Триглицериди

Член од
27 јули 2012
Мислења
300
Поени од реакции
122
Немојте да се плашите од диети, само гледајте какви диети ке бидат тие, всушност што ке има за јадење во тие диети.
Преферирам на девојките поголемо конзумирање на зелени салати како марула, зелка и брокула. Доволно 2-3 салати дневно да изедете - одлично! Брокулата конзумирајте ја како варена заедно со варен компир па сето тоа измешано во една смеса со малку сол. Јас велам ние машките сме поснаодливи кога се работи за кујна, инаку како што ви реков не се плашете јадете само салати - нема да умрете, ова нека ви биде пример како психичка поткрепа (кравата цел живот пасе трева, а има млеко да го нахрани цело село ) ;)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Немојте да се плашите од диети, само гледајте какви диети ке бидат тие, всушност што ке има за јадење во тие диети.
Преферирам на девојките поголемо конзумирање на зелени салати како марула, зелка и брокула. Доволно 2-3 салати дневно да изедете - одлично! Брокулата конзумирајте ја како варена заедно со варен компир па сето тоа измешано во една смеса со малку сол. Јас велам ние машките сме поснаодливи кога се работи за кујна, инаку како што ви реков не се плашете јадете само салати - нема да умрете, ова нека ви биде пример како психичка поткрепа (кравата цел живот пасе трева, а има млеко да го нахрани цело село ) ;)
Да те исправам, брокулата треба да биде обарена на пареа или во врела вода (не зовриена) 2-3 минути максимум и да се вади за да се не изгубат сите драгоцени витамини и минерали кој ги има во себе зашто е многу кревка.
 
Член од
27 јули 2012
Мислења
300
Поени од реакции
122
Да те исправам, брокулата треба да биде обарена на пареа или во врела вода (не зовриена) 2-3 минути максимум и да се вади за да се не изгубат сите драгоцени витамини и минерали кој ги има во себе зашто е многу кревка.
ТОЧНО ! Брао бе дете златно алал да ми ти е :pos:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
И мајка ми ги пие. 340 ден. биле во аптека. Но се уште не сакам да почнам да внесувам апчиња, затоа ќе се обидам првин со храна да ги средам.
А за благо, како се справуваш, јас мислам дека нема да можам да издржам без тоа. :(
Јади секој ден по 100 грама сардина конзерва (29 денари ти е у кам) и по една лажичка масло од ленено семе = ова ти е вкупно 7грама омега 3, ни едно апче нема волку омега 3.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Немојте да се плашите од диети, само гледајте какви диети ке бидат тие, всушност што ке има за јадење во тие диети.
Преферирам на девојките поголемо конзумирање на зелени салати како марула, зелка и брокула. Доволно 2-3 салати дневно да изедете - одлично! Брокулата конзумирајте ја како варена заедно со варен компир па сето тоа измешано во една смеса со малку сол. Јас велам ние машките сме поснаодливи кога се работи за кујна, инаку како што ви реков не се плашете јадете само салати - нема да умрете, ова нека ви биде пример како психичка поткрепа (кравата цел живот пасе трева, а има млеко да го нахрани цело село ) ;)
Не преферираш, препорачуваш ;)

Кај мене беа во рамки на нормала, поблиску до долната граница.
А јадам без ограничување од сите набројани работи со црвено, добар дел и во поголеми дози.
Ако се задлабочиме во овие работи, испаѓаме ептен нездрави.Ама како наши баби и дедовци на времето немале гајле со млеко над 0,9 % маснотии, непреработено е негде околу 4%...Или дека тогаш немало производители на млеко со 0,9% м.м. :)
Логично на темава ми дојде еден off the record муабет од доктор специјалист...и ние сме к‘о коли, ако ти се расипал дел, не е криво горивото.А и секој организам е различен...
Најдобронамерен совет - гледај си го кејфот, јадењето како уживање, пиењето исто (y)
Види вака. И јас кога бев под 25 години можев се да јадам од наведеното и цела крвна слика да ми е супер. Не велам дека сега сум престарела, но да бидеме реални, со годините се менува и организмот. Можеби за тинејџер или за младич од 22-23 години, ништо нема да му е ако јаде секој ден хамбургери. Како си минуваат годините не можеме да јадеме како што сме јаделе кога сме биле млади. Значи зборам за - јадеш што сакаш, без физичка активност. Мора нешто да се промени. Ако веќе обожаваш да јадеш брза храна, сувомеснато, тестенини и слатки, треба и да вежбаш. Но кога си по цел ден на работа и пред компјутер (или било која друга работа во која немаш физичка активност) а сакаш да јадеш како тинејџер, тогаш ќе се појават недобри резултати не само на килажа, туку и на бубрези, црн дроб, крв и т.н.
Јас знам дека резултатите не ми се застрашувачки, но сепак, тоа е аларм дека не смеам повеќе да се опуштам како до сега. Подобро да се спречи, отколку да се лечи. :)
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Јас имам покачени триглицериди, пијам едни апчиња аторис тие ги намалуваат триглицеридите исто така и Омега 3 пијам па неам гајле
--- надополнето: 5 февруари 2013 во 22:30 ---
исто и по 500-600мл свежо цеден сок од: портокали, цвекло, морков, лимон....
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Не преферираш, препорачуваш ;)


Види вака. И јас кога бев под 25 години можев се да јадам од наведеното и цела крвна слика да ми е супер. Не велам дека сега сум престарела, но да бидеме реални, со годините се менува и организмот. Можеби за тинејџер или за младич од 22-23 години, ништо нема да му е ако јаде секој ден хамбургери. Како си минуваат годините не можеме да јадеме како што сме јаделе кога сме биле млади. Значи зборам за - јадеш што сакаш, без физичка активност. Мора нешто да се промени. Ако веќе обожаваш да јадеш брза храна, сувомеснато, тестенини и слатки, треба и да вежбаш. Но кога си по цел ден на работа и пред компјутер (или било која друга работа во која немаш физичка активност) а сакаш да јадеш како тинејџер, тогаш ќе се појават недобри резултати не само на килажа, туку и на бубрези, црн дроб, крв и т.н.
Јас знам дека резултатите не ми се застрашувачки, но сепак, тоа е аларм дека не смеам повеќе да се опуштам како до сега. Подобро да се спречи, отколку да се лечи. :)
Каква глупа констатација направи.
Значи проблемот со твоето размислување е дека метаболизмот се забавува,но јас ќе кажам дека грешиш.
Неправилен избор на храна,недоволна активност,преголем стрес и недоволен сон и ќе имаш метаболизам прибилжно на тој што е 20 години.
Нема граници и нема невозможности,фактот е дека има денес повеќе млади со триглецериди,затоа што таа храна што ја конзумираме треба да се троши,а не да се складира.
Можам да кажам дека се се може ако се сака.
Само биди рационален како го трошиш времето и ќе најдеш време за се.
Како приоритет секогаш си давам време за себе па после другите.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Не преферираш, препорачуваш ;)


Види вака. И јас кога бев под 25 години можев се да јадам од наведеното и цела крвна слика да ми е супер. Не велам дека сега сум престарела, но да бидеме реални, со годините се менува и организмот. Можеби за тинејџер или за младич од 22-23 години, ништо нема да му е ако јаде секој ден хамбургери. Како си минуваат годините не можеме да јадеме како што сме јаделе кога сме биле млади. Значи зборам за - јадеш што сакаш, без физичка активност. Мора нешто да се промени. Ако веќе обожаваш да јадеш брза храна, сувомеснато, тестенини и слатки, треба и да вежбаш. Но кога си по цел ден на работа и пред компјутер (или било која друга работа во која немаш физичка активност) а сакаш да јадеш како тинејџер, тогаш ќе се појават недобри резултати не само на килажа, туку и на бубрези, црн дроб, крв и т.н.
Јас знам дека резултатите не ми се застрашувачки, но сепак, тоа е аларм дека не смеам повеќе да се опуштам како до сега. Подобро да се спречи, отколку да се лечи. :)
А што точно јадеше пред систематскиот и кога? Во зависност од одговорот на ова прашање и после повеќе испитувања може да се даде конечен одговор дали има и во што е проблемот. Неможеш во никој случај да заклучиш од еден систематски преглед дека имаш проблем!
Што се однесува до храната таа воглавно и не е некој голем проблем кога се троши. Тргни се од компјутерот малце оди на трчање или во теретана секој ден и тогаш ќе можеш да си јадеш што душа ти сака посебно благо :) се разбира се во умерени количини.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Каква глупа констатација направи.
Значи проблемот со твоето размислување е дека метаболизмот се забавува,но јас ќе кажам дека грешиш.
Неправилен избор на храна,недоволна активност,преголем стрес и недоволен сон и ќе имаш метаболизам прибилжно на тој што е 20 години.
Нема граници и нема невозможности,фактот е дека има денес повеќе млади со триглецериди,затоа што таа храна што ја конзумираме треба да се троши,а не да се складира.
Можам да кажам дека се се може ако се сака.
Само биди рационален како го трошиш времето и ќе најдеш време за се.
Како приоритет секогаш си давам време за себе па после другите.
Што е глупо Стефчо во мојата конотација, ај просветли ме.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Deka metabolizmot zabavuva,kako sto stareeme.
Ako pazis na ishrana imas poveke muskulna masa,aktivna si teloto ne zabavuva :)
Кај прочита во мојот пост дека тврдам дека метаболизмот забавува? Факт е дека човек од 40 не може да се храни како младич од 20 без последици.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom