Триглицериди

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Вие сте имале претерано покачено ниво на триглицериди. Моите не се до толку, но пак се над нормала. Сега за сега ќе пробам со храна (повеќе овошје и зеленчук), не сакам да пијам апчиња. Не значи дека се штетни или не добри, едноставно, не сакам да ги пијам.
едит: Туку некој ако ја има рецептата за сокот од цвекло да ја постира. Знам дека тоа е добар природен лек за намалување холестерол и триглицериди во крвта.
Мене ми мерат два пати на систематски покачени триглицериди.

Мислам дке анекаде ако е нормално докај 1.9 или 2, јас имам 3 и кусур.

Ама некако советите околу исхраната горе што се, особено оној делот за зеленчукот кај пто се вели не е препорачливо грав и грашок во поголеми количини е малку сомнителен. Исто и за портокалите од овошјето.

ЈАс немам таква инфорамција з аовие работи, напротив.

И плус што значи не е препорачливо во поголеми количини. Која е таа мала или нормална колична во грами/ден?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
во 2010 имав потреба од контроли (претходно10+ години не бев направил анализа) и ми најдоа триглицериди до небо. нормална е 1,8. а кај мене 8-9 ако добро се сеќавам. и нормално почуваш да прашуваш како и што да се пие? и ЦИТРОН. секое сабајле си ја мачиш душичката по еден да јадеш. и ок. јадам јас една недела и пак анализа. ништо :( скоро и да не се намалил. или за 0,2 да речеме. ауууууу, кога ли че стигнам до 1,8. нормално, пијам јас уште ситрони, ама уште се распрашувам. и еден лекар ми вика, што си се запнал ти со апчиња или страв имаш. земи пиј си секое утро КЕФИР (250-330мл) и види за една недела пак. ај викам. и јас си го пијам секое сабајле, и тоа со бурек да напоменам. и оп, за една недела правам анализа, ....... што да видам. одма паднало на 4. не ми се верува. му се јавувам на човекот и вака и вака му кажувам. продолжи ми вика, ќе видиш. и озбилно, уште една недела и веќе бев на 2-ка. третата недела 1,2 и ..... доста ми беше. од тогаш не сум се напил пак кефир, ама последен пат, пред 1 година правев пак анализи и се си беше ОК. така да ......... поедноставно од ова мислам дека нема.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Здраво е да не бидеш дебел.
Се што напиша е делумно точно.
Се што е претерано е лошо.
Ако станеш фрик како мене и 100 % од својата храна ја земаш од таканаречени здрави намирници ќе ти здосади.
Слатки
Тие се целосно забранети! :place::place::place: (овој податок не можам да го преболам)
Дозволено, но ретко и во помали количества: мармелад за дијабетичари.
Недозволено: Шеќер и мед в сите облици, разни колачи,чоколад, бонбони,сладолед, пудинг, палачинки и тесто пржено во маснотии. (зошто мед не смее, малце ми е чудно)
Види шеќерот не е проблем,ако се конзумира во преголеми количини особено фруктозата станува проблем.
Таа се таложи во сало и црниот дроб има лимит колку може фруктоза да процесира.
Второ ако каснеш 1 чоколадо во неделата не е лошо за организмот,ќе се чувстуваш супер и ќе продолжиш со тоа што си наумил.
Но бенефициите се поголеми од негативните страни.
Завршија систематските прегледи од работа и резултатите беа катастрофални. Барем за моите колеги (вклучувајќи ме и мене). Што ти значи јадење секое сабајле четврт со јогурт. (n) Анивејз, ајде да се наобразуваме малце што се тоа триглицериди и како на природен начин да ги доведеме во нормала. Според тоа што е напишано мислам дека би било изводливо да се придржува некој до ваквиот начин на здрава исхрана.

Производи кои можат да ги зголемат триглицеридите се рафинираниот шеќер, рафинираното брашно, овошните сокови, суво овошје и претерано консумирање на алкохол. Бидејќи нивото на триглицеридите по оброците со месо се покачува и може да се задржи во следните неколку часа, се советува 8 часа пред испитувањето да не се јаде. Доколку појадувате пред испитувањето, триглицеридите можат да се покачат за 20% повеќе, во однос на вистинската состојба.

Млеко и млечни производи
Дозволено: Пастеризирано млеко, кисело млеко,кефир, јогурт (со најмногу 0,1% млечни масти), свежо кравјо сирење.
Дозволено, но ретко и во помали количества: /
Недозволено: маргарин , павлака, топени и помасни сирење(со повеќе од 25% млечни масти), полномасно млеко(со повеќе од 0,9 % млечни масти

Риба, Месо и месни производи
Дозволено: Варена бела морска риба,особено готвена сардина, туна,харинга, лосос, пилешко и мисирка без кожа.
Дозволено, но ретко и во помали количества: говедско, телешко и јагнешко ако е без маснотии,јајца.
Недозволено: Масно свинско и говедско месо,јазик, паштета, месни конзерви, сланина, џимиринки, колбаси, салами, месни нарезоци, ракчиња, џигер.

Зеленчук
Дозволено: (подготвено без маснотии) зелена салата, зелка, кељ, блитва,спанаќ, моркови, краставиоца, тиквички, пиперка, домати, брокула, карфиол, моркови, бамја, печурки, целер, кромид, соја и соини производи.
Дозволено, но ретко и во помали кокличества-компир(варен и во помали количества): ориз, грав, грашок, леќа.
Недозволено: Компир, пченка, кикиритки.

Овошје
Дозволена храна: Јаболка,вишни,дуњи,јагоди,малини,капини,рибизли,боровинки.
Дозволено, но ретко и во помали количества: Црешни,круши,праски,сливи,портокали,мандарини,киви,диња, лубеница.
Недозволено: Грозје,банани, смокви, сушено и кандирано овошје, лешници, ореви,бадеми, сите видови компот со шеќер, слатко тропско овошје.

Напивки
Дозволено: Чај со вештачки засладувачи или без шеќер, минерална вода.
Дозволено, но ретко и во помали количества: овошни сокови без шеќер, црно кафе со вештачки засладувачи или без шеќер.
Недозволено: Сите алхохолни напивки (жестоко, вино, пиво), сите сокови со додаток на шеќер,сите газирани сокови како и чоколадо. (*Контролирајте го пиењето на алкохолни пијалоци. Луѓето кои имаат покачени триглицериди, мора да престанат да пијат алкохолни пијалоци или да ги намалат на еден до два пијалоци дневно)

Леб, печива и тестенини
Најдобро е да ги избегнувате!
Дозволено, но ретко и во помали количества: тестенини од кој било вид, палента, леб од интегрални зрна, црн ржан.
Недозволено: Чипс, смоки, крекери, тесто од компир на сите начини.


Зачини
Дозволени се сите зачини,па и сол,сенф,оцет,зачински билки.
Недозволено: Мајонез, кечап.

Масла
Дозволено: Маслиново масло,масло од репка (добро количество моно-незаситени масни киселини и омега 3),кикириките,бадемите,кокосово масло,црвено палминово масло,свинска маст(се зачуди зашто ја ставив)
Недозволено:соино и сончогледово масло,ако не е ладно цедено може да отиде и лененото масло.
а македонски, ако најде некој нешто на англиски и има време да го преведе, нека повели)
Ако се интересирате зашто имате повишено ниво на триглецириди тоа е затоа што не конзумирате доволно омега 3 и омега 6 и моно-незаситени масти.
Соодносот на омега 3 и омега 6 е 1:1.
Како препорачана доза на масти пропорачувам минимум 1 грам на секој кг од здрав извор.
Мастите не се лоши тие се потребни за градење на важни хормони за наш опстанок.
Тоа се тестостеронот и естрогенот.
Луѓето што преферираат високо јаглехидратна диета имаат проблеми со либидото.
Може се здрави али нивната желба за секс е нула.
http://motivirajse.wordpress.com/2012/08/11/мастите-и-нивната-улога-во-нашиот-мета/
За холестеролот 95 % од него се произведува во црниот дроб.
Алкохолот е токсин и ја спречува работата на чистењето на црниот дроб.
И како најголем фактор е стресот и неговото менаџирање.
Друго е што луѓето јадат многу а не трошат ич.
Конзумираме храна повеќе отколку што ни треба.
Еден сендвич во вашите фаст фуд ресторани се 4 мои оброци.
Така да бидете активни и конзумирајте одредени не здрави храни во умерености.
Тие што ви пропагираат здрава храна,колку и да се светци пак јадат од тие не здрави храни во умереност :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Едно прашање,покачените триглицериди имаат некој симптоми или само преку крвна слика се откриваат....
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
pa u princip mene koga mi se visoki me boli glava, pritisokot mi e visok me stega na vratot me mrzi se da pravam i sl....

@kooperativa kefir kupuvase nekoj specijalen, ona, domasna proizvodnja, ili obicen od prodavnica sto se prodava e dovolno?
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Вие сте имале претерано покачено ниво на триглицериди. Моите не се до толку, но пак се над нормала. Сега за сега ќе пробам со храна (повеќе овошје и зеленчук), не сакам да пијам апчиња. Не значи дека се штетни или не добри, едноставно, не сакам да ги пијам.
едит: Туку некој ако ја има рецептата за сокот од цвекло да ја постира. Знам дека тоа е добар природен лек за намалување холестерол и триглицериди во крвта.
И кај мене на работа е слична ситуацијата, од 200 вработени 199 имаа покачени масти.Кога прашавме што да правиме лекарите ни кажаа дека најдобро е да се регулираат преку исхраната а во краен случај апчиња.Така да не е препорачливо да се пијат лекови веднаш при мало покачување.
Мој совет е да не им обрнувате многу внимание зошто се кладам дека во денешницава секој ги има над нивото а за тоа не сме ние виновни туку брзиот ритам на живеење и нездравата храна која ни се нуди по продавниците.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Едно прашање,покачените триглицериди имаат некој симптоми или само преку крвна слика се откриваат....
Преку крвна слика само, за сигурно нели.

Инаку има начин како да провериш дали имаш проблем со нив.

Пробај на пример, во зграда да се качиш 2-3 спрата нагоре пешки, малку побрзо.

Доколку се задишиш и замориш, како да си играл 3 партии баскет, веќе имаш проблем со триглицериди, и пожелно е да видиш колку ти се.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
pa u princip mene koga mi se visoki me boli glava, pritisokot mi e visok me stega na vratot me mrzi se da pravam i sl....

@kooperativa kefir kupuvase nekoj specijalen, ona, domasna proizvodnja, ili obicen od prodavnica sto se prodava e dovolno?
имаш право, не напоменав дека пиев од КУПЕЧКИОТ, ги има на збрегов во канче како за кисњло млеко, мегле и дукат во шишенца. мегле потешко се наоѓа и е 330мл, а дукат е пола литро.
во меѓувреме ваљда има и други ама не сум запознат
гарантирам за ова дека функционира
П.С. пред анализа најмалку 8ч да не јадеш ништо
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
kupiv nekolku sisenca dukat od pola litar, pa da vidime... :)
само напред, и направи проверка за една недела, па да видиме до кај си стигнал (y) да знаат и другите засегнати нели?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Преку крвна слика само, за сигурно нели.

Инаку има начин како да провериш дали имаш проблем со нив.

Пробај на пример, во зграда да се качиш 2-3 спрата нагоре пешки, малку побрзо.

Доколку се задишиш и замориш, како да си играл 3 партии баскет, веќе имаш проблем со триглицериди, и пожелно е да видиш колку ти се.
Не сум лекар, ама овој податок малку ме зачуди...:confused:
Маснотии во крвта да се одредуваат со физичка подготвеност ми е малку чудно.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
aahh, ke treba da se bodam... mrazam.... ali stom e za dobroto na site narednata sabota odam i kazuvam rezultati.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.136
Поени од реакции
18.135
Завршија систематските прегледи од работа и резултатите беа катастрофални. Барем за моите колеги (вклучувајќи ме и мене). Што ти значи јадење секое сабајле четврт со јогурт. (n) Анивејз, ајде да се наобразуваме малце што се тоа триглицериди и како на природен начин да ги доведеме во нормала. Според тоа што е напишано мислам дека би било изводливо да се придржува некој до ваквиот начин на здрава исхрана.
Кај мене беа во рамки на нормала, поблиску до долната граница.


А јадам без ограничување од сите набројани работи со црвено, добар дел и во поголеми дози.
Производи кои можат да ги зголемат триглицеридите се рафинираниот шеќер, рафинираното брашно, овошните сокови, суво овошје и претерано консумирање на алкохол. Бидејќи нивото на триглицеридите по оброците со месо се покачува и може да се задржи во следните неколку часа, се советува 8 часа пред испитувањето да не се јаде. Доколку појадувате пред испитувањето, триглицеридите можат да се покачат за 20% повеќе, во однос на вистинската состојба.

Млеко и млечни производи
Дозволено: Пастеризирано млеко, кисело млеко,кефир, јогурт (со најмногу 0,1% млечни масти), свежо кравјо сирење.
Дозволено, но ретко и во помали количества: /
Недозволено: маргарин , павлака, топени и помасни сирење(со повеќе од 25% млечни масти), полномасно млеко(со повеќе од 0,9 % млечни масти

Риба, Месо и месни производи
Дозволено: Варена бела морска риба,особено готвена сардина, туна,харинга, лосос, пилешко и мисирка без кожа.
Дозволено, но ретко и во помали количества: говедско, телешко и јагнешко ако е без маснотии,јајца.
Недозволено: Масно свинско и говедско месо,јазик, паштета, месни конзерви, сланина, џимиринки, колбаси, салами, месни нарезоци, ракчиња, џигер.

Зеленчук
Дозволено: (подготвено без маснотии) зелена салата, зелка, кељ, блитва,спанаќ, моркови, краставиоца, тиквички, пиперка, домати, брокула, карфиол, моркови, бамја, печурки, целер, кромид, соја и соини производи.
Дозволено, но ретко и во помали кокличества-компир(варен и во помали количества): ориз, грав, грашок, леќа.
Недозволено: Компир, пченка, кикиритки.

Овошје
Дозволена храна: Јаболка,вишни,дуњи,јагоди,малини,капини,рибизли,боровинки.
Дозволено, но ретко и во помали количества: Црешни,круши,праски,сливи,портокали,мандарини,киви,диња, лубеница.
Недозволено: Грозје,банани, смокви, сушено и кандирано овошје, лешници, ореви,бадеми, сите видови компот со шеќер, слатко тропско овошје.

Напивки
Дозволено: Чај со вештачки засладувачи или без шеќер, минерална вода.
Дозволено, но ретко и во помали количества: овошни сокови без шеќер, црно кафе со вештачки засладувачи или без шеќер.
Недозволено: Сите алхохолни напивки (жестоко, вино, пиво), сите сокови со додаток на шеќер,сите газирани сокови како и чоколадо. (*Контролирајте го пиењето на алкохолни пијалоци. Луѓето кои имаат покачени триглицериди, мора да престанат да пијат алкохолни пијалоци или да ги намалат на еден до два пијалоци дневно)

Леб, печива и тестенини
Најдобро е да ги избегнувате!
Дозволено, но ретко и во помали количества: тестенини од кој било вид, палента, леб од интегрални зрна, црн ржан.
Недозволено: Чипс, смоки, крекери, тесто од компир на сите начини.

Слатки
Тие се целосно забранети! :place::place::place: (овој податок не можам да го преболам)
Дозволено, но ретко и во помали количества: мармелад за дијабетичари.
Недозволено: Шеќер и мед в сите облици, разни колачи,чоколад, бонбони,сладолед, пудинг, палачинки и тесто пржено во маснотии. (зошто мед не смее, малце ми е чудно)

Зачини
Дозволени се сите зачини,па и сол,сенф,оцет,зачински билки.
Недозволено: Мајонез, кечап.

Масла
Дозволено: Маслиново масло.
Дозволено, но ретко и во помали количества: масло од маслодајна репка,соино и сончогледово масло.
Недозволено: /

Доколку некој има некој совет, рецепта и слично, за намалување на холестерол и триглицериди, може да биде доволно љубезен па да ја сподели.
Ако се задлабочиме во овие работи, испаѓаме ептен нездрави.Ама како наши баби и дедовци на времето немале гајле со млеко над 0,9 % маснотии, непреработено е негде околу 4%...Или дека тогаш немало производители на млеко со 0,9% м.м. :)
Логично на темава ми дојде еден off the record муабет од доктор специјалист...и ние сме к‘о коли, ако ти се расипал дел, не е криво горивото.А и секој организам е различен...
Најдобронамерен совет - гледај си го кејфот, јадењето како уживање, пиењето исто (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom