Телефонски говорници

Член од
15 септември 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
Двете што си ги набројал,и Оrange.
Од нив купуваш на ангро и продаваш минути на ситно.
Linksys ти се еден од најдобрите избори,браво.
Софтвер се изработува според твоите потреби,и можам да ти дадам инфо од луѓе што професионално се занимаваат точно со овој сегмент.
Зошто ти викам според твоите потреби?
Зависи каде ќе ги поставиш,како ќе ти биде стартот на одбројување на минутите (што директно има врска со тоа од каде ќе купиш минути на големо)...,каде ќе ти биде човекот што работи- ние немавме само говорници... итн.
Битно... се работи за програм во кој што најпросто кажано се убацени сите телефонски кодови од сите држави и тарифата на минута според која што се засметува цената на разговорот.Како и админ и оператор пристапот до самиот сервер.

п.с Телеком нема да ти прави проблем за воип пакет...
телеком ќе ти прави проблем ако поставиш твој сервер на нивни фиксен телефонски број...
Ние имавме наш сервер кон Македонија...:wink:
Ама за поподробни информации... ќе се видиме и ќе направиме муабет.
Тогаш ќе ти ја кажам и целосната `математика`.
Поздрав,и имај предвид дека деновите (не годините,деновите) за овој бизнис се избројани.

Фала за одговорот мене не мие нешто за почеток на бизнис туку како дополнителна услуга во Нет - Кафе па затоа ме интересира за софтвер додуша има еден што ми го дадоа од самата компанија ама морам да се логирам на web acount мислев за некој софтвер на компјутер да го инстлирам најдов нешто и за на компјутер ама само ги бележи разговорите и времетраењето и датата и часот, мене ми треба софтвер за наплата каде што ке биде внесено цени се со се заработка на минута и само да си пресметува да не пресметувам рачно. :toe: али ако има има ако не ке цепам како до сега мислам не ми е проблем мене имам само еден телефон.

секако фала за одговорот
Поз:salut:


А заборавив за сервер на нивни број да стаиш мора да си има партнер на некој начин мислам упатен сум бидејки тетин ми работи во фирма што се партнери, мислам фирмата кај што работи ги монтираат централите на телеком така имаат дозвола за да можат да тестираат софтвер на нив. Иначе фирми со дозвола за сервер се 2-3 во цела македонија

поз
 
N

n/a

Гостин
1. компјутер ама само ги бележи разговорите и времетраењето и датата и часот, мене ми треба софтвер за наплата каде што ке биде внесено цени се со се заработка на минута и само да си пресметува да не пресметувам рачно. :toe: али ако има има ако не ке цепам како до сега мислам не ми е проблем мене имам само еден телефон.

секако фала за одговорот
Поз:salut:


2.А заборавив за сервер на нивни број да стаиш мора да си има партнер на некој начин мислам упатен сум бидејки тетин ми работи во фирма што се партнери, мислам фирмата кај што работи ги монтираат централите на телеком така имаат дозвола за да можат да тестираат софтвер на нив. Иначе фирми со дозвола за сервер се 2-3 во цела македонија

поз
1.А бе каков web?
Ај баш ќе прашам што стана со софтверот,зошто тоа не беше мој дел од работата.
Имаш лап-топ на шанк,поврзан со говорниците,на покривот од говорниците ти е linksys-от.У говорницата ти е обичен телефон и бројач.
Софтверот брои:
-почеток на разговор
-крај на разговор
-потрошено време
-земја во која што се зборело
-мрежа (јеби га само у една од Јужно Америчките држави имаше поише од 1000 регистрирани мрежи)
-пари кои што треба да се платат. (блокира)

Може да одблокира тел. само оператор иили администратор (пристапува со пасворд).
Дневен,неделен,месечен промет може да види у секој момент само админ.
Од било каде.
2.Дозвола барем до пред две год. не се добиваше (лесно) и кошташе многу.
Можда се смениле работите...нели нешто мењаа закони.
:toe:
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
1.А бе каков web?
Ај баш ќе прашам што стана со софтверот,зошто тоа не беше мој дел од работата.
Имаш лап-топ на шанк,поврзан со говорниците,на покривот од говорниците ти е linksys-от.У говорницата ти е обичен телефон и бројач.
Софтверот брои:
-почеток на разговор
-крај на разговор
-потрошено време
-земја во која што се зборело
-мрежа (јеби га само у една од Јужно Америчките држави имаше поише од 1000 регистрирани мрежи)
-пари кои што треба да се платат. (блокира)

Може да одблокира тел. само оператор иили администратор (пристапува со пасворд).
Дневен,неделен,месечен промет може да види у секој момент само админ.
Од било каде.
2.Дозвола барем до пред две год. не се добиваше (лесно) и кошташе многу.
Можда се смениле работите...нели нешто мењаа закони.
:toe:


Ај молимте види за програмата за на сервер и кажи ми, а каков бројач во кабините ????? нај обичен што мери колку минути се зборело? ИлИ????:toe: А за дозвола за сервер на нивни број NO-Chance, само за VOIP услуги е бесплатна


поз:salut:
 
N

n/a

Гостин
Ај молимте види за програмата за на сервер и кажи ми, а каков бројач во кабините ????? нај обичен што мери колку минути се зборело? ИлИ????:toe: А за дозвола за сервер на нивни број NO-Chance, само за VOIP услуги е бесплатна


поз:salut:
Ќе прашам овие денови што стана со тоа опремата... и ќе ти кажам.
До пред две год. (тоа може да гарантирам) имавме нај топ опрема.
Што и како се десило у меѓувреме незнам.
Ама имам тел. од некој што е број еден у таков софтвер на балкан. :)

Бројачот е обичен,дисплеј е у прашање.
Служи за да му даде приказ на муштеријата колку потрошил.
Цената ја генерира софтверот,према бројот што го свртел.

Ние имавме поставено сервер во Македонија кој што ги опслужуваше сите разговори на релација БГ-МКД и ги пренасочуваше разговорите кон обичен (градски) или мобилен (Т-Мобиле) или мобилен (космофон) во зависност од тоа која е крајната дестинација.
Сфаќаш кај е разликата,нели?
Врти на фиксен... серверот насочува кон фиксниот број.
Вртиш кон мобилен од Т-Мобиле... пренасочува кон број на сметка од Т-мобиле.
Вртиш кон мобилен од космофон... пренасочува кон број на сметка од Космофон.
:wink:
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
Ќе прашам овие денови што стана со тоа опремата... и ќе ти кажам.
До пред две год. (тоа може да гарантирам) имавме нај топ опрема.
Што и како се десило у меѓувреме незнам.
Ама имам тел. од некој што е број еден у таков софтвер на балкан. :)

Бројачот е обичен,дисплеј е у прашање.
Служи за да му даде приказ на муштеријата колку потрошил.
Цената ја генерира софтверот,према бројот што го свртел.

Ние имавме поставено сервер во Македонија кој што ги опслужуваше сите разговори на релација БГ-МКД и ги пренасочуваше разговорите кон обичен (градски) или мобилен (Т-Мобиле) или мобилен (космофон) во зависност од тоа која е крајната дестинација.
Сфаќаш кај е разликата,нели?
Врти на фиксен... серверот насочува кон фиксниот број.
Вртиш кон мобилен од Т-Мобиле... пренасочува кон број на сметка од Т-мобиле.
Вртиш кон мобилен од космофон... пренасочува кон број на сметка од Космофон.
:wink:

Да де јасно ми е без разлика секогаш со серверот разговорите идат од Космофон на космофн . Т-mobile na T- Mobile, нај ефтината варијанта, јасно ми е :D мене не ми треба зашто кај мене од македонија се користи само за странство, а за опремава прашај
поз
 
Член од
20 февруари 2005
Мислења
19
Поени од реакции
0
??

Ќе прашам овие денови што стана со тоа опремата... и ќе ти кажам.
До пред две год. (тоа може да гарантирам) имавме нај топ опрема.
Што и како се десило у меѓувреме незнам.
Ама имам тел. од некој што е број еден у таков софтвер на балкан. :)

Бројачот е обичен,дисплеј е у прашање.
Служи за да му даде приказ на муштеријата колку потрошил.
Цената ја генерира софтверот,према бројот што го свртел.

Ние имавме поставено сервер во Македонија кој што ги опслужуваше сите разговори на релација БГ-МКД и ги пренасочуваше разговорите кон обичен (градски) или мобилен (Т-Мобиле) или мобилен (космофон) во зависност од тоа која е крајната дестинација.
Сфаќаш кај е разликата,нели?
Врти на фиксен... серверот насочува кон фиксниот број.
Вртиш кон мобилен од Т-Мобиле... пренасочува кон број на сметка од Т-мобиле.
Вртиш кон мобилен од космофон... пренасочува кон број на сметка од Космофон.
:wink:
mozham da dobijam nekakov kontakt za da kupam takva oprema sega mi treba!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom