[Туторијал]Unroot- Unbrick Samsung galaxy s3,s4,note 2,note 3

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Гледам дека се повеќе прашуваат како да го надоградат на 4.4.2 или како да го вратат на фул сток телефонот ако веке им бил рутиран

1.Проверете кој модел на телефон го имате во settings--->About device---> Model number кај мене конкретно е GT-9505

2.Симнете го odin 3.07 here.

3. Приклучете го телефонот со компјутерот преку кабел ако имате Windows 7 и Windows 8.1 он сам ке ви најде драјвери за телефонот кога ке ги инсталира драјверите исклучете го телефонот и ставете го во Download Mode (Down+ Home+power) држете го додека не влезе во Download mode,кога веќе сте во Download Mode приклучете го пак со компјутер и почекате да се инсталираат и последните драјвери

4.Ако имате веке инсталиран киес пред да почнете да го флешувате телефонот пожелно е во Task Manager во процеси да видите дали Kies работи во позадина и да ги исклучите kies и Odin не смејат да бидат заедно уклучени исто и антивирусот исклучен

5.Симнете го вашиот firmware за вашиот модел од http://www.sammobile.com/firmwares/ било кој регион може ја на мојот го користам на галакси с4 од русија пошто тој е нај нов сега за сега освен ако не ви е заклучен на некоја мрежа па мора тој да го флешувате за да не изгубите на гаранција,ако ви е неверлок одна која било земја

6.Од кога ке се симне ке биде во rar треба да го отпакувате и ке добиете tar ставате телефонот во Download mode палите Odin и во PDA или на поновиот ODIN e AP, го бирате FW кој сте го симнале один ке замрзне на 10 секунди така треба од кога ке се врати во нормала ке го приклучите Auto Reboort и F.Reset треба да бидат штиклирани исто како на сликата друго ништо не штиклирајте ID:COM ако е плаво тоа значи дека один го препознал телефонот и може да почнете да флешувате стиснете старт и за едно 5-7 мин ке имате андроди kitkat 4.4.2 или па одрутиран телефон


7.Од кога ке заврши флешувањето влезете во рикавери мод (up+home+power) во рикавери мод избирате wipe cache и wipe Data рестарт после првиот рестарт на телефонот му треба неколку миниту додека се укличи така да не паничете :) после ова имате свежа верзија на андроид 4.4.2

Ако сте на верзија 4.3 и сакате да го надоградите на 4.4.2 истата процедура е како горе исто е и за унроот и за апдејт

ако веке сте го надоградиле на 4.4.2 не може да се вратите на постара верзија од 4.4.2 на 4.3 поради новиот бутлоадер knox

Пред да почнете да флешувате пишете на темава ако нешто не ви е јасно за да не го направите цигла
Цигла може да да го направите ако не внимавете ако флешувате Pit фајл и сред флшување го прекинете кабелот или па флешнете погрешен FW

Нити ја нити форумов нити па администраторите ви се виновни ако нешто го брикнете телефонот се си правите на своја одговорност пред да почнете ако нешто не ви е јасно слободно пишете на темава па после почнете со флешување ако више сте решиле

Приватни пораки не ми пракајте кај да го приклучам телефонот на кој усб порт какво кабелче треба и слично
 
Ф

Флеш

Гостин
Цигла може да да го направите ако не внимавете ако флешувате Pit фајл и сред флшување го прекинете кабелот или па флешнете погрешен FW

Нити ја нити форумов нити па администраторите ви се виновни ако нешто го брикнете телефонот се си правите на своја одговорност пред да почнете ако нешто не ви е јасно слободно пишете на темава па после почнете со флешување ако више сте решиле

Приватни пораки не ми пракајте кај да го приклучам телефонот на кој усб порт какво кабелче треба и слично
Ептен битна порака .... еве ви како да го направите тоа ама не сум ја крив .... исто како со цигариве :P:LOL: AJ постави и за Галакси Ace ..... рутиран ми е , само не знам како да го флешнам со Цијаноген ..... :)
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Ептен битна порака .... еве ви како да го направите тоа ама не сум ја крив .... исто како со цигариве :P:LOL: AJ постави и за Галакси Ace ..... рутиран ми е , само не знам како да го флешнам со Цијаноген ..... :)
Исто ти е за сите самсунг андроид телефони симни го само официјалниот FW од саммобиле за твојот телефон и флеш преку один

А тоа е пораката дека секогаш има некоја мала шанса од не внимание да го брикнат за тоа и е напишано дека не сум ви ја нити па форумот виновни за грешки кој може да ги направите :)
 
Последно уредено:
Ф

Флеш

Гостин
Исто ти е за сите самсунг андроид телефони симни го само официјалниот FW од саммобиле за твојот телефон и флеш преку один

А тоа е пораката дека секогаш има некоја мала шанса од не внимание да го брикнат за тоа и е напишано дека не сум ви ја нити па форумот виновни за грешки кој може да ги направите :)
ок ,само беше малку да те пецнам за малку шега, не штети .... значи иста процедура си оди сево ова , не остапува нешто поразлично од поновите верзии на Галакси ..... фала :)
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
ок ,само беше малку да те пецнам за малку шега, не штети .... значи иста процедура си оди сево ова , не остапува нешто поразлично од поновите верзии на Галакси ..... фала :)
Ништо ново се е исто се става телефонот во Download mode и се флешува официјалниот за твојот модел

ако сакаш кастим ромови да инсталираш тогаш тоа се прави преку кастим рикавери wipe data wipe cache format system format boot и инсталл zip и така натакај
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Има шанса да се рутира ноте 3 без да се активира knot 0x1? Верзија 4.4.2 е.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Има шанса да се рутира ноте 3 без да се активира knot 0x1? Верзија 4.4.2 е.
Мислам дека има види на xda, ама не сум сигурен мислам дека со ставање на рикавери пак гори осигурачот за рут има на xda без да се откуца кнокс

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Сега за сега нема без активација на кнокс. Има да рутираш ама со активирање на кноксот. Само што го земав, не ми се исплати да ја ебнам гаранцијата.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Мене телефонот уште во џеб кога ми беше се рестартираше и се напраил брицк и немам ни бекап ни ништо...ако знае некој како да го вратам нека ми каже
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Мене телефонот уште во џеб кога ми беше се рестартираше и се напраил брицк и немам ни бекап ни ништо...ако знае некој како да го вратам нека ми каже
Што телефон имаш и следи ги чекорите горе ако е самсунг ке се среди

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Што телефон имаш и следи ги чекорите горе ако е самсунг ке се среди

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
имам самсунг GT-I9300 Ама неможам да симнам FW...го однесов и до мобилара ми рекоа не се праел....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom