Управител на фирма - дали одговара на инспекции, казни итн?

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Предавам во приватно школо за странски јазици и газдава ми предложи да ме назначи како управител.

Не сум многу упатен во нештата, се израдував дека ке бидам осигуран (пошто пред тоа не бев), и потпишав некои си 6-7 документи.

Кога зборував со некои луѓе ми кажаа дека управителот всушност исто така одговара за евентуални нерегуларности и казни доколку се пронајдат од страна на некоја инспекција. Пример, ако газдата го казнат со 1000 евра, 500 евра казна дека следи и за управителот.

Ќе ве замолам некој што е упатен во овие работи да ми даде совет? Избрзав, незнаев, па да имам некоја претстава на што сум се нафатил, бидејќи газдава (нормално) вели да не берам гајле и дека не одговарам за ништо ама сепак сакам да знам со што сум законски обврзан?

Благодарам однапред!
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Убаво ти кажале, покрај казните за фирмите постојат и казни за управителите...
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Прв си на удар пред било какви инспекциски контроли. Исто така ако фирмата е некој вид на акционерски содружници, обавезно деловодна книга да имаш.
Многу превари со твојот потпис може да се прават.
Мој совет ти е со време да си најдеш некој да те замени.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Законски одговараш за сите работи ми се чини. Земи прочитај се што е закон во таа дејност, и пази што потпишуваш. Види како стои финансиски фирмата, дали е на тој списокот на УЈП...многу битна работа :)
А мене не ми мириса на арно штом и ти си работел непријавен.....али може грешам. Како и да е, консултирај се со некој адвокат, дај некој денар да те поучи :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Прво си потпишал без да ја провериш фирмата па после прашуваш или се израдува дека ќе бидеш директор и имаш поголема плата.

А прво прочита ли барем што потпишуваш?
Да не стави некаде бланко потпис?

Друже под итно да бараш од книговодителот да ти ги даде сите завршни сметки,да бараш бонитет на фирмата,проверка во ЦР,УЈП,........
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Си наебал, најискрено да ти кажам. Остај тоа што ти вели газдата не бери гајле, за ништо не одговараш, баш напротив за СЕ одговараш како управител. Газдата со ова си се ослободил од секакви обврски, најверојатно останал да фигурира како основач, а основачот не потпишува ништо освен документите за промена на седиште, управител, главнина и слично, а нема никаква одговорност ни пред закон ни пред фирмата.

Гледај што побрзо да се ослободиш и да се избришеш од управител, пошто ништо добро и ништо плус не може да ти донесе, може само да заглавиш со УЈП, трудова инспекција или не дај боже со МВР.
 
Член од
18 февруари 2010
Мислења
96
Поени од реакции
66
Погоре веќе ти кажале дека си заебан, еве јас ќе споделам лично искуство. Газдата мој истото го викаше пред да прифатам, немај гајле само на документ ќе си управител за другото јас сум тука. И јас прифатив се беше ок до мојот трет работен ден кога ми тропна инспекција и почна да чешла се од отварањето на фирмата. Направија записник и за казна ништо не кажаа, јас секако не го потпишав записникот. Помина доста време и таман си помислив добро е нема да има казна стигна честитката и тоа 2000 евра за сопственикот и 2000 за управителот т.е јас
После тоа судови, полиции, малтретирање цели 2 години траеше целиот процес и на крај се заврши со ослободителна пресуда.
Меѓутоа стресовите, психичкиот товар никој неможе да ти ги надомести ако не друго мирно да си спиеш.
Така да додека е со време тргај се од управител мирна да ти е душата.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Си наебал, најискрено да ти кажам. Остај тоа што ти вели газдата не бери гајле, за ништо не одговараш, баш напротив за СЕ одговараш како управител. Газдата со ова си се ослободил од секакви обврски, најверојатно останал да фигурира како основач, а основачот не потпишува ништо освен документите за промена на седиште, управител, главнина и слично, а нема никаква одговорност ни пред закон ни пред фирмата.

Гледај што побрзо да се ослободиш и да се избришеш од управител, пошто ништо добро и ништо плус не може да ти донесе, може само да заглавиш со УЈП, трудова инспекција или не дај боже со МВР.
Абе и велија беше само основач ама го јадеше за злосторничко здружување.

Најди некој неписмен тури го управител прави далавери па управителот ќе одговара.
Е можеше така додека беа на власт минатите ама кога дојдоа сегашните направија измени и дополнувања на законот па прв го проба велија.
Тогаш изедоа гомна во А1 искривувајќи ја вистината и како секогаш демек таканаречените новинари биле загрозени.
Затоа и ја затворија
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Предавам во приватно школо за странски јазици и газдава ми предложи да ме назначи како управител.

Не сум многу упатен во нештата, се израдував дека ке бидам осигуран (пошто пред тоа не бев), и потпишав некои си 6-7 документи.

Кога зборував со некои луѓе ми кажаа дека управителот всушност исто така одговара за евентуални нерегуларности и казни доколку се пронајдат од страна на некоја инспекција. Пример, ако газдата го казнат со 1000 евра, 500 евра казна дека следи и за управителот.

