Упис на ИКИ (информатичко компјутерско инжињерство) ПОМОШ!!!

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Брат ми сега треба да се запишува на факултет на ИКИ смерот на ЕТФ. Подолу ќе го прочитате писмото што го има испратено до владата, во врска со проширување на квотите.
Ве молам прочитајте и кажете мислење или ако некој знае нека каже каде да се обрати дали треба до министерство за образование дали со петиција на студенти итн.....
Брат ми ме замоли ако може ова писмо или барем оваа тема да ја објавите на кајгана сајтот со цел и другите да можат да видат што се случува.

Знам дека ќе помогнете ТЕНКС:je:

ЕВЕ ГО ПИСМОТО:

Dobar den,
Mi treba edna informacija, ne znaev kade da se obratam, smetam deka vie
bi mozele da mi odgovorite. Se raboti za upis na Fakultetot za
Elektrotehnika i Informaciski Tehnologii (FEIT), koj sto e vo ramkite na
univerzitot Sv.Kiril i Metodij. Prepostavuvam kako sto veke znaete na ovoj
fakultet ima pregolem interes za upis na t.n. smer IKI (informaticko i
kompjutersko inzinerstvo). Samo na prviot upisen rok (25 i 26 juni) za
192 mesta se kandidiraa priblizno 320 kandidati. Ovaa brojka smetam deka
e poveke od zadovolitelna, bidejki jasno pokazuva kolku denesnata
mladina e nasocena kon IT tehnologiite, koi sto se mnogu vazen faktor za
razvojot na bilo koja zemja. No glavniot problem nastanuva vo toa sto i
pokraj golemiot interes na idnite studenti, poradi tehnicki pricini tie
ne se vo moznost da gi ostvarat svotie snista, tuku se prinudeni da se
prenasocuvaat na drugi smerovi koi sto za zal se isto taka prepolni, pa
tie samite ostanuvaat da baraat alternativni resenija. Mislam
deka do sega veke imate pretstava za sto stanuva zbor. Toa sto me
interesira e DALI POSTOI BILO KAKVA MOZNOST ZA PROSIRUVANJE NA KVOTATA???,
i ako postoi kako moze toa da se postigne? Dali treba da se potpisuva
peticija od idnite studenti, ili pak da se apelira do Ministerstvoto za Obrazovanie?
Kakvi merki treba da se prevzemat so cel da se postignat nekakvi rezultati???
Odnapred vi blagodaram.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Daj be pipol pomagajteeeeee!!!!1 bratmi na sekoj 30 sekundi ima nesto ima nesto
 
Член од
29 мај 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
јас имам другари кои се запишаа на ИКИ и денес ги информираа дека во петок полагаат приемен затоа што се пријавиле голем број на ученици со 100 поени....така да на ИКИ ќе се запишат сите кои имаат 100 поени но од приемниот ке зависи во која квота ке бидат...а ако и по него има голем број на студенти со исти поени сигурно ќе прошируваат квоти
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
а мора на ики на четиригодишни да иде, пошто ако да речеме бил просечен ученик тогаш може да иде и на тригодишните што се нудат.
 

Toto_

P.H.D
Член од
27 април 2007
Мислења
65
Поени од реакции
1
Да ти кажам од искуство. Јас лани се запишав на ИКИ и имаше пријавено 3 пута појќе од што примаја. И нас не држеа во неизвесност некој ден и на крај сите што имаа 100 поени влегоа во државна квота а другите дури и со една 4 ги примија во приватна со 500 евра. Така да нема зашто да се секира никој зашто на електро сите ќе ги прима зашто таму са зинати за паре :vozbud: А оваја година ништо чудно и да има приемен ако претерано многу кандидати има. Ама во секој случај ја мислим дека сите ќе ги прима . . Е сега ако сакаш у државна квота тоа е друга работа...Поздрав..
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
Нека се отпишува брат ти одма додека му е време, немој да мислиш дека му ја расипувам желбата или сум му конкуренција, јас исто така се запишав лани и не само јас туку од моја група уште 90 души од 120 испопаѓавме како круши. ОСВЕН ЗА ПАРИ ЗА ДРУГО НЕ МУ ЈА МИСЛАТ иначе таму фигурираш како индекс односно парче хартија и на никој не му е гајле за тебе дали ти знаеш или незнаеш никој нема да ти објасни како што треба!! ИНАЧЕ ОВАА ГОДИНА ЗАЕДНО СО МЕНЕ СЕ ОТПИШАА УШТЕ 40 студенти од мојата група!! ТАКА ДА ТИ си знаеШ.
ЧАО И ПОЗДРАВ!!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Вино секаде каде што има голема конкуренција а капацитетот на факултетот е надминат, се врши јака селекција во прва година преку испитите со тоа што не ја поставуваат тежината на испитите според тоа колку трба да се знае, колку реално може самиот факултет да прими во втора година, бидејќи почнуваат повеќе лабараториски вежби кои кога има повеќе души во група отколку што нормално треба се губи смислата бидејќи ниту студентот нешто ќе разбере, ниту доцентот наможе ефективно да ги спроведе вежбите.
За да не се отпишуваат по толку треба лаабараторискиот капацитет ан електро да се дуплира, за да може да прими повеќе од тие што се запишани во прва година.
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Тешко на ИКИ да те примат,па дури и со 100бода,ако влезеш ќе влезеш приватно,незнам ,ако сакаш да си стаиш на друго па после втор семместар да се префрлиш,друго чаре незнам.Со среќа...
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Нека размисли за тригодишни студии, дали на Електро или на ПМФ (има 94 пријавени тука, од 100 до 40 поени).. слушнав годинава имало и државна квота по 200 евра, а не како нас по 1000 што не` заебаа да плаќаме..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom