Уписи на факултет - Внимателно

Coca-Cola1981

uzivaj vo nepovtorliviot vkus Always CocaCola
Член од
27 јануари 2007
Мислења
417
Поени од реакции
1
DoolroX напиша:
ќе добиеш зашто да не :) дипломите се признати во македонија, а тоа што и кај си го прочитал е друга работа :) секоја фирма си има право да напише какви дипломи прима и неприма тоа е нивна работа, али искрено ја до сега не сум видел ниеден таков оглас по весници. сум работел во 2 државни фирми и никој не ми направил проблем, дури во едната ми рекоа кога ќе дипломираш (на фон) ќе нема проблеми и за повисоко работно место. исто така имам многу колеги кои сега завршуваат 4 година и исто така при аплицирање за работно место во било која фирма никој не им правел проблем. ако не се признаваат дипломите од фон и европски универзитет, тогаш зашто да ги признаваат од другите приватни факултети, кои искрено се светлосни години позади овој факултет и во услови и во се останато, а за државниот не ни сакам да коментирам односно да правам споредба во услови за студирање и такви слични работи :)



конкретно на секој оглас од ад Пивара Скопје е нагласено дека не примаат луѓе од ФОН, се работи за несто што мислам дека е приватно меѓу газдата на ФОН и Свето Пивара ама сепак резултатот е тој, ФОН во ПИВАРА ЈОК
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
A значи така ее??Фала Doolrox.Сега се ми стана јасно:smir:
I mene nekao mi e polesno ,ja znaev nesto ama ova so potvrda e, a inaku Fiat i Pivara se imat skarano nesto. Eve ja konecnata lista na univerziteti koi se priznaeni i akreditirani, odnosno koi si platile od privatnite odredena suma na pari vo banka za da im se obnovi akreditacijata. Spored Ministerstvoto site koi se na listata od oktomvri ke imaat uslovi za studiranje, so baraniot broj za predavalni i profesori i red drugi raboti
http://www.mon.gov.mk/visokoustanovi.asp
 
Член од
3 јули 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
A DALI NEKOJ ZNAE ZA AMERIKANSKI DALI E PRIZNAT ILI PAK UCI TAMU I DA MI KAZE NESTO VO VRSKA SO OVOJ KOLEG,ISKUSTVA,I SL.
SE NADEVAM DEKA NEKOJ KE ODGOVORI!
PLEASE:uvo:
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
Abe elate na Ekonomski da vidite sto e fakultet:D
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
ЕЕ само да прашам нешто.Дали дипломите на ФОН се признаени кај нас?Оти нешто кога читав огласи си има нагласено:Димпломи од ФОН не се признааваат!!Се надевам дека ќе добијам одговор!!!
diplomite se priznaeni ama ako ima nekoj oglas za rabota pisuva baram ekonomist na pr. osven so diploma od fon, toa e taka zatoa sto znaat kako zavrsuvaat tamu studentite, deka voopsto ne ucat i nikoj ne saka takov ne obrazovan kadar da mu propadne firmata
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Дечки имам јас уште време до факултет,ама ме интересират дали во бодувањето игрет улога сите оцени од сите предмети,или само од предметите важни за факултетот?
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
Дечки имам јас уште време до факултет,ама ме интересират дали во бодувањето игрет улога сите оцени од сите предмети,или само од предметите важни за факултетот?
da site oceni se bitni ama najbitni i najveke se boduvaat tie od maturata i gledaj da izberes predmeti soodvetni za na fakultetot na koj sto ke odis
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Дечки имам јас уште време до факултет,ама ме интересират дали во бодувањето игрет улога сите оцени од сите предмети,или само од предметите важни за факултетот?
Зависи на каков факултет сакаш да се запишиш. Ако одиш на некој каде што нема голема конкуренција не се толку битни оценките. Јас сите години бев многу добра, имаш шарени оценки(нели разновидноста развеселува:icon_lol:), и немав проблем при запишувањето, толку поради малата конкуренција, таков ми е факсот. Али како и да е, колку толку учи си. :wink:
 

Day4walker

Doyle Brunson
Член од
18 ноември 2008
Мислења
132
Поени од реакции
8
Абе приватниве факултети се ок немам ништо против нив али ипак таму е тато дај пари и ке имам диплома седни малку на дрзавен да го испотис гзот малку а и да научиш нешто а ипак дипломата од дрзавен и приватен е многу различна иако и со приватен мозе да се најде работа али јас мислам дека предност имаат дипломите од дрзавен

а многу ме интересира дали ФОН стварно имал напраено некој договор со МВР за вработуванје незнам другариве ме убедуваат во тоа али мене ич не ми се верува дека МВР ке си ја рипне својата полициска академија и ке вработува некој од ФОН зборам за насока детективи и криминалистика....а и на ФОН е премногу лесно да се заврши тој факултет отколку на дрзавен ипак за да се запишеш на дрзавниот мора да бидес физички спремен пред се дека има приемни кај што треба да се прават склекови дигаат тегови и уште триста чуда и ако ова со ФОН е точно мислам дека никој не треба да се запишува на полицискава академија наша зашто додека да го заврши ке му се смачи ама апсолутно а на ФОН ке си помине "онака" позз :wink::wink::wink::wink::wink:
 
Член од
29 јануари 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
јас се запишав на фон информациски технологии... и мислам дека не погрешив...
 

Giso`Yo

The Real YoYo
Член од
29 јануари 2007
Мислења
119
Поени од реакции
0
Има ли некој да ми каже што како е на ФАМИС (администрација и менаџмент на инф. системи) во склоп на Климент Охридски ?

Дали е добар за некој како мене (кој гледа да помине без математика)?

Колку што гледам одсекот јавна администрација и нема математика ...
 
Член од
27 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
42
еј а интересно е што во тетово гледате нема медицина општа изглеа не му ја признаваат таму само за сестри физиотерапефти пишува
 

aluminium

MSc
Член од
3 март 2011
Мислења
186
Поени од реакции
20
Не знам дали гледавте си излезе министерот за образование и си кажа дека само Европски уницерзитет е признат.А тоа што пишуваше во Време тоа е се местена работа бе

















Почитувани колеги,
Во девети семестар имате два задолжителни предмети: Проектен менаџмент (Доц Сашо Гелев) и Теорија на системи (Проф. Биљана Перчинкова), и би требало да имате два изборни предмети. Оваа година ќе се активираат само два предмети, и тоа:
Образовен софтвер (Проф Ристо Христов)
Криптографија (Проф Биљана Јанева)

Eve kako se odnesuvaat na EURM, ima izborni predmeti ama oni gi biraat za nas

 

Kajgana Shop

На врв Bottom