Трева (дворска-парковска)

Член од
14 август 2018
Мислења
3.803
Поени од реакции
8.307
Сега деновиве што доаѓаат ќе бидат идеални за средување на тревникот!
Најавуваат дождови, а и пролетта ни задоцни некако, па сеуште има прозорец и за садење/досадување/поправки и сл.
Исто идеално и ѓубрење ќе биде…
 
Член од
19 март 2022
Мислења
12
Поени од реакции
10
ај пак јас
три 15 какво ѓубре е?
три 16 какво е?
оваа година вреката ѓубре дупла од лани
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.803
Поени од реакции
8.307
ај пак јас
три 15 какво ѓубре е?
три 16 какво е?
оваа година вреката ѓубре дупла од лани
Бројките означуваат процент на елемент во ѓубривото! Азот-Фосфор-Калиум.
Три петнаески значи дека има 15% од сите три. Две дваески(20-20-0) значи 20% азот и 20% фосфор, без Калиум.

До сега не сум видел 16ка, ама правилото е тоа…

Најдобра опција е да се земе мостра од почвата и да се прати на анализа во лабораторија, каде ќе се утврди вид, состав, и ќе ти кажат што и фали! Може да се случи да фали само еден, два, или сите три елемента, помалку, повеќе. И според тоа се одбира и ѓубриво! Ама ова го прават само земјоделците….
Останатите сме учени: “фрли и три петнаески” (не дека многу и разбираат што е тоа).
Исто и другите елементи се важни, на пр. Железо. Ама долга и широка е таа…

Битно да си знаеш, вештачкото ѓубре е N-P-K по состав.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.518
Поени од реакции
9.904
Бројките означуваат процент на елемент во ѓубривото! Азот-Фосфор-Калиум.
Три петнаески значи дека има 15% од сите три. Две дваески(20-20-0) значи 20% азот и 20% фосфор, без Калиум.

До сега не сум видел 16ка, ама правилото е тоа…

Најдобра опција е да се земе мостра од почвата и да се прати на анализа во лабораторија, каде ќе се утврди вид, состав, и ќе ти кажат што и фали! Може да се случи да фали само еден, два, или сите три елемента, помалку, повеќе. И според тоа се одбира и ѓубриво! Ама ова го прават само земјоделците….
Останатите сме учени: “фрли и три петнаески” (не дека многу и разбираат што е тоа).
Исто и другите елементи се важни, на пр. Железо. Ама долга и широка е таа…

Битно да си знаеш, вештачкото ѓубре е N-P-K по состав.
Некој што не фрлил ѓубре бог ти знае од кога или па фрла еднаш годишно нормално е да фалат сите три елемента додека земјоделциве често фрлаат па треба да пазат на фосфорот кој не се исцрпува така лесно
Вчера земав нпк 15 15 15+ SO3 5% 5kg 370ден додека порано го земав истото пакување за 180ден


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
19 март 2022
Мислења
12
Поени од реакции
10
Бројките означуваат процент на елемент во ѓубривото! Азот-Фосфор-Калиум.
Три петнаески значи дека има 15% од сите три. Две дваески(20-20-0) значи 20% азот и 20% фосфор, без Калиум.

До сега не сум видел 16ка, ама правилото е тоа…

Најдобра опција е да се земе мостра од почвата и да се прати на анализа во лабораторија, каде ќе се утврди вид, состав, и ќе ти кажат што и фали! Може да се случи да фали само еден, два, или сите три елемента, помалку, повеќе. И според тоа се одбира и ѓубриво! Ама ова го прават само земјоделците….
Останатите сме учени: “фрли и три петнаески” (не дека многу и разбираат што е тоа).
Исто и другите елементи се важни, на пр. Железо. Ама долга и широка е таа…

Битно да си знаеш, вештачкото ѓубре е N-P-K по состав.
фала ти премногу
Сакам да ја изпитам ијас земјата само незнам кај да се обратам
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.014
Поени од реакции
36.761
Дечки имам едно прашање па ако некој може да помогне, супер.

Пред 2 години некаде си го средив дворот позади, насадив трева и дрвца а-у ама приметувам дека во последно време кога одиш на пример по тревникот има многу мушички/комарци или што и да се па некако ме нервира и сакав да прашам дали има некој совет/решение за како да го средам ова.

Скокаат наоколу кога одиш низ тревникот да бидам појасен и ми оди на нерви ова, имаше и претходно ама не се забележуваше толку па може и моја грешка е што не сум реагирал на време ама сега некако премногу е.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.803
Поени од реакции
8.307
Дечки имам едно прашање па ако некој може да помогне, супер.

Пред 2 години некаде си го средив дворот позади, насадив трева и дрвца а-у ама приметувам дека во последно време кога одиш на пример по тревникот има многу мушички/комарци или што и да се па некако ме нервира и сакав да прашам дали има некој совет/решение за како да го средам ова.

Скокаат наоколу кога одиш низ тревникот да бидам појасен и ми оди на нерви ова, имаше и претходно ама не се забележуваше толку па може и моја грешка е што не сум реагирал на време ама сега некако премногу е.
Да не имаш болви?!(штом викаш скокаат) o_O

Како и да е, саглам решение нема! И јас мака мачам со мушички и комарци!(а јас пак уште и чемпреси имам, па види ти сега…:place:)
Евентуално инсектицид да испрскаш, ама тие сите се питроиди во основа и многу штетни ако имаш домашни миленици, поради тоа не прскам јас! А и да испрскаш, џабе ако околу тебе или во близина има трава, дрвја, вода… Ќе дојдат нови како ништо да не било!

Ти останува превентивно одржавање само:
-Редовно и ниско косење на тревата
-Да не оставаш вода и водни површини
-Да насадиш лаванда, босилек, рузмарин
-Да се молиш дека ќе биде боље :)
 
Член од
5 април 2010
Мислења
598
Поени од реакции
214
Има начин проблемов во викендичка да се реши, на одреден дел пд тревата растат доста високи трња и така секоја година. Првото косење на тревата во годината ми е негде април-мај и до тогаш е многу порасната. Не ја пазам многу и во периодите кога идам таму ама ова со трњата ми ствара голем проблем. Има некое средство/чаре кое би можел да го искористам за да се отарасам од трњата за стално ?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.925
Поени од реакции
15.382
Има начин проблемов во викендичка да се реши, на одреден дел пд тревата растат доста високи трња и така секоја година. Првото косење на тревата во годината ми е негде април-мај и до тогаш е многу порасната. Не ја пазам многу и во периодите кога идам таму ама ова со трњата ми ствара голем проблем. Има некое средство/чаре кое би можел да го искористам за да се отарасам од трњата за стално ?
Да ги откорнеш можда?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.803
Поени од реакции
8.307
Сум пробал, наредна година пак ги има.
Еее па сега и ти многу сакаш! :rolleyes:
Биди среќен ако ги решиш на два месеца!
Пробај со тотален хербицид(ама пази да не ја испрскаш травата! Може и со шприц капка по капка да им ставаш), како ќе се сушат вади ги, и така во круг…
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.659
Поени од реакции
9.776
Има начин проблемов во викендичка да се реши, на одреден дел пд тревата растат доста високи трња и така секоја година. Првото косење на тревата во годината ми е негде април-мај и до тогаш е многу порасната. Не ја пазам многу и во периодите кога идам таму ама ова со трњата ми ствара голем проблем. Има некое средство/чаре кое би можел да го искористам за да се отарасам од трњата за стално ?
Откорни ги убаво,со се корен.Со тек на време ќе ги снема.Не реагирај со средсва,ќе ја оштетиш и тревата.И второ,почесто косење на тревата,на тој начин ќе се истреби дивата и трњето.
 
Член од
10 ноември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
имам потреба и јас од мала консултација, имам тревник околу 100м2, но искочи многу дива трева. Интересира ме дали сега е време и може ли да ја испрскам со средство за широколисни, одкако ќе се исуши ( ако се исуши на ова време) да фрлам друго семе трева за да се згусти малку и после 3*15 или тоа да го направа напролет? Ако има и друга процедура супер ќе биде ако сподели некој.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Sakam da posadam treva koja e pod senka.
Trevata se naoga ispod tri brezi, a od drugata strana ima tarabi ograda. Tri godini po red sadam treva za pod senka, i pocnuva da raste ubavo, napreduva ubavo se do onoj moment dodeka ne poteraat listovi na brezite.
Otkoga ke zalistat brezite se javuva totalna senka i treva malku pomalku izumira i je ostane samo zemja.
Dali postoi nekoja treva koja moze da uspeva na potpolna senka, znaci deka nema sonce nitu eden cas vo tekot na denot.
Pomos nekoj ili sugestija
Pozz
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.803
Поени од реакции
8.307
Sakam da posadam treva koja e pod senka.
Trevata se naoga ispod tri brezi, a od drugata strana ima tarabi ograda. Tri godini po red sadam treva za pod senka, i pocnuva da raste ubavo, napreduva ubavo se do onoj moment dodeka ne poteraat listovi na brezite.
Otkoga ke zalistat brezite se javuva totalna senka i treva malku pomalku izumira i je ostane samo zemja.
Dali postoi nekoja treva koja moze da uspeva na potpolna senka, znaci deka nema sonce nitu eden cas vo tekot na denot.
Pomos nekoj ili sugestija
Pozz
Нема таква трева!
Секое растение си бара сонце. Некое повеќе, некое помалце, ама ниту едно не може целосно без.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom