Туристички информации

M

MrzaRules

Гостин
Ај ако може некој да ме упати каде можам да се информирам околу Хостели во Милано....каде има, цени итн итн..
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
http://www.booking.com/ еве страна од сајт, ја го користам има доста корисни информации различни хотели, хостели и тн само го пишуваш местото и датата
 
Член од
23 март 2012
Мислења
34
Поени од реакции
35
И јас не сум сигурен дали моето прашање е за тука, но дали некој би можел да ме информира за просечните плати во Македонија од областа на туризмот (менаџер за туризам, туристички агент, туристички водич, рецепционери..) Фала! :)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
И јас не сум сигурен дали моето прашање е за тука, но дали некој би можел да ме информира за просечните плати во Македонија од областа на туризмот (менаџер за туризам, туристички агент, туристички водич, рецепционери..) Фала! :)
Не знам точно податоци ,ама просечна плата во туризмот е околу 12-15 000 ден.Моја проценка.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
И јас не сум сигурен дали моето прашање е за тука, но дали некој би можел да ме информира за просечните плати во Македонија од областа на туризмот (менаџер за туризам, туристички агент, туристички водич, рецепционери..) Фала! :)
рецепција, агент 12-15,000 макс, водич, мислам дека нема фиксна плата, менаџер (ако мислиш на хотел) од 20 + до многу....
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Знае ли некој поефтин паркинг во Солун? Ќе треба да ја оставам колата 3, 4 дена негде а не ми се даваат 20-30 евра од ден.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Знае ли некој поефтин паркинг во Солун? Ќе треба да ја оставам колата 3, 4 дена негде а не ми се даваат 20-30 евра од ден.
Многу тешко во Солун да најдеш поефтин паркинг. Пробај преку некој што живее во Солун па кај нив пред зграда да ја ставиш, мислам дека знаеш за кого зборам.
Или едноставно стави ја во уличките, извади ги сите ознаки мкд од неа и моли се да ја најдеш истата кога ќе се вратиш :)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Многу тешко во Солун да најдеш поефтин паркинг. Пробај преку некој што живее во Солун па кај нив пред зграда да ја ставиш, мислам дека знаеш за кого зборам.
Или едноставно стави ја во уличките, извади ги сите ознаки мкд од неа и моли се да ја најдеш истата кога ќе се вратиш :)
Ако е тој што мислам, не живее веќе во градот :)

Ми кажаа за опција пред Космос да ја оставам пошто било ефтино, ама мислев случајно да не има за поблиску опција.. Фала :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ако е тој што мислам, не живее веќе во градот :)

Ми кажаа за опција пред Космос да ја оставам пошто било ефтино, ама мислев случајно да не има за поблиску опција.. Фала :)
Космос? :eek: Тоа е 20 километри надвор од Солун. Најдобар совет е да ги прашаш чичковците што возат такси на таа релација секојдневно.
Тие ги знаат сите дупки во Солун за паркирање.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Космос? :eek: Тоа е 20 километри надвор од Солун. Најдобар совет е да ги прашаш чичковците што возат такси на таа релација секојдневно.
Тие ги знаат сите дупки во Солун за паркирање.
Не е страшно што е на 20 км, за 10 евра возат таксисти до Солун. Подобро од 120. :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не е страшно што е на 20 км, за 10 евра возат таксисти до Солун. Подобро од 120. :)
А да размислиш на ооцијата да ја оставиш во Гевгелија и од таму со такси до аеродром, возат таксисти. И ќе ве пречека на враќање. Ем нема да возиш, ем нема да ја мислиш.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
А да размислиш на ооцијата да ја оставиш во Гевгелија и од таму со такси до аеродром, возат таксисти. И ќе ве пречека на враќање. Ем нема да возиш, ем нема да ја мислиш.
Може и така, со тоа што ќе бидам во градот, не летам :D За колку возат?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Може и така, со тоа што ќе бидам во градот, не летам :D За колку возат?
80 евра од Скопје возат, за од Гевгелија би требало за 30/40 евра да најдеш, ако нема и редовни. Види на реклама 5 или јави се во такси во Гевгелија ќе ти кажат.
Мислев дека леташ, ако хотелот има паркинг никој не ти ја чепка.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Може и така, со тоа што ќе бидам во градот, не летам :D За колку возат?
Имаш еден куп агенции со еднодневни тури до Солун, кај мене од селово возат за 900 ден. секој ден сакаш повратна, сакаш во еден правец.
Тргнувањето е во 6 наутро, додека враќање е околу 4 попладне.
Треба да се најавиш пред еден ден.
--- надополнето: 23 април 2013 во 22:50 ---
Не е страшно што е на 20 км, за 10 евра возат таксисти до Солун. Подобро од 120. :)
Има и автобус кој застанува пред Икеа за 1.5 евра. Се имам возено со него оти сум тешка циција.
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Сакам да прашам дали некој воопшто(преку туристичка агенција) отишол на шетање, одмор во Лос Анџелес?? Многу сакам да го посетам ама никако неможам да најдам некоја понуда од туристичкиве агенции(ако воопшто има некоја)... :sick:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom