Трева (дворска-парковска)

Член од
20 септември 2008
Мислења
11.493
Поени од реакции
7.773
Здраво
Имам трева околу 40м2 насеана пред 2 ипол месеци и на некои места досејувана пред 15-20 дена. Проблемот е во тоа што има многу мравки, и го носат семето, и на некои места остана празно. Друг проблем е што на поголема површина тревата е жолта, односно ја нема онаа освежителна зелена боја. Дали е тоа затоа што таман кога израсна почна врнежливото време (месец ипол нон стоп врнеше и немаше сонце) или е нешто друго ? Ова е второ косење, па ме интересира ваше мислење дали ке се згусне уште, ке ја добие ли зелената боја и колку време треба да е стара тревата за да можам да ставам ѓубриво (а да не ја оштетам). Поздрав!
Добра ти е ќе се згусне,прскај ја редовно,ѓубре под есен и на пролет..Мравките се голем проблем,ништо не ги убива.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.412
Поени од реакции
740
Јас во кутијата со семето додавав прашок неопетроид и со рака го промешував и тогаш ја сеев тревата на набиената подлога и го покривав семето со мал слој на речна земја/песок и газев одозгора. Мислам дека мравките бегаат од неопетроид, само распрашај се каде смееш да ставаш тој прашок, можеби не смее околу бунари.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
31
Поени од реакции
6
Здраво на сите
Сакам да засадам трева, само ме интересира дали овај период е веке касно за садење.
Поздрав
 
Член од
28 јули 2014
Мислења
25
Поени од реакции
0
Здраво, сакам на тревата да ставам ѓубриво, ми рекоа уреа (тарана) да користам, ме интересира колку количински се користи за одприлика 20 м2? И ми рекоа да ја растворам вода, па да ја распрскам потоа, за да не ја оштетам тревата.
Ако има некој да ми помогне. :)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.320
Поени од реакции
11.070
Здраво, сакам на тревата да ставам ѓубриво, ми рекоа уреа (тарана) да користам, ме интересира колку количински се користи за одприлика 20 м2? И ми рекоа да ја растворам вода, па да ја распрскам потоа, за да не ја оштетам тревата.
Ако има некој да ми помогне. :)
У пролет се фрла тоа, сега не знам.
Може да ја оштетиш тревата.
А и не знам шо ќе ти да фрлаш на 20 квадрата, наводнувај ја почесто и седи раат.
 
Член од
28 јули 2014
Мислења
25
Поени од реакции
0
У пролет се фрла тоа, сега не знам.
Може да ја оштетиш тревата.
А и не знам шо ќе ти да фрлаш на 20 квадрата, наводнувај ја почесто и седи раат.
Малце е сенка на тој дел, затоа и сакам да ја наѓубрам, знаеш ли колку одприлика уреа ми треба за 20 м2?[DOUBLEPOST=1466627230][/DOUBLEPOST]
У пролет се фрла тоа, сега не знам.
Може да ја оштетиш тревата.
А и не знам шо ќе ти да фрлаш на 20 квадрата, наводнувај ја почесто и седи раат.
Малце е сенка на тој дел, затоа и сакам да ја наѓубрам, знаеш ли колку одприлика уреа ми треба за 20 м2?
Инаку, ја наводнувам секој ден :)
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.960
Поени од реакции
5.686
Знае ли некој како се врши досејување на тревата (таму каде што не е никната), а без притоа да ја оштетиш тревата што е никната???

Дали ако само нафрлаш семе на празните простори (без притоа да ја набиваш земјата,за да не се оштете останатата трева), ќе може ли така да се фати,само да нафрлаш семето и да навадиш ????

Знае ли некој?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.960
Поени од реакции
5.686
Знае ли некој како се врши досејување на тревата (таму каде што не е никната), а без притоа да ја оштетиш тревата што е никната???

Дали ако само нафрлаш семе на празните простори (без притоа да ја набиваш земјата,за да не се оштете останатата трева), ќе може ли така да се фати,само да нафрлаш семето и да навадиш ????

Знае ли некој?
@c i t r o пак тебе ќе те тагирам пошто гледам дека си љубител на градини, дали се разбираш да ми одговориш?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.412
Поени од реакции
740
Нафрлај го семето и покриј го со ситна земја(без набивање) и навади. Јас така правев и успеваше. Ако има мравки, купи неопетроид прашок, стави прашок во кутијата што е со тревата, измешај го и нема мравки да го носат. Околу бунар(ако имаш) ако имаш трева, не би требало да ставаш прашок.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.960
Поени од реакции
5.686
Нафрлај го семето и покриј го со ситна земја(без набивање) и навади. Јас така правев и успеваше. Ако има мравки, купи неопетроид прашок, стави прашок во кутијата што е со тревата, измешај го и нема мравки да го носат. Околу бунар(ако имаш) ако имаш трева, не би требало да ставаш прашок.
Нема ли да му смета ако фрлам земја на новата трева?. Таа изгледа многу кревка моментално, две недели има од никнењето.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.960
Поени од реакции
5.686
И уште нешто, нема ли да му смета ладново време на семето трева (се најавува и време до -4 навечер и наутро)

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.493
Поени од реакции
7.773
Нема ли да му смета ако фрлам земја на новата трева?. Таа изгледа многу кревка моментално, две недели има од никнењето.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Незнам зошто има потреба да фрлаш земја.Али секако кревко е стебленцето,може да ја оштетиш.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.960
Поени од реакции
5.686
Незнам зошто има потреба да фрлаш земја.Али секако кревко е стебленцето,може да ја оштетиш.
А мислиш само така да ја нафрлам без натапкување ќе се фати?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.072
Поени од реакции
38.046
Како тревата да биде погуста?
Секој ден поминувам покрај двор и гледам насадија трева и тоа уште во февруари месец и еве сега им е тепих.
Како им успева тоа има врска каков вид на трева или секоја може да испадне така?
Јас досега што имам садено за месец дена ми беше ретка и споро растеше, а за 30м2 тогаш фрлив 1.5кг и ставав прашок за мравки.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.678
Како тревата да биде погуста?
Секој ден поминувам покрај двор и гледам насадија трева и тоа уште во февруари месец и еве сега им е тепих.
Како им успева тоа има врска каков вид на трева или секоја може да испадне така?
Јас досега што имам садено за месец дена ми беше ретка и споро растеше, а за 30м2 тогаш фрлив 1.5кг и ставав прашок за мравки.
Од многу фактори зависи, семе, густина на сеење, ѓубрење, полевање. Јас кога ја сеев на некои места беше питање, дали сум фрлил или не па по двапати фрлив семе, таму испадна супер. Исто тревата што беше за под сенка супер се покажа.
Може до било која работа од овие горенаведени да биде. Исто не треба да се гази додека да фати корен саглам.
Ај и јас ќе сеам деновиве, па да видам моето умничење дали е на место:D
 
На врв Bottom