Ќе ве замолам некој што е упатен во овие работи да ми даде совет? Избрзав, незнаев, па да имам некоја претстава на што сум се нафатил, бидејќи газдава (нормално) вели да не берам гајле и дека не одговарам за ништо ама сепак сакам да знам со што сум законски обврзан?

Благодарам однапред!
Си мислев да не звучам ептен знаеш, ама веднаш ми текна баш така треба да звучам. Кога тогаш ке го јадеш к*рот, и тоа многу добро. Ако ти си тој што одлучува како ке биде, ако знаеш како се движат финансиите во фирмата, и знаеш дури за семки колку е потрошено и го знаеш секој детал, тогаш можеби нема да се заебеш. Ама ако газдата ти е во стилот , ова треба да се потпише, ова да се направи , она....е брате откажувај се додека не си си го заебал животот ептен гадно. Се запраша зошто тој не стави некоја роднина на тоа место, или некој ептен близок...и да не набројувам....А ти многу тешко ке го направиш ова што сите ти кажуваме, затоа што нормално ти зависи работното место од тоа, и гомнарот најверојатно ке те испади после тоа.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Си мислев да не звучам ептен знаеш, ама веднаш ми текна баш така треба да звучам. Кога тогаш ке го јадеш к*рот, и тоа многу добро. Ако ти си тој што одлучува како ке биде, ако знаеш како се движат финансиите во фирмата, и знаеш дури за семки колку е потрошено и го знаеш секој детал, тогаш можеби нема да се заебеш. Ама ако газдата ти е во стилот , ова треба да се потпише, ова да се направи , она....е брате откажувај се додека не си си го заебал животот ептен гадно. Се запраша зошто тој не стави некоја роднина на тоа место, или некој ептен близок...и да не набројувам....А ти многу тешко ке го направиш ова што сите ти кажуваме, затоа што нормално ти зависи работното место од тоа, и гомнарот најверојатно ке те испади после тоа.
Абе и да правел далавери бившиот директор се гледа дата на промена на управител кој судски се заверува така да тешко да одговара за тоа пред промената на управителот.

Само не пиша дали пред да потпише прочител што потпишува бидејќи може да се кае како 100 тина вработени во една конфекција,не прочитале а потпишале па директорот си земал голем кредит во нивно име и му ја дувнал надвор од МК.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Абе и велија беше само основач ама го јадеше за злосторничко здружување.

Најди некој неписмен тури го управител прави далавери па управителот ќе одговара.
Е можеше така додека беа на власт минатите ама кога дојдоа сегашните направија измени и дополнувања на законот па прв го проба велија.
Тогаш изедоа гомна во А1 искривувајќи ја вистината и како секогаш демек таканаречените новинари биле загрозени.
Затоа и ја затворија
Прво, до толку си затруен со политика и не знаеш за ништо друго во животот, па мораш со тоа да замараш и овде? Кој го спомна Велија и А1 и од каде тебе ти истекна на него кажи ми? Каква врска има Велија со темава?

Второ, правник си, експерт за трговски друштва си или пак си вработен во Централен Регистар? Основачот ја води работата во фирмата или управителот(под претпоставка да не е истото лице)? Кој ги потпишува документите во текот на работењето на фирмата?

Јас пишав дека основачот потпишува документи само во врска со промена на некој од елементите на друштвото и дека нема одговорност пред законот за тековното работење, а нормално дека ќе одговара АКО нешто во промената што ќе ја изврши е криминално, ама пошто членот што праша нема никаква врска со тоа, што го спомнуваш ко да е најбитно тоа во целиот муабет?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ова стана тренд а? Криминалци невидени со сто фирми регистрирани, сега и на вработени префрлаат оти имаат добиено забрани за дејност. Дечко управител е потписник на се, само чекај го денот кога ќе помине инспекција. И отвори очи од сега што потпишуваш.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Ова стана тренд а? Криминалци невидени со сто фирми регистрирани, сега и на вработени префрлаат оти имаат добиено забрани за дејност. Дечко управител е потписник на се, само чекај го денот кога ќе помине инспекција. И отвори очи од сега што потпишуваш.
Не да имам предрасуди ама дечково е текст бук пример.

Не сум многу упатен во нештата, се израдував дека ке бидам осигуран (пошто пред тоа не бев), и потпишав некои си 6-7 документи.

Колку само болд има во оваа реченица. Не е упатен, потпишал нешто под дејство на емоција и најверојатно не ги ни прочитал тие 6-7 документи, не се распрашал, не се консултирал со правно лице.

И после ќе праша некој зошто во Македонија има толку превари, па не читаат бе луѓево друже.[DOUBLEPOST=1421319647][/DOUBLEPOST]P.S I'll just leave this here
7594_10204980879782695_2012360283419258002_n.jpg
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
10
Бате, само пази што потпишуваш. Најчесто сопственикот не одговара за ништо. Сите одговорности се на управителот. Значи не верувај на зборови него на напишано. Уште еднаш, само пази и читај што потпишуваш.
Поздрав и се најдобро
 

Kajgana Shop

На врв Bottom