Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Со ARLO растури. 150% поврат за еден ден. Криво ми е што не купив повеќе. Фала за препораката. (y)
Автоматски споено мислење:I'm out. NFLX is too rich for my blood. А со компании од стриминг тип никогаш не знаеш што ќе се случи. Дизни само што објави катастрофа извештај. Дали тоа ќе се рефлектира и врз Нетфликс, ќе видиме. Превише непознати за мене.
Автоматски споено мислење:

Сега од earnings на список за купување ми се:

BIDU
CSCO
TJX
SQM
BABA
DE

не верувам дека ќе ги купам сите. До сега купив колови на BIDU и на TJX.
BIDU потепа но акцијава се тетерави како шо и предосеќав. Во секој случај добро е ова и за Golden dragon и за економските извештаи за април кои излегоа под очекувањата :aplauz:

 

Attachments

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Среброто и нафтата падна се исплати шорт на нив.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Ова денес е страв поради можен дифолт. Ако најдат решение и направат договор се ќе оди во спротивна насока.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Дифолот нема да се случи а дури и да се случи тој е чисто политички и не е битен економски. Проблем е реалната економија кој забавува ако не е и веќе во контракција.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Дифолот нема да се случи а дури и да се случи тој е чисто политички и не е битен економски. Проблем е реалната економија кој забавува ако не е и веќе во контракција.
сериозен си ?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Дифолтот е шала не го сваќам сериозно не ни читам за него. Речиси никаква последелици неможе да има а и нема ни да се случи.
Одважи се и прочитај едно 430 работи шо се потенцијална консеквенца. Друже ако УСА дифолтира на едно по домино ќе се пренесе на се останато.

 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Дифолт значи дека една држава кажува дека веќе нема да си ги подмирува сметките. Парите што всушност се должничка хартија од страна на владата ќе ја изгубат целата вредност. Сите држави низ светот што чуваат вредност во форма на Амерички обврзници ќе останат со неупотреблива тоалет хартија. Доларот веќе нема да се прима како платежно средство. Со други зборови за кратко време барем, трговијата и светот генерално ќе запрат. Платите на администрацијата, социјалната помош, лекарското (медикер) ќе исчезне и ќе има бунтови по улиците, запалени продавници и бизниси итн. Ако доларот ја изгуби позицијата на глобална платежна валута, тогаш сите компании во кои вложуваме ќе изгубат барем половина од својата вредност. Така, дифолт, не е шега и не е добра работа.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Дифолт значи дека една држава кажува дека веќе нема да си ги подмирува сметките. Парите што всушност се должничка хартија од страна на владата ќе ја изгубат целата вредност. Сите држави низ светот што чуваат вредност во форма на Амерички обврзници ќе останат со неупотреблива тоалет хартија. Доларот веќе нема да се прима како платежно средство. Со други зборови за кратко време барем, трговијата и светот генерално ќе запрат. Платите на администрацијата, социјалната помош, лекарското (медикер) ќе исчезне и ќе има бунтови по улиците, запалени продавници и бизниси итн. Ако доларот ја изгуби позицијата на глобална платежна валута, тогаш сите компании во кои вложуваме ќе изгубат барем половина од својата вредност. Така, дифолт, не е шега и не е добра работа.
За 20тина минути ќе заврши состанокот на Бајден и спикерот од конгресот. Мислам дека ќе има позитивен пресс после тоа. Пазарот исто дава знаци на риковер. Штом Бајден оди беседа да одржува утре у Јапонија на Г7 можен е позитивен првичен исход.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
NVDA_2023-05-17_08-38-08.png

Иако кај НВДА имаме topping tale задња бериш свеќа и воочлив резистанс од март 2022 сепак РСИ-то не отстапува од трендот заедно со општиот сентимент на пазарот за НВИДИА. VCP контракција во 50 денови е дојдена до само 2% шо е ултимејт squeeze и верификација пред финалениот чин од патернот. Во најголем дел точно се чекаат earnings за наредна среда но мислам ова ќе избие најмалку 5% во деновите шо следуваат.
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Прегледај го приврзокот 378735

Иако кај НВДА имаме topping tale задња бериш свеќа и воочлив резистанс од март 2022 сепак РСИ-то не отстапува од трендот заедно со општиот сентимент на пазар за НВИДИА. VCP контракција во 50 денови е дојдена до само 2% шо е ултимејт squeeze и верификација на финалениот чин од патернот. Во најголем дел точно се чекаат earnings за наредна среда но мислам ова ќе избие најмалку 5% во деновите шо следуваат.
Nemoj be taka. Ja sum vece nedela-dve so short pozicija vo NVDA, uste li ke go jadam.

Jas gledam rising wedge vo kombinacija so bearish divergence (ti go sledis dolnoto nivo na RSI, jas gornoto)
NVDA_2023-05-17_09-20-52.png

Da ne zborime sto cenata e momentalno 65X nad earningot za 2024 i 25X nad sales za 2024 :гомце::гомце:.
Odozgora na toga :) na 9ti maj nekoj "whale" istrese 18.5 Milioni na Sep15 $280p po cena od 26.5$, sto bi znacelo deka ocekuva cenata da padne najmalku na 253.5
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Nemoj be taka. Ja sum vece nedela-dve so short pozicija vo NVDA, uste li ke go jadam.

Jas gledam rising wedge vo kombinacija so bearish divergence (ti go sledis dolnoto nivo na RSI, jas gornoto)
Прегледај го приврзокот 378738

Da ne zborime sto cenata e momentalno 65X nad earningot za 2024 i 25X nad sales za 2024 :гомце::гомце:.
Odozgora na toga :) na 9ti maj nekoj "whale" istrese 18.5 Milioni na Sep15 $280p po cena od 26.5$, sto bi znacelo deka ocekuva cenata da padne najmalku na 253.5
Колку се е во перцепција. Ти горниот дел а јас долниот краткорочен дел од РСИ. Ти китот јас другата страна или купувачот. Овој пат одам против сите шо го пумпаат шорт сентиментот во последни месец дена посебно сеа пред мејџор резистанс. VCP за разлика од другите pattern-и е последицата од искривен demand and supply додека останатите pattern-и се причината поради која други влагаат и се засноваат само на минати вредности кои секогаш ги земам со резерва поради погрешна лична перцепција. Малтиплите не ми играат никаква улога кога се работи за топ 3 најпреценети акции. Останувам на мојот став за лонг до earnings. Вчера продадов путови на 280.

Така да, Challenge accepted :)

#Be nimble со шортот
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Колку се е во перцепција. Ти горниот дел а јас долниот краткорочен дел од РСИ. Ти китот јас другата страна или купувачот. Овој пат одам против сите шо го пумпаат шорт сентиментот во последни месец дена посебно сеа пред мејџор резистанс. Малтиплите не ми играат никаква улога кога се работи за топ 3 најпреценети акции. Останувам на мојот став за лонг до earnings. Вчера продадов путови на 280.

Така да, Challenge accepted :)

#Be nimble со шортот
Ne sum bas "nimble".
Ama imam stop loss :)

Ne se plasam mnogu, zatoa sto nema shansi NVDA da napravi shortsqueeze. Ima Mcap preku 700b, free float od 98%, a short interest spored Ortex e momentalno samo 1,3%.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Ne sum bas "nimble".
Ama imam stop loss :)

Ne se plasam mnogu, zatoa sto nema shansi NVDA da napravi shortsqueeze. Ima Mcap preku 700b, free float od 98%, a short interest spored Ortex e momentalno samo 1,3%.
За Ortex плаќаш нешо или лимитирано следиш пошо мене никаква привилегија не ми дава?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom