Сфатив дека...

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Сфатив дека веќе не е ништо како порано...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Сфатив дека белите стомни на Благица,многу ја мачат Леандра.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Сфатив дека дошло време да ставам ракавици на дланките пред играње со мачорот мој. Ме осакати по којзнае кој пат цел сум гребаници по рацете ...
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Сфатив дека дошло време да ставам ракавици на дланките пред играње со мачорот мој. Ме осакати по којзнае кој пат цел сум гребаници по рацете ...
Ќе преживееш :)

Sent from my ST21i using Tapatalk
 
C

Creating.

Гостин
Сфатив дека уствари мене кур за ништо не ме болело. Во права смисла на зборот. Периодично да, знае емотивно да ме дрмне, но поминува... и тоа многу брзо.
 
S

StormRage

Гостин
Сфатив дека прашањето не е кога ќе запреш, туку кој ќе те запре... Ако е првото тогаш одговорот би бил никогаш.
 
C

Celsius

Гостин
Сфатив дека:
1. Животот каков и да е секогаш продолжува понатаму. Пробај да не заостанеш зад него.
2. Љубовта може да ја бараш насекаде, но најчесто е скриена каде највеќе се гледа.
3. Можеш да ги сакаш/мразиш/обожуваш/омаловажуваш/почитуваш сите луѓе кои ги познаваш, но сепак чувај ги чуствата за оние околу тебе.
4. Секогаш биди свесен за мудроста на утрото и опиеноста на ноќта.
5. Колку и да си повреден, секогаш си доволно спремен, сам, да градиш од ново.
6. Само ти го заслужуваш тоа што го сакаш.
7. Големината на луѓето обично е обратнопропорционална од величината на нивната појава.
8. Очите се огледало на душата но срцето е вратата до рајот.
9. Никој не те довел на овој свет за да се чуствуваш мало. Роден си за големите неба.
10. Стравот можеби е вроден, но инстинктот за живот е твојата суштина.
11. Птиците, природата, ѕвездите на ноќното небо, изгревот на сонцето се тука за да потсетат за колку големи работи можеш да сонуваш.
12. Единствен човек од кого треба да бидеш подобар е оној кој си бил вчера.
13. Тајната на вечната младост е да уживаш во секој миг кој поминува покрај тебе.
14. Далечината е само начин да две срца си докажат колку далеку може да патува нивната љубов.
15. Две работи за кои не треба да размислуваш се вчера и утре.

-Че
 
Член од
2 јануари 2014
Мислења
15
Поени од реакции
1
Сфатив дека од 3 пати неделно вежбање одма се гледаат резултати :ROFLMAO:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Сфатив дека колку и да викам дека не е така, така е..... на добриот со добро му е враќа, а на лошиот со уште подобро :(
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Еден млад пар бил на сосема обична вечера, без да знае дека за момент таа ќе се претвори во најемотивната љубовна приказна која некогаш ја слушнале. При крајот, пред да ја платата сметката и заминат, останале зачудени, со солзи во очите...

Lee Ballantye на крајот на минатата година останал без неговата сопруга која подолго време боледувала од рак.

Кога вечерал во локалниот ресторан во Онтарио, прв пат сам откако му ја нема сопругата, го здогледал младиот пар кој го потсетил на среќните времиња.

Тој момент допрел до неговото срце, па одлучил да им ја плати вечерата и воедно да им остави кратко објаснување на салфетка.

„Не ме познавате, но мојата прекрасна жена со која бев во брак 43 години почина минатата недела. Вечерва јадев за прв пат од тогаш. И токму вие ме потсетивте на нас пред многу години. Ве молам, дозволете да ве почестам вечера. Тоа ќе го насмевне лицето на Керол, а и мене ќе ме усреќи...за сега“, напишал.

Приказната по само една ноќ започна вртоглаво да се шири по социјалните мрежи, откако парот, видно разнежнет од целото случување, решил да ја фотографира пораката.
Сфатив... иако веќе одамна но сепак текстов ми даде повод тоа тука да го пишам. Малку ќе го разложам мојот одговор. Сфатив дека вистинска љубов,врска,брак да имаш е исто како на лото да си добил, повеќе шанси имаш на лото отколку на ова поле. Зошто? Зошто во денешно време 98% од паровите,браковите се караат за најбалните работи кои постојат, не размислуваат доволно, незнаат да уживаат во тоа што го имаат, незнаат својата љубов,врска да ја разградуваат и надоградуваат. Раскинуваат за банални работи што со еден отворен разговор од само 10 мин можат да го решат тоа, но попусто, желбата е битна, но повеќето ја немаат. Денеска љубовта се мери во проценти, навистина смешно. Љубовта денеска им остана само на оние мали деца кои неизмерно сакаат со цела душа и срце без притоа да се замараат за баналните работи. Мојот дедо и мојата баба беа заедно додека смрта не ги раздели цели 94 години. Изградија многу работи, одгледаа 5 деца, иако едното им почина во пожар, поминаа низ секакви работи. Јас искрено капа им симнувам. Таква љубов тешко се раѓа, не само љубов, разбирање и почитување. Што сфатив? Сфатив дека љубов постои во секое човечко битие, но проблемот е во тоа што луѓето се плашат да љубат искрено, се затвораат во себе максимално, своите чуства не ги искажуваат поради тоа што се плашат да не бидат повредени. Само оние најхрабрите можат да љубат во денешно време. Жално е што луѓето се повеќе и повеќе се затворени во себе. Но рака на срце и нешто што ми ја топли душичката е што сеуште гледам постари личности кои сеуште се шетаат под рака и седат на клупа. Многу работи
сфатив...за себе. Штета што останатите немаат сфатено сеуште, или пак не сакаат да се соочат со тоа што го сфатиле.

1382868_241809539316116_988590211_n.jpg

На крајот од нашиот живот се што ни останува е љубовта. Ако тоа не сме го сфатиле до сега тогаш апсолутно ништо немаме сфатено.
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Сфатив дека витамини, здрава исхрана и водење здрав живот дефинитивно влијаат на твојот изглед да изгледаш поубаво и 2-3 год помладо минимум;) Сепак грижата и негата за себе и свое тело инвестирана со години се исплатело и те како;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom