Уметничка галерија

G

G_ART

Гостин
Здраво кајганџии :D
По пауза од 5-6 години се враќам на форумот поздрав до @ManUtdChampions :D
Ја отварам темата, чисто да ги споделам со вас дел од моите цртежи, многу повеќе сум активен на инстаграм, али ете дел ќе ги објавам и овде. Па ајде доколку не е мртва уметноста во Македонија да видиме колку сме барем тука на форумот тие шо знаеме да цртаме,сликаме или било што слично, па споделувајте цртежи, слики да направиме и некој натпревар понатаму или било што на вас ке ви дојде на памет :D
P.S Заинтересирани нека ми пишат во порака цртежите ги продавам. Сите се нацртани во A4 формат обичен блок за скицирање а цртени се со Staedler pigment liner. Тие шо се во боја се со акварел. Не сум уметник уште на старт кажувам туку во животот се определив на сосема нешто друго.
Ајде коментари :D 34201203_2040961762890171_8323341067084627968_n.jpg
 

Attachments

G

G_ART

Гостин
[/DOUBLEPOST] 28685419_226681537891471_1245139994416218554_n.jpg 30581771_238157206743904_1814227909913608192_o.jpg
 

Attachments

Последно уредено од модератор:
Член од
20 август 2018
Мислења
170
Поени од реакции
299
Колку го даваш Марио?
Заедно со џенската гола мислам дека ти се најдобри.
Првиот лик претпоставувам дека е Џим Морисон? + Морган Фриман и Салвадор Дали.
Мој совет - да поработиш на ликовите пошто твојот Џим не е баш вистинскиот Џим.
Поздрав и :bravobe:
 
K

kicodarker

Гостин
Навистина, си се родил со алат во рацете (одличен талент за цртање). Се надевам во иднина ќе почнеш професионално да се занимаваш со ова.
 
G

G_ART

Гостин
Колку го даваш Марио?
Заедно со џенската гола мислам дека ти се најдобри.
Првиот лик претпоставувам дека е Џим Морисон? + Морган Фриман и Салвадор Дали.
Мој совет - да поработиш на ликовите пошто твојот Џим не е баш вистинскиот Џим.
Поздрав и :bravobe:
Да не сум го фатил баш убаво :D Али добро портрети тешки се за цртање поготово со оваа техника со чкртаници да е со молив ајде "полесно" ке е, оти можеш со сенчање тонови да фаќаш не се разбирам хаха. Али друго би кажал еве на пример Дали е нацртан така да сите тие линии всушност го покажуваат ликот каков бил така откачен, барем јас така сакав да си го претставам :D Фала за коментарите, а Марио е нацртан на А4 лист обичен од блок како што кажав, и тоа толку е мал ке го сликам ако сакаш ке ти го пуштам така да би ти го дал али нема да си задоволен сепак другите се поголеми нацртани. Така сега изгледа голем а многу е мал на листот нацртан. :D[DOUBLEPOST=1548634108][/DOUBLEPOST]
Навистина, си се родил со алат во рацете (одличен талент за цртање). Се надевам во иднина ќе почнеш професионално да се занимаваш со ова.
Фала ти многу :D се трудам па ќе видиме :D[DOUBLEPOST=1548634221][/DOUBLEPOST]
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.938
Поени од реакции
33.483
Не сум уметник уште на старт кажувам туку во животот се определив на сосема нешто друго.Ајде коментари :D Прегледај го приврзокот 203770
... не си уметник, но имаш нешто во тебе дарба за цртање,но треба да ја задржиш темата и стилот што тебе ти лежи, ама тоа друг да ти го каже,а не да одлучиш сам за себе- туѓите мислењето како анкета да ти биде!


... по мое мислење е дека не ти одат баш од рака цртањето на портрети на познати личности (не оди во овој правец)ама цртање на непознати ликови, онака апстрактно би рекла дека ги доловуваш доста успешно (оди кон овој правец)!како и цртежи на животни доста успешно, дали црно бело илицртежи во боја на животни ( применувај почесто како тема на твоето цртање)!


исто важи и за цртање на пејсажи да применуваш почесто!
...избегнувај цртање на целосни човечки фигури (примери со вљубени парови), оти некако не ти оди од око анатомскиот сооднос и положба на оделни делови од телото на човекот кога ги поставуваш на хартија со цртање!
п.с.
честитки за организирање на уметничка изложба!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom