Суперхикс

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
SALE.....ПЕДЕР ВКУЧИ СЕ ВО ФОРУМОТ....НЕ ГЛЕДАЈ САМО КАКО ТЕЛЕ.....
ПИШИ НЕШТО!!!! :evil: :evil: :evil:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
MSV напиша:
Acid напиша:
Па доискажи се, јас не читам мисли, а ништо што има барем малку логика зошто настапот на MTV со музички спот не е за гордеење, не ми паѓа на памет.
Зошто МТV е најглупавата корпорациска лоботомска организација на светот која го искривува значењето на музиката....
Тоа е барем мое мислиње...
ја гледам MTV, и уопште не влијае на мојот вкус за музика, го гледам MTV за да видам некоја добра песна на Superock, ако ти знаеш што сакаш MTV ништо не ти може :wink:
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
SUPERHIKS

DOBRO TE UBEDILE SO OVA:AKO ти знаеш што сакаш MTV ништо не ти може. SAMO GO OPRAVDUVAS ONA STO GO PRAVIS, GLEDAS MTV.
DOBRI SE MOMCIVE OD MTV PRAVA LOBOTOMIJA, ALAL DA IM E! :twisted:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
SUPERHIKS

MSV(support) напиша:
DOBRO TE UBEDILE SO OVA:AKO ти знаеш што сакаш MTV ништо не ти може. SAMO GO OPRAVDUVAS ONA STO GO PRAVIS, GLEDAS MTV.
DOBRI SE MOMCIVE OD MTV PRAVA LOBOTOMIJA, ALAL DA IM E! :twisted:
а зашто вие не гледате МТВ, да не ви е страв од лошата музика што ја даваат, значи ти немаш цврст карактер, МТВ к*р не ти може, се е во главата.
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
SUPERHIKS

Gizo напиша:
MSV(support) напиша:
DOBRO TE UBEDILE SO OVA:AKO ти знаеш што сакаш MTV ништо не ти може. SAMO GO OPRAVDUVAS ONA STO GO PRAVIS, GLEDAS MTV.
DOBRI SE MOMCIVE OD MTV PRAVA LOBOTOMIJA, ALAL DA IM E! :twisted:
а зашто вие не гледате МТВ, да не ви е страв од лошата музика што ја даваат, значи ти немаш цврст карактер, МТВ к*р не ти може, се е во главата.
Не човек...кај мене МТВ дејствува како некој вид на лаксатив....така да не мозам да поднесам да го гледам тоа малоумно срање....а и веруј ни ја ни сале не се плашиме од МТВ....ние само сме со малку по отворени очи од тебе, и знеме каква штета прави МТВ....и затоа го МРАЗИМЕ!!!
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
SUPERHIKS

MSV напиша:
Gizo напиша:
MSV(support) напиша:
DOBRO TE UBEDILE SO OVA:AKO ти знаеш што сакаш MTV ништо не ти може. SAMO GO OPRAVDUVAS ONA STO GO PRAVIS, GLEDAS MTV.
DOBRI SE MOMCIVE OD MTV PRAVA LOBOTOMIJA, ALAL DA IM E! :twisted:
а зашто вие не гледате МТВ, да не ви е страв од лошата музика што ја даваат, значи ти немаш цврст карактер, МТВ к*р не ти може, се е во главата.
Не човек...кај мене МТВ дејствува како некој вид на лаксатив....така да не мозам да поднесам да го гледам тоа малоумно срање....а и веруј ни ја ни сале не се плашиме од МТВ....ние само сме со малку по отворени очи од тебе, и знеме каква штета прави МТВ....и затоа го МРАЗИМЕ!!!
ок, на мене ми нема направено никаква штета, нема потреба од параноја, уствари тука е и Cartoon Network да ме поврати у случај да ми се деси нешто од МТВ :D
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
SUPERHIKS

Gizo напиша:
MSV напиша:
Gizo напиша:
MSV(support) напиша:
DOBRO TE UBEDILE SO OVA:AKO ти знаеш што сакаш MTV ништо не ти може. SAMO GO OPRAVDUVAS ONA STO GO PRAVIS, GLEDAS MTV.
DOBRI SE MOMCIVE OD MTV PRAVA LOBOTOMIJA, ALAL DA IM E! :twisted:
а зашто вие не гледате МТВ, да не ви е страв од лошата музика што ја даваат, значи ти немаш цврст карактер, МТВ к*р не ти може, се е во главата.
Не човек...кај мене МТВ дејствува како некој вид на лаксатив....така да не мозам да поднесам да го гледам тоа малоумно срање....а и веруј ни ја ни сале не се плашиме од МТВ....ние само сме со малку по отворени очи од тебе, и знеме каква штета прави МТВ....и затоа го МРАЗИМЕ!!!
ок, на мене ми нема направено никаква штета, нема потреба од параноја, уствари тука е и Cartoon Network да ме поврати у случај да ми се деси нешто од МТВ :D
Па ја на некој начин сум и навлечен на Cartoon Network....Courage, Dexter,Fosters.......
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
ed, edd, and eddy (my favourite), megas xlr итн.
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
529
Поени од реакции
14
На MTV даваат стварно лоши песни. Крајот е кога ќе ја пуштат Rich Girl од таа кучката Гвен Стефани, потоа новата од Black Eyed Peas (Црнецот, Мелезот, Индијанецот и женската:)), потоа таа од Game и 50 Cent, а за на крај ја пуштаат Џенифер Лопез. Смртоносна комбинација!!! :) И јас понекогаш гледам MTV, главно заради Superock а поретко за Alternative Nation. Се случува да гледам Top 10 @ 10 кога има интересна група (читај рок) :)
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
SpAcE_c0wb0y напиша:
На MTV даваат стварно лоши песни. Крајот е кога ќе ја пуштат Rich Girl од таа кучката Гвен Стефани, потоа новата од Black Eyed Peas (Црнецот, Мелезот, Индијанецот и женската:)), потоа таа од Game и 50 Cent, а за на крај ја пуштаат Џенифер Лопез. Смртоносна комбинација!!! :) И јас понекогаш гледам MTV, главно заради Superock а поретко за Alternative Nation. Се случува да гледам Top 10 @ 10 кога има интересна група (читај рок) :)
исто и за Rock chart, Boiling points, Viva la bam, Wild Boyz, Punk'd, SpongeBob SquarePants, немора MTV да гледате само заради музика, има и други интересни шоуа.
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
529
Поени од реакции
14
Заборавив на Rock Chart и Boiling Point. Viva La Bam и Wild Boyz ретко гледам... Не е се гадно, ама има некои гадни работи на моменти.
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
SUPERHICKS, Kset, Zagreb, 12.05. - Ludo SKAkanje i zabavno
SKAkanje
Baš sam prije koji dan čitala izvještaj s koncerta ATHEIST
RAP kolege Drezge i to me podsjetilo na moje bivanje na
koncertu ELVIS JACKSON prije neki mjesec. Kao sve super,
odlično odsvirano, cool stvari i baš su ti dobri ali kao
prerastao si skakanje u prvom redu, gurkanje, gaženje,
zaljevanje pivom i te sve stvari. Ah, jednostavno se
pomiriš s tom činjenicom da si malo ostario i da ti se ne
da baš da te tam cipelare svi odreda....
Eto, tako sam došla u KSET...s idejom laganog drmuskanja sa
strane. Ska mi je skroz ok a i zaintrigirale su me neke
činjenice oko SUPERHIKSa. Npr. Prošle godine su završili
turneju u Skopju a na koncertu je bilo 'samo' 5 000 ljudi.
Da, da, dobro ste vidli! Ne pričinjavaju vam se extra nule!
5 000 duša!!! A onda još malo brojki....U prvom mjesecu,
nakon izdavanja, njihov drugi album je prodan u 25 000
kopija!!! Nevjerojatno! Ne znam kolike su brojke, recimo,
jednog Hladnog Piva. Koliko je prodano njihovih albuma al
mi se čini da je, na žalost, ipak manje. Ispravite me ako
griješim.... Ovi brojevi su stvarno poškakljali moju
znatiželju....
Sam da vam odma bude jasno, nisam baš dugo izdržala
pristojno cupkajući u stražnjim redovima.

Njih petorica (dva puhača, basist, gitarist + bubnjar) su
tako dobro odfurali koncert! Uz odličan kontakt sa
publikom, koja se ludo zabavljala, mora se primjetiti da su
se i oni fakat dobro zabavljali. To je jedan od onih
bendova koji kad počnu svirat, zgrabe vas i ne puštaju tako
lako još k tome vas dobro prodrmaju i još bolje zabave.
Svirali su oko 2 sata i cijelo to vrijeme je u KSETu bio
urnebes. Više od pola KSETa je skakalo. I bilo je gaženja,
gnječenja, guranja i slično al ono kaj je super je da su ti
svi ljudi bili totalno pozitivni, totalno se osjećalo neko
zajedništvo. Svako malo bi neko završio na rukama, visoko u
zraku, fakat urnebes!

Uz ska, koji se protezao kroz sve stvari kao osnova, dečki
su super ukomponirali malo latino ritmova, malo HC zvuka,
malo... svega Imali su i gosta koji im je malo podebljao
puhačku sekciju (kojoj nije trebalo posebno podebljavanja,
da se razumijemo!). Bio je to Stipe iz HP koji je s dečkim
odsvirao par stvari a jedna od tih je bila i MOTORHEADova
'ace of spades' na kojoj su ljudi totalno poludili i koja,
naravno, puno bolje zvuči u ska/reggae verziji. Poslije još
jedan takav urnebes je izazvao i 'Rade', stvar koja je
opčinila i MTVjevce i još mnogo nekih radio postaja u
regiji. Uz klasične brze stvari, zalomilo se i mali
udaraljkaški performance gdje je glavnu riječ vodio onaj
poznati i hipnotizirajući zvuk makedonskog bubnja a onda
malo poslje i jedna jazzy improvizacija....

Na bisu još koja ponovljena stvar (obrada motorheada) i
opet poludjeli ljudi u publici.
Jedva smo ih pustili sa stage-a negdje 10ak minuta poslije
ponoći. Čini mi se da su oni mogli još svirati i svirati, a
mi smo mogli još skakati i skakati.....

Dečki su najavili skori izlazak svog novog albuma. Nadam se
da nećemo trebat dugo čekati a onda će se valjda zadesit i
kakva promocija....pa onda ponavljanje gradiva
A oni koji su ovaj put, kojim slučajem, omanuli sljedeći
put na popravni!!! OBAVEZNO!!!
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Дај бе веќе нека искочи новиот албум....
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
И сале...после куло ке ми рече дека Суперхикс се нешто друго....
И они ја имале истата судбина како и секој гаражен бенд....само НЕ СЕ ОТКАЖАЛЕ!!!



СУПЕРХИКС

И нема да ве излажеме ако ви кажеме дека 93та година беше доста досадна во секој поглед. На Анте Марковиќ гледавме како на убаво минато бананите се продаваа по 5 г.м. кило , бензин ни за лек , некаде таму се пукаше (а пукотниците некако како да ги слушавме одблизу) и се по тој редослед...
Во време на недостиг на инвентивност , 3 млади момчиња истата таа 93- та год. решаваат да оформат бенд. Бенд без јасна визија за своето име (впрочем каква држава - таков бенд) за својот стил , својот прогрес..и решаваат да свират пунк , брз , енергичен , но , мелодичен , ведар , певлив.
И би СУПЕРХИКС.
Името е позајмено од култниот АЛАН ФОРД. Суперхик е човек кој до ден денес го среќаваме во ликовите на разноразни министри , шефови , директори , акционери , а специјализиран е за кражба од сиромасните во чест на богатите , користејќи се со својот алкохолен здив.
На 3 март 1994 год. ова трио го има својот прв настап во клубот "Doors" - реставрирана мини живинарска фарма каде знаеја да навратат и по некој панкер , хипик , металец...
Во скромни услови пред 20-тина обожуватели на емотивниот пунк - х.ц ова трио го доживеа својот прв жив настап од кој вреди да се запамети само звукот на тапаните , (гитарите и вокалот останаа мистерија поради лошото озвучување)
И се понатаму во историјата на овој бенд е игра на случајности , перипетии , заплети , расплети и кулминации.
По присутвото на разноразни дипломати со англиски акцент во Македонија , решаваат да работат на англиски и да вметнат "дувачи" во составот , се со цел полесно да дојдат до толку посакуванта австралиска виза.

Сето тоа се случува 98-та кога во бендот покрај Лазе , Пеце , Борче , доаѓаат и Александар Спасовски - труба и Ивица Ивановски - тромбон , а не знаеа и самите дека:





"Некаде таму , во ресенско село
кај тивко венеше цвете
Живко , имаше дете"

За Живко Сулинчевски , нивниот тогашен саксафонист ке биде малку да кажеме декае само виртуоз на својот инструмент. Тој е цовек кој своевремено ги полнеше салите ширум Македонија , а не постоеше свекрва или девер кој не го знаеше неговото познато и неповторливо "ЖИВКОВО ОРО".
Дојде да им помогне на младите суперхиковци , сними со нив 2 нумери (едната од нив "It doesn't take" се најде на 1-вото место на канал 103радио) и
2 години подоцна тивко замина во легендите (повторно во ресенско) за да и се посвети на фолк-јazz-ерологијата која многу ја ценеше. Лазе пак , тогасниот тапанар , ја искористи својата единствена шанса да работи како жиголо во Лондон и си ја искористи.
Само господ знае колку англичанки ја имале таа привилегија да му шепотат во текот на магливите лондонски утраво некој од мотелите:
-"I love you" , додека тој ладнокрвно им одговараше: -"No way i am from the balkans"...
Ова се случуваше 99-та година , кога мислевме дека македонската идила ќе трае вечно...
2000-та година , година на суперхиковска криза. Живко заминува , Лазе заминува , Александар го отслужува воениот рок а Суперхикс никогаш не биле помалубројни.

За срека на елитните суперхиковски единици им се приклучува Дарко Попов (тапани) и останува со нив до денес. Режирал и продуцирал голем број спотови и филмови мегу кои попознати : "мајстор и маргарита" , "маргарита и мајстор" , "пијан мајстор" , "трилер"на Michael Jackson и др. По неуспешниот обид да вметнат клавијатури во бендот , истата година им се приклучуваат уште Димитар Тодоровски (флигел хорна) и Коста Велков (самонаречен саксафонист) , а Александар ја напушта армијата за целосно да им се посвети со сето срце на Суперхикс. Ова е сега засега , конечната постава на суперхиковци (барем до јануари 2002 а понатаму ...)

Суперхикс денес се:

Петар Младеновски - басс , вокал
Борис Минов - гитара
Дарко Попов - тапани
Ивица Ивановски - DANCER - тромбон
Александар Спасовски - ЖУТИ - труба
Димитар Тодоровски - флигел хорна
Коста Велков - саксафон
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Абе и ти не се откажувај, ама бубњарчето вика да го смениш стилот,ако можеш и сакаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom