Трева (дворска-парковска)

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Care
Автоматски споено мислење:

Чаре
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
783
Поени од реакции
261
Кое е најдобро време за да и фрлам ѓубриво?
И какво?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.529
Поени од реакции
10.016
Кое е најдобро време за да и фрлам ѓубриво?
И какво?
Сега, на дождот мавај!
Избор немаш, оти немаш ни педолошка анализа на почвата.
Што и да ставиш, добро ќе биде. Три петнаески, 16-16-12 било која комбинација…

Едино ако ставаш арско, тоа се става од есен..
Вештачко сега.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
15-15-15 за јака густа темно зелена трева нема промашај, мислам дека идеално е 5кг на 100м2 да се фрлат
Уште е рано според мене, сеуште е во мирување, идеално средина или крај на април зависи од времето
Рачунај првиот месец ке косиш по два пати неделно и редовно полевање и има тепих да биде
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
783
Поени од реакции
261
И јас мислам дека е рано, мада некако ми почнала да расте, ја излажа убавово време. Ќе почекам ако не уште некоја недела...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.529
Поени од реакции
10.016
15-15-15 за јака густа темно зелена трева нема промашај, мислам дека идеално е 5кг на 100м2 да се фрлат
Уште е рано според мене, сеуште е во мирување, идеално средина или крај на април зависи од времето
Рачунај првиот месец ке косиш по два пати неделно и редовно полевање и има тепих да биде
Ах рано.. не ќе да е за ѓубрење!
И ова за сјајна и цврста коса, пардон трева.. како реклама звучеше :D

Реалноста е дека бојата зависи од видот на тревата и ништо друго. Идеално сценарио.. сите други услови исполнети.
Ѓубрето како ѓубре… НПК.
На пример кај некои грмушести цвеќиња како хортензии, се става железо баш за таква длабока зелена боја на листовите.
Ама не и за травата.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Ах рано.. не ќе да е за ѓубрење!
И ова за сјајна и цврста коса, пардон трева.. како реклама звучеше :D

Реалноста е дека бојата зависи од видот на тревата и ништо друго. Идеално сценарио.. сите други услови исполнети.
Ѓубрето како ѓубре… НПК.
На пример кај некои грмушести цвеќиња како хортензии, се става железо баш за таква длабока зелена боја на листовите.
Ама не и за травата.
Брат рано од аспект пто нема да види лезет, премногу дождови ке нарасне брзо а ке неможе да ја искоси од влага, плус ефектот со ѓубривото трае месец и нешто
Секоја година фрлам и не зборам од памет ни за бојата така да секој со своето искуство
 

Kajgana Shop

На врв Bottom