Тајните на подмладувањето

Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Ние живееме во најразбрануваната ера од човечката историја. Современите мажи и жени неуморно бараат начин и средства за да ја продолжат младоста и да го успорат процесот на стареење. Човечката историја не познава толкав интерес за подмладување како денеска.
Имам едно книжуле за тајните на подмалдувањето(кое несебично решив да го споделам) во кое се опишуваат само оние тајни кој се апсолутно сигурни....со оглед на интересот кој ќе биде пројавен одвреме навреме ќе дополнуваме по една формула за подлмадување од најразлични страни на светот, искуства пренесени од разни цивилизации. Нема сомнеж е дека во минатото живееле многу поздрав живот отколку сега.

Најнапред ќе започнеме со одреден извадок, кој би служел вовед и одредена анкета за тоа дали македонците знаат што е тоа здрав живот, се, или не се поборници на долг живот, се обидуваат ли да ја задржат младоста?Секако дека за спроведување на сите овие работи што ги набројав, потребни се услови, време, пари...а тоа едноствано неможе секој да си го дозволи а со тоа влогот во себе е сведен на минимум, на жалост:toe:

Си го скратувате ли животот?

Има многу начини за продолжување на животот.Има многу тајни како да изгледате и да се чувствувате млади, тајни кои дејствуваат и тајни кои не важат. Како што рекол еден циник: “најдобриот метод за да изгледаш млад е да лажеш за возраста“.
Ако живееме во сооднос со сите познати закони на здравјето и не правиме ништо, за да предизвикаме болест или да го скратуваме животот, ние ќе доживееме до 150години старост и ќе се радуваме на младешката вителност. Но, изгледа дека човекот застранува од својот пат, искористувајки ја снаодливоста за да си го наруши своето здравје и да си го скрати животот. Тој е единственото суштество кое ја расипува храната пред да ја изеде - ја вари, пржи, конзервира, смрзнува... Го игнорира основниот закон за целипт живот - потребата од движење - си го скратува животот со седење, без доволно визички напор. Опуштањето и душевниот мир се најважни а здравјето и долгиот живот, но животот на човекот е исполнет со непрекинати стресови, поради се поголемата желба за материјално богатство и власт. Човекот си го копа сопствениот гроб со лажицата и вилушката, кога јаде неприродни, преработени, нехранливи и отровни храни, кои водат до посериозни заболувања како ракот, артритисот, срцеви заболувања и др.
Навистина човекот прави се што може за да си го скрати животот!
Треба да се признае дека сите ние сме објект на нарушувачки фактори на здравјето, кои не можеме да ги одбегнеме. Во овој век на сеопшто загадување не е лесно да се живее без да биде ставено во опасност нашето здравје, тешко е да се избегне смогот исто така тешко е да се избегне од илјадниците отровн во водата и во храната. Но, можат да се направат некои работи за да се подобри индивидуалниот живот и да се зачува здравјето до одредена граница.
можете да го промените начинот на живеење и да почнете да се подмладувате уште - ДЕНЕС!
Денес е почетокот на остатокот на вашиот живот.
Можете да продолжите да одите по стариот пат и да стареете од ден на ден се повеќе и повеќе, или да отфрлите се и да почнете нов начин на живот, кој ќе ви помогне да го подмладите телото, умствено и духовно. Се зависи од бас! Сега вам ви е редот!


Следат:
Оптимална исхрана - Вистински извор на младоста
Како да живеете долго?
Стогодишниците рескажуваат...и секако тајните за подмладувањето од секаде од светот, во зависност од интересот
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.678
Поени од реакции
523
Убаво е да си го продолжиш животот ако ти е убав, но во време како што е денешницата луѓето се трујат со цигари, алкохол, и останати штеточини за да си ја намалат нервозата, и да си го скратат животот.
Пошто нема живот, нема нервози.
А друг начин за да нема нервози особено со денешното темпо на живот а особено овде на Балканов кај шо имаме транзиција веќе милион години :nesvest: не постои.
Ова е сепак реалност. Капиталистичката филозофија на животот гласи:
,, Времето е пари".
Професорот по филозофија на религија вели:,, Времето е живот, а не пари".И тој самиот е згрозен и ужаснат од оваа суштинска филозофија врз која се базира капитализамот.

Што значи ние денес живееме во време на испревртени вредности, трка по материјалното, каде што духовното е сосема запоставено, родителите немаат време да си ги воспитаат децата, и други нус појави на ова време да не набројувам...

Иначе добра супер тема бај д веј ваква фалеше на форумов:)
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Убаво е да си го продолжиш животот ако ти е убав, но во време како што е денешницата луѓето се трујат со цигари, алкохол, и останати штеточини за да си ја намалат нервозата, и да си го скратат животот.
Пошто нема живот, нема нервози.
А друг начин за да нема нервози особено со денешното темпо на живот а особено овде на Балканов кај шо имаме транзиција веќе милион години :nesvest: не постои.
Ова е сепак реалност. Капиталистичката филозофија на животот гласи:
,, Времето е пари".
Професорот по филозофија на религија вели:,, Времето е живот, а не пари".И тој самиот е згрозен и ужаснат од оваа суштинска филозофија врз која се базира капитализамот.

Што значи ние денес живееме во време на испревртени вредности, трка по материјалното, каде што духовното е сосема запоставено, родителите немаат време да си ги воспитаат децата, и други нус појави на ова време да не набројувам...

Иначе добра супер тема бај д веј ваква фалеше на форумов:)
a da filtrirame barem nesto od vrednostite...ne mislam deka vremeto e pari nalet..amerite oti mislat taka koga nemaat pari..:toe::toe:
 
Член од
9 април 2009
Мислења
32
Поени од реакции
0
jas mislam deka devojkite na 20 godini sto licat na 30 godini, e bidejki od pomali stavale stetni pudra.a za kozata na liceto najubavo e da ne se stava pudra uste od 14 godini kako nekoi devojcinja i da se vezba barem 20 min na den(sto e i malku) za teloto i za opstata ramnoteza i izgled
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Луѓе со години трагаат по еликсир на младоста, ама такво нешто нема, Стареењето е природен процес и почнува уште од првиот ден на раѓањето!
Е сега староста не е болест и не треба да ни е природно тие две работи да одат заедно. Затоа:

да не се возбудува човек многу-ни за добро ни за зло (тајна на баба ми ), да не се изложува на сонце-никако сончање а летно време крем по раце и откриени делови од телото, лице-со фактор 50, овошје и зеленчук во изобилство, месо помалку, риба 2-3 пати неделно, хата јога, исполнет живот социјално и професионално, тоа е тоа....Горе доле се што стои во текстот на АцеМаус.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.501
Поени од реакции
1.313
Tajnata na podmladuvanjeto ja otkrivaat onie za koi si star.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
Тоа што го прават со брчките е секундарно не е трајно,староста доаѓа сакал не сакал.
 
Член од
22 декември 2008
Мислења
372
Поени од реакции
11
А4М е организација која за мене е многу интересна.
Ако се интересирате за анти-ејџинг терапии, медикаменти и слично, погледнете го овој линк: http://www.worldhealth.net/

Една од најитересните теории и пракси кои тие типови ја протежираат е подмладувањето со земање на HGH (human growth hormone). Тврдат дека 80 годишњаци после земањето на тој хормон почнуваат да се подмладуваат, да им расте коса, заби, да им се враќа либидото, ...

Интересен претставник (кој применува хормонални терапии над себе и над својот сопруг е Сузан Самерс - мислам има над 62 години, а сопругот има над 72). Тврди дека ќе живее над 110 години. Сузан Самерс инаку во 60-те години била мисс на Америка.
Линк: http://www.foxnews.com/story/0,2933,485630,00.html

Би било интересно некој во МК да ја донесе А4М и во Македонија.
Мислам дека колку год да звучи нерелано и снобовски - ќе се најдат богаташи кои нема да оклеваат ни момент ако може да си го продолжат животот и да се подмладат за 10-тина или 20 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom