Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
11 септември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
88
Citiras star clen 62, soglasno stariot prebivanjeto na zagubite so dobivkite se vrsese za site kapitalni dobivki/zagubi, a soglasno stav 2 mozese da se prenesuvaat zagubite vo slednite 3 godini.
Po noviot, se prebivaat samo zagubite/dobivkite od zemjata, ne se prenesuvaat zagubite za slednite 3 godini tuku se prebivaat samo na godisno nivo.

Еве ги еден до друг стариот и новиот член 62, се гледа дека намерно во став 1 е додаден делот “на берзата во земјата во тековната година“, а ставот 2 за пренесување на загубите во наредните три години е избришан.

Член 62 (во примена од 1.1.2023)​
(1) Капитална загуба остварена од продажба на хартии од вредност на берзата во земјата во тековната година се пребива со капиталните добивки остварени од продажба на хартии од вредност на берзата во земјата во истата година.
(2) Капитална загуба остварена од продажба на удели во инвестициските фондови во земјата во тековната година се пребива со капиталните добивки остварени од продажба на уделите во инвестициските фондови во земјата во истата година.

Член 62 (во примена до 31.12.2022)
(1) Капитална загуба остварена со продажба на хартии од вредност се пребива со капиталните добивки остварени со продажба на хартии од вредност.
(2) Ако и по извршеното пребивање, според став (1) на овој член, се појави капитална загуба, вишокот се пренесува на идните капитални добивки во наредните три години.
Ова ако е вака може и без профит данок да платиш на годишно ниво.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Преку 80% од експертиве и мејнстрим медиумиве веруваат дека во 2023 година ќе имаме рецесија. Од консјумер сентимент, инвертирани yield curve , оддржување покачени камати и девалвација на доларот се вришти дека прва половина на 2023 година неминовно ќе има рецесија. Една работа имам научено дека скоро никогаш не излагаат очекувањата на масата туку на само мал круг кои уживаат во придобивките.
Вака изгледа предводнички спротивната страна кога се изгледа безизлезно и кога никој не верува дека некогаш ќе биде подобро. Скромна несугурна латентна порака дека можеби е крај на лошото. Нема маса, нема оптимизам, нема играчи, се е мртво.

Now is the time.png
 
Последно уредено:
Член од
11 септември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
88
Преку 80% од експертиве и мејнстрим медиумиве веруваат дека во 2023 година ќе имаме рецесија. Од консјумер сентимент, инвертирани yield curve , оддржување покачени камати и девалвација на доларот се вришти дека прва половина на 2023 година неминовно ќе има рецесија. Една работа имам научено дека скоро никогаш не излагаат очекувањата на масата туку на само мал круг кои уживаат во придобивките.
Вака изгледа предводнички спротивната страна кога се изгледа безизлено и кога никој не верува дека некогаш ќе биде подобро. Скромна несугурна латентна порака дека можеби е крај на лошото. Нема маса, нема оптимизам, нема играчи, се е мртво.

Прегледај го приврзокот 360324
Рецесија најверојатно ќе има и сите се согласуваат но никој не знае кога,колку тешка, колку ќе трае и колку е priced in.
Чартот ќе си каже. Моментално макро трендот на SPX е надоле и додека не даде знаци дека се менува јас лично не би влегувал во никаква долгорочна позиција пошо пробување на фаќање на дно не е моја стратегија. Јас мислам дека ќе биде sideways chop следните години со многу волатилност и bear market rallies.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Јас уше пред еден месец напишав дека последни во стил ќе паднат ААПЛ и ТСЛА оносно откажувањето од нив и воопшто од инвестинг ќе го одбележи почетокот на новиот цискул и прогрес.
Така некако....
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Отпуштањата и замрзнувањето на вработувањата и инвестициите кај големите компании во ИТ секторот можат да се третираат како индикатор дека се очекува рецесија. Иако САД е во многу подобра позиција од Европа.

Делумно се претера со вреднувањето на компании што немаат приходи и добивки, ама ваков потоп на Тесла, Амазон или Епл не очекував.
 
Член од
22 април 2020
Мислења
6
Поени од реакции
4
Почетнички, подобро е преку домашен брокер.
Pros: Посигурно делува
Cons: Ограничен си во спроведување на налози поради различноста во временските зони. Ограничен си со трејдинг на деривати.
Од странски брокери имашSaxo Bank,XTB и Interactive Brokers. Последниот е најкористен.

p.s слабо читаш
Во Cons јас би додал и: е со драсточно повисоки трошоци отколку со IBKR или другите.
 
Член од
13 март 2013
Мислења
448
Поени од реакции
715
Пробав да пријавам дивиденда во УЈП, ми вратија дека мора да платам данок и во МК.

"Во врска со Вашата е-пресметка за остварен доход од капитал од странство со бр. XXXXXXXX, Ве информираме дека пресметките ви се со данок нула, односно го имате прикажано платениот данок во странство. Имаќи предвид дека Република Северна Македонија нема спогодба за даночно ослободување и избегнување на двојно оданочување со С.А.Д. потребно е да платите данок на доход и во РСМ.
"
This I did not know lol
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Пробав да пријавам дивиденда во УЈП, ми вратија дека мора да платам данок и во МК.

"Во врска со Вашата е-пресметка за остварен доход од капитал од странство со бр. XXXXXXXX, Ве информираме дека пресметките ви се со данок нула, односно го имате прикажано платениот данок во странство. Имаќи предвид дека Република Северна Македонија нема спогодба за даночно ослободување и избегнување на двојно оданочување со С.А.Д. потребно е да платите данок на доход и во РСМ.
"
This I did not know lol
Nikoj ne go slusa Cika Voki. Ova go kazav odamna, a eden kolega me imenuvase "utka" poradi toa. I zatoa si kjutam za toa od togas


Site primeni dividendi od stranstvo imas obvrska da gi prijavis vo UJP. Dokolku imame dogovor so zemjata od koja e isplatuvacot i dokolku imas potvrda za plateniot danok, moze da bides osloboden ili da platis pomalku danok. Neprijavuvanjeto na prihod od dividenda moze da rezultira so globa, a ne prijaveniot prihod se odanocuva so 70%

Значи типична малограѓанштина, веднаш почнуваме со вреѓање и омаловажување?

Еве јас како “утка“ ќе образложам зошто мислам дека намалувањето на данокот за плаќање се однесува само за данокот платен во земја со која имаме договор за избегнување на двојно оданочување.

Делот што се однесува на намалување на пресметаниот данок за платениот данок во друга држава е регулиран во член 8 од ЗДЛД
Во првиот став од овој член е наведено дека
(1) Заради примена на даночното изземање или намалување кое произлегува од меѓународен договор за одбегнување на двојното оданочување органот за јавни приходи по барање на обврзникот - резидент издава потврда за даночен резидент на Република Македонија

Во став 4 од истиот член се вели
(4) Заради одбегнување двојно оданочување, на обврзникот - резидент му се намалува пресметаниот данок на доход за износот на платениот данок на доход во друга држава, најмногу до износот што би се добил со примена на даночните стапки од членот 11 на овој закон.

Може и ја грешам, ама по мене во ставот 1 се дефинира дека одредбите од овој член 8 се однесуваат на “примена на даночното изземање или намалување кое произлегува од меѓународен договор за одбегнување на двојното оданочување“ и дека тоа се однесува и на одредбата од став 4
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.963
Пробав да пријавам дивиденда во УЈП, ми вратија дека мора да платам данок и во МК.

"Во врска со Вашата е-пресметка за остварен доход од капитал од странство со бр. XXXXXXXX, Ве информираме дека пресметките ви се со данок нула, односно го имате прикажано платениот данок во странство. Имаќи предвид дека Република Северна Македонија нема спогодба за даночно ослободување и избегнување на двојно оданочување со С.А.Д. потребно е да платите данок на доход и во РСМ.
"
This I did not know lol
Да, за жал по логика на нештата се во право.
Истото важи и за фирми кога работат со држави кои немаат договор за ослободување од двојно оданочување (пример ИТ ако работиш за некои од овие).
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Пробав да пријавам дивиденда во УЈП, ми вратија дека мора да платам данок и во МК.

"Во врска со Вашата е-пресметка за остварен доход од капитал од странство со бр. XXXXXXXX, Ве информираме дека пресметките ви се со данок нула, односно го имате прикажано платениот данок во странство. Имаќи предвид дека Република Северна Македонија нема спогодба за даночно ослободување и избегнување на двојно оданочување со С.А.Д. потребно е да платите данок на доход и во РСМ.
"
This I did not know lol
Дали ти пратија налог за плаќање со фолио број?
 
Член од
13 март 2013
Мислења
448
Поени од реакции
715
Дали ти пратија налог за плаќање со фолио број?
Да, ама прво ми ги одбија сите месечни пријави каде пријавив дека сум платил данок на дивидендите во Америка. Се чув телефонски со агентот од УЈП, и ми кажа дека можи да пријавам и годишно, не мора за секој месец посебно, и дека во ставката за платен данок да не наведувам ништо. Таа пријава ми ја прифатија и ми пратија налог со фолио број
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Искуства со REIT и конкретно кои би биле попогодни Европски или Амерички (двете?)?
Генерално нема некоја голема разлика. Кај US REITs имаш 30% witholding tax, и уште 10% кај нас, како што излегува по последниве информации. Кај UK имаш 20% на PID (можно е да може да се намали на 15% со доставување на потврда на даночна резидентност) и немаш данок на обичната дивиденда. Во Германија имаш ако не се лажам 25% witholing tax и плус solidarity surcharge. Предпоставувам дека можат да се намат на 15% со потврда за даночна резидентност.
Кога продаваш во САД може да ти задржат 15% освен ако REIT-от не е домашно контролиран (поголемиот дел од акциите се во рацете на US даночни резиденти, или ако имаш помалку од 1-2% од вкупните акции, ама ова за 1-2% се шпекулации кои не мора да бидат грешни). Во UK секоја продажба на REIT без оглед дали имаш капитална добивка или не, мора да ја пријавиш во HMRC.

Пробав да пријавам дивиденда во УЈП, ми вратија дека мора да платам данок и во МК.

"Во врска со Вашата е-пресметка за остварен доход од капитал од странство со бр. XXXXXXXX, Ве информираме дека пресметките ви се со данок нула, односно го имате прикажано платениот данок во странство. Имаќи предвид дека Република Северна Македонија нема спогодба за даночно ослободување и избегнување на двојно оданочување со С.А.Д. потребно е да платите данок на доход и во РСМ.
Друже, во кој град пријавуваш? И јас имав проблеми и не ми ги го прифаќаат платениот данок во САД, иако на некои дечки овдека им го прифаќале, како што кажуваат они.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Почетнички, подобро е преку домашен брокер.
Pros: Посигурно делува
Cons: Ограничен си во спроведување на налози поради различноста во временските зони. Ограничен си со трејдинг на деривати.
Од странски брокери имашSaxo Bank,XTB и Interactive Brokers. Последниот е најкористен.

p.s слабо читаш
Почетнички, подобро е преку домашен брокер.
Pros: Посигурно делува
Cons: Ограничен си во спроведување на налози поради различноста во временските зони. Ограничен си со трејдинг на деривати.
Од странски брокери имашSaxo Bank,XTB и Interactive Brokers. Последниот е најкористен.

p.s слабо читаш
Здраво Side Hustler,
Во контекст на горнава тема,би те запрашал дали е можна промена на брокер во "од', за stocks во странство?
Конкретно, фокусот ми е германска Xetra. Aко за почеток купам нешто преку наша КБ дали по извесно време (1-2 год) можам да ја напуштам КБ и идам на Interactive (или Шпаркасе) без да има влијание на акциите, на Xetra, кои претходно сум ги купил преку КБ ?

Ти благодарам однапред
 
Член од
13 март 2013
Мислења
448
Поени од реакции
715
Друже, во кој град пријавуваш? И јас имав проблеми и не ми ги го прифаќаат платениот данок во САД, иако на некои дечки овдека им го прифаќале, како што кажуваат они.
Во Битола
 

Kajgana Shop

На врв Bottom