Табу теми

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Табу теми = мрсно-одвратни теми на кои не е навикнато колективното уво.

Сепак мене повеќе ме нервираат сериозни теми кои се верглаат нон стоп и на крај стануваат секојдневна причина за дотур на страв или завршуваат на реченицата ’дефинитивно треба нешто да се смени’ и сл.
Како на пример:
’Тероризам’ во САД.
’Турбофолк’ кај нас.
’Негативните последици на конзумеризмот’ низ цел свет минус Африка.
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Табу теми ги има многу само ние самите себиеси се лажеме дека се ретчат, ми се гади коа некој ќе спомене би сексуалност или хомосексуалност и од позади имаш чудесни задскирени лица кои шепотат и со подсмев го кријат во пазуви, па што може на луѓето така им одговара, но ние сме балкан нели сите треба да бидат стрејт(или така да кажуваат, за да не бидат каменувани), па потоа барања до собрание.....а никој не излегол јасно и гласно да каже јас сум геј/лезбејка, ја немаме сеуште таа муда со ни фали за да се сносиме квалитетно со сите табуа а како што оди муабетот ги имаме многу, па дури и на запад и покрај тоа што живеат по слободно, ќе речам по слободно затоа што се намалени очите вперени во туѓите животи, па затоа и се чувствуваат така, но дали и табуата им се на тоа ниво па не сум баш сигурна и тие сеуште се кријат и мн се малку оние кои излегуваат и гласно размислуваат за тоа кој што е, и за што се стреми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom