Упатство за идни крводарители

Член од
24 октомври 2011
Мислења
384
Поени од реакции
138
Кај треба да се обратам за да добијам потврда за 10 дарувања?
потврда за 10 дарувања ти даваат во трансфузиологија со приложување на крводарителската книшка и таа потврда ја носиш во ФЗО и таму ти даваат решение за ослободување од партиципација и потоа тоа решение си го фотокопираш и го даваш кога ќе ти побараат за некоја здравствена услуга (порано се ставаше печат во з. книшки а сега е вака)
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.258
Ете, добро е што навреме некој ме поправи... :)
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
3.863
Поени од реакции
7.816
Дечки кога најбрзо може да се дарува после примање антибиотици? Примав Сумамед пред 2 недели некаде, имав настинка. Имаше на првата страна една листа ама линкот е истечен.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Дечки кога најбрзо може да се дарува после примање антибиотици? Примав Сумамед пред 2 недели некаде, имав настинка. Имаше на првата страна една листа ама линкот е истечен.
Од прашалникот што се пополнува пред дарување:
Дали во последните 3 дена сте земале некои лекови (вклучувајќи и аспирин)?
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Дечки, примав вакцина против тетанус пред неколку денови, па сакав да прашам како ќе ми одрази сега тоа на идното дарување на крв (бидејќи си планирав периодов), па дали има некој период на чекање. Гледав на нивната страница пишува „во зависност од состојбата“, што малку ме збуни, па чисто да знам дали некој од вас имал слична ситуација.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.066
За да станете крводарител треба да ги исполните следните задолжителни услови:

• Да бидете здрав и да сте на возраст од 18 до 65 години.

• Пред дарувањето потребно е да пополните прашалник за дарител на крв во кој прашањата се однесуваат на вашето здравје, прележани болести и животни навики. Неопходно е искрено да одговорите на поставените прашања, бидејќи на тој начин го штитите сопственото здравје, но и здравјето на тој што ја прима вашата крв.
.
оваа старосна граница изгледа важи само во МКД, во повеќето држави се до 60 години старост
второ- само со прашалник ли ( на жити мајка) им се верува на дарителите?
пак ќе кажам во некои држави, се бараат и извештаи од специјалисти за здравствената состојба на дарителите, плус ртг-снимка на бели дробови и потврда од гинеколог за жените
некаде иако е дарување крв- им се плаќа по 50 евра (Австрија на пример) , а некаде им даваат „утешни„ подароци ко на пример добиваат бесплатно Bloodborne за PlayStation 4 (како што е случај со Белгија)
некаде два дена платено отсуство ....
 
Последно уредено:

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.755
Поени од реакции
7.504
оваа старосна граница изгледа важи само во МКД, во повеќето држави се до 60 години старост
второ- само со прашалник ли ( на жити мајка) им се верува на дарителите?
пак ќе кажам во некои држави, се бараат и извештаи од специјалисти за здравствената состојба на дарителите, плус ртг-снимка на бели дробови и потврда од гинеколог за жените
некаде иако е дарување крв- им се плаќа по 50 евра (Австрија на пример) , а некаде им даваат „утешни„ подароци ко на пример добиваат бесплатно Bloodborne за PlayStation 4 (како што е случај со Белгија)
некаде два дена платено отсуство ....
Крвта се тестира, ништо не е на жими мајка ;)
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.298
Поени од реакции
1.434
Секојдневно пијам апчиња за пролетна алергија на полен и слично, лентрика/лоратадин. Дали тоа влијае на мојата "способност" за давање крв ? Чисто да знам, да прекинам да ги пијам неколку дена пред дарување крв ако се "штетни" за крвта.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
744
Поени од реакции
241
два пати одам да дарувам крв - два пати ми викаат не пошо низок хемоглобин (мерен со сината течност)
никогаш претходно не ме одбиле.
колку е тоа веродостојно?
 
Член од
29 август 2017
Мислења
132
Поени од реакции
66
два пати одам да дарувам крв - два пати ми викаат не пошо низок хемоглобин (мерен со сината течност)
никогаш претходно не ме одбиле.
колку е тоа веродостојно?
Направи си една крвна слика и види шо е проблемот.
 
Член од
13 октомври 2014
Мислења
55
Поени од реакции
7
После колку време треба да стигне тоа картончето на домашна адреса? Заедно со резултати така?
 
Член од
18 ноември 2017
Мислења
26
Поени од реакции
0
Здраво.Како може да бидам информиран доколку на некого му е потребна итно крв? И дали главни,задолжени за ова се од трансфузиологија.Поздрав :)
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
7.923
Поени од реакции
12.977
dali mozam da daruvam krv ako pred pomalku od 6 meseci imam popravano zab?
 
На врв Bottom