Студирање во странство 2017

Член од
17 октомври 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да се распрашам ако некој е запознат со аплицирањето за студирање во Бугарија. Јас сум заинтересиран за медицина, но знам дека од Македонија примаат само мал број. Што влијае врз одлуката дали си примен и дали знае некој колку пари е од семестар? П.С немам бугарски пасош..
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Поздрав народе...
Од следен семестар сакам да запишам докторски студии во Чешка. Веќе разговарав со неколку универзитети таму и скоро сите различни работи ми кажуваат па решив да прашам тука со надеж дека можеби некој од вас имал такво искуство.
Значи се работи за признавањето на магистерските судии. Во Прага и Пилзен ми кажаа дека најверојатно нема да ми бидат признаени магистерските студии тука, бидејќи мојот факултет е 4+1 година, а кај нив магистерските наместо два се 4 семестри значи +2. На некои од помалите универзитет пак, велат дека ќе ги признаат. И сега мене всушност не ми е јасно како е возможно тоа. Дали постои опција да дополагам кај нив испити за кредити па да ми бидат признаени магистерските студии или пак навистина треба одново да запишам..
Благодарам :smirce:
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Некој да даде дополнителни информации окулу оваа тема, некој кој што има искуство и поминал низ процесот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom