 1 меч неиграње, така да ке може да игра во евентуаното финале или во битката за третата позиција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom