Трансексуалност (општо)

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
128
Поени од реакции
211
За иднетитет не треба ни операција секогаш. Поентата ми беше која е индикација за промена на пол иста како и кај естетска хирургија.
За идентитет име и презиме не мора операција треба само да те избрише државата од системот и да ти даде нов идентитет т.е. ново име и презиме. Ама тоа не е муабетот во темава. Овде збориме за идентитет во биолошка смисла. Жена си е жена, night elf си е night elf, лисица си е лисица.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.461
Поени од реакции
3.960
Стварно не ве контам...некој сака да е нешто и негово право е тоа. Ја поштувам такави работи.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.929
Ме интересира дали јас можам да си ги променам годините? Година плус-минус не се ни познава. И нема везе, нели, ако настанат правни последици.
Mozesh, ostvash meso i smaluvash stres, kozata se izmaznuva i libidoto se zgolemuva.
Togash ponesen od toa jako libido odish da ispraktikuvash i koga kje se vratish go ostavash Stefus da si bide toa shto saka..... se dodeka ne im go pravi na drugite toa shto ne saka da mu go pravat nemu.... toj kje e prekrasen kakov shto e.

Lj.

:coffee:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
11.936
Поени од реакции
23.849
Мое право е да поштувам...или и тоа е забрането.
Sekako deka ne e zabraneto da zivees vo zabluda.
Toa barem na nikoj ne mu steti.

Za razlika od 19 godisni momcinja, prepraveni vo devojcinja sho rusat svetski rekordi vo zenski sportski vestini.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.461
Поени од реакции
3.960
Sekako deka ne e zabraneto da zivees vo zabluda.
Toa barem na nikoj ne mu steti.

Za razlika od 19 godisni momcinja, prepraveni vo devojcinja sho rusat svetski rekordi vo zenski sportski vestini.
Спорт е друга работа. Не сум за тоа. Ако сака операција е ОК и ако сака да му се обраќаат со тоја е ОК ја ќе муи се.
 

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
128
Поени од реакции
211
Стварно не ве контам...некој сака да е нешто и негово право е тоа. Ја поштувам такави работи.
Ако тоа нешто не одговара на реалноста тогаш треба да се помири дека некои работи не се така. И јас може сакам да сум night elf ама ете не сум.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.461
Поени од реакции
3.960
Ако тоа нешто не одговара на реалноста тогаш треба да се помири дека некои работи не се така. И јас може сакам да сум night elf ама ете не сум.
Ako se identifikuvas so najt elf toa e OK so mene. Za mene prasanje na moral e da se pocituva neciv identitet. Identitetot e izbor. Taka da za mene si najt elf ako sakas. Pravo na izbor e identitetot. Ako nekoj saka da dejstvuva i mu smeta negovoto telo do taa mera za da se custuva loso ima pravo da go smeni.
Ok se i operacii i pravo da mu se obrakjaat kako saka nekoj ima sekoj.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
11.936
Поени од реакции
23.849

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
128
Поени од реакции
211
Ako se identifikuvas so najt elf toa e OK so mene. Za mene prasanje na moral e da se pocituva neciv identitet. Identitetot e izbor. Taka da za mene si najt elf ako sakas. Pravo na izbor e identitetot. Ako nekoj saka da dejstvuva i mu smeta negovoto telo do taa mera za da se custuva loso ima pravo da go smeni.
Ok se i operacii i pravo da mu se obrakjaat kako saka nekoj ima sekoj.
Ама тоа не е поентата, јас да шетам по улица и на сите да им велам дека сум night elf кога вистината е дека не сум. Исто како некој да рече дека е слон ако не е.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.461
Поени од реакции
3.960
Ама тоа не е поентата, јас да шетам по улица и на сите да им велам дека сум night elf кога вистината е дека не сум. Исто како некој да рече дека е слон ако не е.
Ако стварно ти значи да си најт елф и да те викаме така...ок е...остај биолози тие нема да пишат дека си генетски слон но социолошки може да се идентификуваш различно од гените. Барем така е во мојата книга.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
10.817
Поени од реакции
22.133
Ако стварно ти значи да си најт елф и да те викаме така...ок е...остај биолози тие нема да пишат дека си генетски слон но социолошки може да се идентификуваш различно од гените. Барем така е во мојата книга.
Ќе може да ми ја пратиш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom